Stáčanie tachometrov: Viera nikdy nezomiera

Predajca predával Porsche. Tvrdil, že ho mal len jeden majiteľ, auto nebolo havarované a má najazdených 98-tisíc kilometrov. Pravda? Išlo minimálne o štvrtého majiteľa, oprava po havárii stála 1.100 000,- Sk a tachometer bol upravený smerom dole minimálne o 60-tisíc kilometrov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (96)

Ako novinár som nakrútil jeho klamstvo skrytou kamerou, zverejnil to a informoval políciu. Vyšetrovateľovi som poskytol všetky dokumenty vrátane preberacieho protokolu od predchádzajúceho majiteľa. Auto malo v tom čase 162-tisíc kilometrov. Lož je lož a v tomto prípade som ochotný kedykoľvek(vynímajúc budúce leto, ktoré plánujem stráviť v Thajsku) postaviť sa pred súd a svoje tvrdenie preukázať nahrávkou i listinnými dôkazmi. Som presvedčený, že polícia má v rukách všetko potrebné nato, aby predajcu obvinila z podvodu. Je podvod, ak nikto upraví tachometer smerom dole a pri predaji uvedie, že ide o prvého majiteľa? Pozerajúc videonahrávku, vyjadrenia predajcu, zavádzajúce informácie na internete si hovorím: "Jasné. Teraz to vyjde." Vzápätí sa ma však zmocní pochybnosť, pretože viem len o jednom prípade stáčania tachometra, ktorý sa dostal až k vyšetrovateľovi. A aj ten skončil so záverom "skutok sa nestal".

 Mám teraz len dve možnosti. Veriť, že pôjde o precedens a po prvýkrát v histórii Slovenska sa prípad stáčania tachometra dostane pred súd a súd povie, že predajca sa dopustil trestného činu podvodu. A ostatní predajcovia to zoberú ako výstrahu a budú - keď už nič iné - podvádzať aspoň o niečo menej. Alebo mám druhú možnosť, ktorá je pohodlnejšia. Povedať si, že aj tak nikoho nepošlú za mreže. Aj tak mu to nedokážu. Bolo to zbytočné. Čo urobím? Odpoveď mi dal Yann Arthus-Bertrand, autor dokumentu Home, kde opísal vzťah človeka k prírode. "Je neskoro nato, aby sme boli pesimisti. Nato je už príliš neskoro. Aby sme zachránili svet, musíme byť optimisti a musíme konať." A preto aj napriek všetkým negatívnym skúsenostiam s vyšetrovaním a potrestaním podobných prípadov si radšej zaspievam pieseň od veľkého umelca veľkého vzrastu. Lebo keď zanevrieme nato, že sa dá niečo zmeniť, eliminujeme síce naše možné sklamanie, ale aj našu možnú radosť tešiť sa z toho, ak to vyjde. Ako spieva Richard Müller "Viera nikdy nezomiera...".

Link: http://tvnoviny.sk/spravy/domace/konecne-mame-dokaz-predajcovia-manipuluju-s-tachometrami.html 

Ján Maloch

Ján Maloch

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

novinár Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu