Ako strach ovplyvňuje konania?

Písmo: A- | A+

Ako sa so strachom dá vysporiadať? Čo je to strach? Je naozaj zlý alebo je prostriedkom k udržaniu spoločenského poriadku a spolužitia? Myslím si, že toto je veľmi kontroverzná téma. Je na ňu mnoho a mnoho názorov, ktoré sú ovplyvnené myslením, žitím a vlastnosťami jedincov. Každý jeden z nás si strach predstaví v inej podobe, bude mať naň iný názor alebo ho definuje inak.  Zozbieral som poznatky a moje osobné pohľady, aby som vám načrtol moju predstavu.

Čo je strach?

Strach je negatívna emócia, pocit, stav. Vždy keď cítime strach, tak má naše srdce tendenciu rýchlo búšiť, zvýši sa nám tlak a začneme sa potiť. Existuje mnoho rôznych typov strachu od strachu zo strany učiteľov, rodičov, šéfov v práci, spoločenský nátlak, mediálny strach a pod. Každý jeden typ predstavuje rôzne následky a vzniká z rozličných dôvodov. Obklopuje nás, je úplne všade. Neustále počúvate v televíznych novinách o rôznych katastrofických scenároch, kto kde koho skántril pre fľašu čuča, čo sa domnievajú vedci, zdraženia, novely zákonov, USA a ich útoky.. Ďalej strach zo strany cirkvi. Všetko toto čo som vám opísal je nástrojom toho, aby sme boli udržovaní v určitom poriadku. Keď sa na to pozrieme z druhej strany, tak je to z časti aj dobrá vec. Ľudia si aspoň nerobia čo chcú a nevládne tu nepokoj a chaos (i keď povedzme si, aj tak vládne), ktorý by inak nastal. Tlak zo strany učiteľov, rodičov a šéfov v práci tiež nieje zlý. Núti nás zvyšovať svoju fyzickú, či psychickú aktivitu. Dalo by sa povedať, že je to stresový stimulant, ktorý v nás stimuluje buď negatívne stresové hormóny alebo pozitívne stresové hormóny. Ako môžeme vidieť, táto téma je veľmi relatívna. Má dve strany, dobrú aj zlú. Je ako oheň, dobrý sluha ale zlý pán. Avšak ak sme ním vystavovaní neustále a jeho tlak je veľmi silný, vyvolá to v nás pocit úzkosti a depresie. Mnohí z nás berú strach ako realitu - naučili sa s ním žiť. 


Ďalšie typy

Niektorí z nás sa boja odmietnutia milovanej osoby, úspechu alebo zlyhania. Podľa môjho názoru, by sme všetkému mali dať šancu. Ak niečo naozaj chceme a túžime po tom, mali by sme to skúsiť za každých okolností. Čo za to dáte? Iba jeden pokus. Treba ísť do toho s chladnou a premyslenou hlavou. Vedieť, čo chceme a ako to chceme dosiahnuť. Stanoviť si na začiatku svojej cesty ciele, ktoré chceme dosiahnuť a hlavne sa NEBÁŤ. Ak to nevyjde, máte dve možnosti. Buď sa o to pokúsite a zvýšite svoje snaženie alebo pochopíte, že to nieje to, pre čo dýchate. Je to len a len na vás. Nikto iný vám v tomto nepomôže. Len vy a vaša myseľ. Ešte raz, ak niečo veľmi chcete, nepôjde to samo. Je za tým neskutočne veľa úsilia a času. Rozmyslite si, či chcete stavať dom zo slamy alebo z tehál. Rozmyslite si, či vaše snaženie bude trvať týždeň, alebo roky. Nikdy sa zbytočne nepodceňujte, pretože ľudia sú úžasné tvory. Moje obľúbené motto, ktoré by vás mohlo nakopnúť znie: "Keď to robíte s vášňou v očiach a láskou v srdci, tak nemôžete ísť iným smerom, len za úspechom."Vnútorné podceňovanie

Čo ak nie som dosť dobrý, čo ak sa na to nehodím, veď sa len pozri na mňa čo len ja môžem... Hlúposť. Môžeš všetko, čo si dokážeš len predstaviť. Je to o tom, ako sa nastavíš. Ako si to nastavíš tam hore, v tvojej hlave. Pamätajte si, nič nieje tak nemožné, aby to nebolo dokázané. Len silní a odhodlaní ľudia, ktorí vedia čo chcú dosiahnú svoje ciele. 


Ako sa s ním vysporiadať?

Myslím, že vás bude zaujímať hlavne toto. Na začiatok musím povedať, že u každého je to iné. 
1. Stanovte si maličké ciele, ktoré sa budete krok po kroku snažiť dosahovať.
2. Skúste sa zamerať na inú činnosť a potom sa k nej vráťte a choďte do toho naplno.
3. Učte sa z chýb druhých, i zo svojich.
4. Skúste začať študovať. Vážne. Budete nad vecou a budete mať širší prehľad a menší strach.
5. Hudba a priatelia liečia. Tak isto šport, ktorý priaznivo pôsobí na centrálnu nervovú sústavu. Vyplavujú sa rôzne hormóny pohody, šťastia a pod.
6. Komunikujte a neustále hľadajte motiváciu všade, kde sa len dá.
7. Pomáhajte druhým, pohybujte sa v kruhu ľudí, ktorí tiež čelia rôznym nástrahám a strachu. 
8. Staňte sa zdrojom motivácie.


Žiaden strach

Či už máte fóbie, komplex menejcennosti alebo hocičo iné, dá sa s tým vysporiadať. Dôležité je, aby ste prekonávali seba samého. Musíte jedného dňa začať, pretože nikto iný (len ty sám) si je tvorcom svojho života. Prajem dobrú noc, pekné ráno alebo dobrý deň. 
 

Skryť Zatvoriť reklamu