Základné štádiá svadobného plánovania

Písmo: A- | A+

Každá nevesta pri plánovaní svadby prechádza rôznymi etapami bez toho, aby si to vôbec uvedomovala. Tie sa môžu u každej dámy mierne líšiť, ale vo všeobecnosti sa dajú predsvadobné pocity zhrnúť do 10 základných štádií.

Základné štádiá svadobného plánovania
Základné štádiá svadobného plánovania (zdroj: http://goo.gl/YTIIcq, http://goo.gl/WBSLRb, http://goo.gl/A8emfs)

Od kedy sa zasnúbite až do momentu, kedy si poviete pred oltárom svoje áno je dlhá doba a počas tohto obdobia sa rôzne bude meniť aj váš postoj ku svadbe, k svadobným prípravám a k manželstvu. Toto sú najbežnejšie štádiá a pocity, ktoré môžete očakávať. 

1. Štádium: Som zasnúbená!

Toto štádium je zvyčajne sprevádzané návalmi eufórie a vy sa neviete prestať usmievať. Všetkých dôležitých ľudí vo svojom okolí postupne informujete o tom, že ste sa zasnúbili a neustále sa chválite svojim krásnym novým prstienkom. Dookola každému rozprávate o vašich zásnubách a skrátka užívate si tento významný krok vo vašom vzťahu. Na svadobné plánovanie zatiaľ veľmi nemyslíte, zatiaľ si len predstavujete ako kráčate k uličke v nádherných šatách a všetky oči sa pozerajú so závisťou len na vás. Počas tohto obdobia pravdepodobne ešte nebudete vedieť ani zodpovedať otázku, kedy bude svadba, a zatiaľ nebudete mať reálnu predstavu.

2. Štádium: Budem sa vydávať!

Keď opadnú prvé pocity radosti a postupne sa začnete stotožňovať so statusom snúbenice, začnete si tiež uvedomovať, že sa naozaj budete vydávať a mali by ste si stanoviť dátum svadby a začať uvažovať nad tým, čo vlastne všetko budete potrebovať. V tomto období vás môže chytiť prvý záchvat paniky, keď si uvedomíte, že neviete kde začať a čo skôr a pravdepodobne začnete hľadať na internete nejaké rady. Na konci tohto štádiu už pravdepodobne budete mať stanovený dátum vášho veľkého dňa.

3. Štádium: Hľadanie inšpirácie a zháňanie informácií

V tomto momente sa môžete cítiť mierne zmetene zo všetkých tých informácií, ktoré ste sa dozvedeli na internete. Postupne si budete zbierať užitočné rady, hľadať inšpiráciu a vytvárať istú predstavu. Počas tohto štádia sa začnete na svadobné plánovanie naozaj tešiť. Zistíte, čo všetko treba zariadiť a získate aký-taký prehľad o možnostiach, cenách a dodávateľoch. Na konci tohto štádia budete mať už množstvo nápadov a celkom slušný prehľad o rôznych možnostiach.

4. Štádium: Výber a rozhodnutia

Keď sa ako tak zorientujete vo všetkých možnostiach a cenách, začnete si vytvárať reálnu predstavu o svadbe, vyberiete farebnú kombináciu, štýl, zostavíte rozpočet a rozhodnete sa pre počet hostí. V tomto období urobíte všetky dôležité rozhodnutia ako: aký typ lokality na svadbu hľadáte, rozhodnete sa či chcete mať svadbu vonku alebo vnútri, či budete mať obrad na tom istom mieste ako hostinu, a podobne. Nakoniec spomedzi všetkých zaujímavých lokalít vyberiete do užšieho výberu niekoľko, ktoré navštívite a spomedzi všetkých dodávateľov, ktorých ste našli na internete, vyberiete tých, ktorých naozaj oslovíte a požiadate o cenovú ponuku. Toto obdobie často sprevádza nadšenie a radosť, máte množstvo energie, nápadov a odhodlania. Neviete sa dočkať, kedy si pozriete všetky miesta, ktoré ste vybrali a zároveň cítite istú nervozitu, lebo máte pred sebou ešte množstvo vybavovania.

5. Štádium: Prvé reálne prípravy

Prvé svadobné prípravy so sebou prinášajú aj isté sklamania, keď vám napríklad nebude vyhovovať cena od fotografa, ktorého tvorba sa vám naozaj páčila, alebo keď zistíte, že v lokalite, ktorú ste zvolili už nie je voľný váš termín a pod. Pripravte sa teda na to, že na začiatku skutočného plánovania sa môže vytratiť vaše prvotné nadšenie a svadobné prípravy začnete vnímať ako ďalšie úlohy vo vašom zozname. Konečne sa dostávate k reálnej organizácii svadby a zabezpečujete prvé nevyhnutnosti. V tomto období si vyberiete miesto na svadbu a zarezervujete ho, podáte žiadosť o uzavretie manželstva a oslovíte množstvo dodávateľov. Budete si musieť prejsť všetky cenové ponuky a stretnúť sa s vybranými dodávateľmi, aby ste sa vedeli rozhodnúť, koho zarezervovať. 

6. Štádium: Ja sa naozaj budem vydávať!!

Pri prvej skúške svadobných šiat si opäť uvedomíte, že sa reálne budete vydávať a opäť sa vráti vaša radosť a začnete sa na svadbu naozaj tešiť. Zabudnete aj na sklamania, ktoré ste zažili a na množstvo vybavovania, ktoré vás ešte čaká. S novým nadšením sa pustíte do oslovovania ďalších dodávateľom, dokončíte zoznam hostí a ponecháte vyrobiť pozvánky.

