"Banskobystrické" hokejbalové ihrisko (vojna, ktorú nevidíme)

Písmo: A- | A+

Hokejbal alebo aj laicky vysvetlené hokej bez korčúl a puku. Len málo ľudí vie, že je to jeden z najúspešnejších športov pre reprezentáciu Slovenska. Prvé majstrovstvá sveta v hokejbale sa konali v Bratislave v roku 1996. Majstrovstvá sveta prebiehajú v dvojročných cykloch a od roku 2005 v dvoch výkonnostných divíziách. Z doposiaľ desiatich majstrovstiev sveta získali slovenskí reprezentanti neuveriteľných desať medailí! Z toho 2 zlaté, 2 strieborné a 6 bronzových. Momentálne sme úradujúci majstri sveta v hokejbale, keď sme dokázali v kanadskom St. John's získať zlato výhrou vo finále nad Čechmi. Napriek tomuto faktu minimálne polovica obyvateľov Slovenska nevie poriadne čo je to hokejbal.

Na Slovensku sa hrá extraliga hokejbalu a množstvo mestských líg. Tou najpočetnejšou čo sa počtu registrovaných hráčov týka je Banská Bystrica, kde momentálne figuruje v dvoch ligách neuveriteľných 28 tímov. Niesú to avšak len tímy z Banskej Bystrice.  V Banskobystrickej hokejbalovej lige hrávajú aj mužstvá zo Zvolena , Žiaru nad Hronom,  Hliníku nad Hronom, Modrého Kameňa, Krupiny, Brezna, Valaskej, Starých Hôr, Hornej Vsi či Liptovskej Lužnej. V extralige má mnoho tímov podporu(či už finančnú alebo inú) od mesta (dediny). V Banskej Bystrici by k spokojnosti všetkých vyše 500 registrovaných hráčov stačilo vlastné ihrisko spĺňajúce zároveň aj normy extraligy, lebo mesto ako Banská Bystrica by si jednoznačne zaslúžilo šancu aspoň zabojovať za extraligu. Doteraz mali banskobystričania možnosť hrávať za extraligový tím Pohronie, ktorý avšak skončil posledný a bude hrať baráž, na ktorú sa možno nakoniec ani neprihlási. Dôvodov je viac, koho by to zaujímalo, môže si prečítať rozhovor s manažérom Pohronia Andrejom Nemčekom.

Momentálne sa prvá aj druhá liga hráva na vedľajšej hale „B" pri zimnom štadióne, kde sa avšak majú začať rekonštrukčné práce. Dokedy teda bude trvať liga? To sa nám snažil objasniť Andrej Nemček: „ Dnes sme mali menšiu poradu s pánom predsedom(predsedom BBHbU-pozn. autora). Nakoľko je zatiaľ zrejmé to, že pokiaľ sa nezačnú rekonštrukčné práce, smieme hrať na hale B. Akonáhle však bude známe, kedy sa tieto rozbehnú, budeme nútení ligu prerušiť. Keďže termín začatia prác je doposiaľ neznámy i samotnému správcovi štadióna a my nechceme riskovať prerušenie sezóny pred jej odohraním, rozhodli sme sa pristúpiť operatívne k úprave modelov oboch súťaží."

V roku 2009 bol podaný návrh na multifunkčné ihrisko postavené v Banskej Bystrici ale doteraz sa s tým nepohlo. Viac k tomu nám povedal Andrej Nemček: „Rieši sa to od roku 2009 a to asi tak, že my sme žiadali od mesta pozemok, ktorý nám bol sľúbený na ZŠ Ďumbierska (zamietnute pre zlú dopravnú obslužnosť), potom pri ZŠ Pieninská (vybavené takmer všetky formality, povolenia od kadejakých inštitúcií - MO SR, elektrikári, plynár HaZZ, telekomunikácie, vodárne atď.) a pred začatím stavebného konania prišli na Útvare hlavného architekta asi po dvoch rokoch na to, že mesto vlastní len 54% pozemku a zvyšok vyše 30 vlastníkov po reštitúcii a niektorí z nich bohvie kde a bohvie či žijú. Aj to sa dalo zákonne obísť, akurát sa vyjadril nejaký pán John zo štátu New York, čo tam mal možno pol metra štvorcového, že on s tým nesúhlasí, tak to na tom cele stroskotalo."

A tak aj vďaka pánovi Johnovi môže niekoľko stoviek banskobystrických hokejbalistov ďalej čakať na svoj vlastný domovský stánok a nikým neprerušovanú ligu...

 

Skryť Zatvoriť reklamu