7. Štádium: Premena predstavy na realitu

Keď sa úlohy začnú kopiť a vy zistíte, že popri práci nestíhate vybavovať všetko potrebné ohľadom svadby a stále je toho tak veľa, čo ešte treba vybaviť, budete sa cítiť prepracovane a unavene a pravdepodobne nastane obdobie, keď sa vám už nebude chcieť svadbu vôbec riešiť. Postupne sa však budete prepracovávať k výsledkom a vaša predstava sa začne premieňať na realitu. Čím viac toho zabezpečíte, tým budete pokojnejšie. Keď začnete mať pocit, že je toho už príliš veľa, jednoducho si dajte prestávku a pár dní sa svadobnému plánovaniu vôbec nevenujte. Ak vás prípravy začnú nudiť, skúste vybaviť niektoré zaujímavejšie veci. Veľmi dobre sa budete napríklad cítiť, keď si vyberiete floristov, cukrárov, či zarezervujete alebo kúpite svadobné šaty.

8. Štádium: Svadobné šialenstvo

Môže sa stať, že sa vám svadobné prípravy po čase vymknú z rúk. Čas sa bude krátiť, vybavovania bude stále dosť a hostia vám nebudú schopní potvrdiť účasť, takže nebudete môcť riešiť ďalšie záležitosti. Bez presného počtu hostí nemôžete zarezervovať svadobné menu ani objednať výzdobu (lebo potrebujete vedieť množstvo stoličiek a stolov), čakáte s výrobou tlačovín (menovky, menu karty, programy na stoly pre hostí), cukrárom neviete povedať aké množstvo výslužiek potrebujete a koľko zákuskov treba, nemôžete objednávať darčeky pre hosti a podobne. Nevyriešené úlohy sa začnú pred vami množiť a nervozita bude narastať. Je dosť možné, že vás neminie nejaký záchvat paniky a namiesto radosti zo svadby budete cítiť len vyčerpanie. Treba sa však pripraviť na toto obdobie, lebo neminie takmer žiadnu nevestu. Či už bude trvať týždeň, mesiac, dva dni alebo len niekoľko hodín, pravdepodobne sa do neho v istom bode svadobného plánovania dostanete. Nezúfajte však, aj toto obdobie pominie, všetky úlohy sa vám podarí vyriešiť. Treba sa len zhlboka nadýchnuť, pár dní so od všetkého oddýchnuť odreagovať sa, robiť niečo príjemné, napríklad ísť s družičkami vyberať ich šaty, alebo len tak na kávu. Nebojte sa, všetko nakoniec stihnete. :)

9. Štádium: Dolaďovanie detailov

S blížiacou sa svadbou sa skracuje aj váš zoznam úloh. Mesiac pred svadbou už budete mať všetky dôležité veci zabezpečené a už len budete dolaďovať detaily. Stres z množstva vybavovania už dávno pominul a vy sa môžete opäť začnete tešiť na svadobný deň. Absolvujete skúšku make-upu a účesu, predsvadobné fotenie, či nakrúcanie videa a samozrejme, rozlúčku so slobodou. Toto obdobie je väčšinou celkom príjemným, lebo len potvrdzujete dohodnuté termíny, množstvá a lokality, doobjednávate drobnosti, plánujete program a podobne. Možno začnete pociťovať miernu nervozitu z blížiacej sa svadby a zároveň sa bude stupňovať vaša radosť. Určite sa opäť objavia aj momenty uvedomenia, kedy sa vytrhnete z kolobehu vybavovania a každodenných úloh a uvedomíte si, že už za niekoľko týždňov / dní budete kráčať k oltáru. Pripravte sa aj na drobné zimomriavky a na to, že miestami sa vám to celé môže zdať nereálne a nebudete veriť ako to celé rýchlo zbehlo. 

10. Štádium: Pomóóóc svadba

Svadba je naozaj za rohom. Ostávajú vám posledné dni, či hodiny dokým vykročíte uličkou v nádherných šatách, s prekrásnym účesom a spojíte svoj život s vašim vyvoleným. Pripravte sa na návaly šťastia a nedočkavosti, ale aj na záchvaty paniky a stresu. Zmiešané pocity a náladovosť takto blízko pred svadbou nie sú nič neobvyklé a hneď ako začne obrad na všetko zabudnete a začnete si váš deň užívať naplno. Mali by ste však byť pripravené aj na to, že pri posledných kontrolách a dolaďovaní naozaj posledných detailov, vás prepadne panika, či ste na nič nezabudli a čím bližšie bude svadba tým výraznejšie budú obavy, aby sa nič nepokazilo. Snažte sa pre to sústrediť na to pozitívne a oddychujte ako sa dá. Vyberte sa von s kamarátkami, spravte si pokojný večer doma pri dobrom filme, choďte s partnerom na romantickú večeru, prezrite si spoločné fotky a snažte sa vyvolať príjemné pocity. Nie je dôvod na obavy, všetko, čo ste mohli ste už zarezervovali a vybavili a teraz je čas sa uvoľniť a užiť si svadbu naplno. 

Verím, že celý proces svadobného plánovania a príprav zvládnete bez problémov a nakoniec si toto obdobie naozaj užijete. Ak by ste však mali pocit, že je toho na vás veľa alebo si s niečím nevedeli poradiť, sme tu pre vás. Radi sa o všetko postaráme a pripravíme celú svadbu tak, aby ste boli maximálne spokojní. :) 

Pre viac informácií navštívte našu stránku http://svadbypodlaely.sk/

Skryť Zatvoriť reklamu