Kto je za to zodpovedný

Prípad utýranej Lucky pritiahol pozornosť  celého Slovenska. Smrťou dievčatka vyšli najavo strašné, ohromujúce skutočnosti. Nevlastný otec, ktorý dieťa utýral na smrť. Matka, ktorá pripustila, aby jej dieťa tak dlho a tak veľmi trpelo. Štátne inštitúcie, ktoré nedokázali dieťa ochrániť. Slovensko ostalo šokované a množia sa otázky. Ako je toto možné? Prečo úrady nekonali? Kto je za to zodpovedný?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

K otázke zodpovednosti sa dá povedať len jedno: zodpovední sme všetci.

Štát, ktorý je síce signatárom najrôznejších medzinárodných dohovorov garantujúcich ochranu práv a záujmov detí, ale v ochrane detí ohrozených násilím zlyháva, pretože to jednoducho nie je preň priorita.

Štátne a verejné inštitúcie, ktoré za desaťročia len minimálne prispeli k budovaniu systému komplexných opatrení zaručujúcich deťom včasnú a účinnú pomoc – týka sa rovnako orgánov sociálnoprávnej ochrany, polície, súdov, zdravotníctva a školstva.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Detskí lekári, ktorí majú z titulu dennodennej starostlivosti o detských pacientov jedinečnú možnosť zachytiť známky týrania a zneužívania detí, ale v tomto smere sa neangažujú vôbec, alebo len minimálne.

Podobne učitelia, detskí psychológovia...

My, mimovládne organizácie, ktoré roky poukazujeme na diery v systéme ochrany detí a voláme po zmenách, ale asi nie dosť hlasno a vytrvalo.

Médiá, ktoré sa témy chopia vždy len vtedy, keď dôjde k najhoršiemu.

Celá spoločnosť. Popri všadeprítomných sociálnych a ekonomických témach, škandáloch a kauzách sa tu roky zabúda na najohrozenejšie skupiny – deti. Možno preto, že ohrozené deti nevedia zdvihnúť hlas na svoju obranu, nepôjdu do médií, nebudú štrajkovať, spisovať petície...

Skryť Vypnúť reklamu

Vždy spozorniem, keď sa v kauzách ako táto hovorí o „zlyhaní ľudského faktora“. Áno, sú to konkrétni ľudia, ktorí napokon konajú alebo nekonajú, robia správne alebo nesprávne rozhodnutia. Aj títo ľudia však potrebujú oporu v systéme, ktorý jasne vymedzí ich kompetencie a povinnosti, vyzbrojí ich primeranými pracovnými podmienkami a nástrojmi, určí konkrétne postupy a dohliadne na ich dodržiavanie.

Luckin príbeh verejnosť zaskočil. S ľútosťou musím povedať, že nás, ktorí sa roky venujeme pomoci týraným, zneužívaným a zanedbávaným deťom, neprekvapil. Ak systém dlhodobo nefunguje alebo funguje slabo, je len otázkou času, kedy dôjde k fatálnym následkom. A ak akákoľvek organizácia nášho typu dennodenne pracuje s ohrozenými deťmi a rodinami, stačí pár rokov, aby sme zistili, čo v systéme funguje, čo nefunguje a čo treba zmeniť. To z nás nehovorí prehnané sebavedomie, iba zistenie, že k rovnakým záverom prichádzajú kolegovia z partnerských organizácií na celom svete. A tak nám neostáva iné, ako donekonečna opakovať, že ak máme ako krajina poskytnúť ohrozeným deťom naozaj včasnú a účinnú pomoc, treba pri akomkoľvek konaní a rozhodovaní dbať na ich najlepší záujem. Myslieť na to, že je nutné poskytovať im zvýšenú ochranu, lebo samy sa ochrániť nedokážu. Stanoviť jasné postupy pomoci, záväzné pre každého z aktérov, overovať ich a monitorovať. A najmä – spolupracovať. Prípady týrania, zneužívania a zanedbávania detí sú také zložité a zasahujú toľko oblastí života dieťaťa a rodiny, že na ich riešení sa musia podieľať spoločne všetci zainteresovaní. Ak sa nepodarí prelomiť úzko rezortný prístup, výsledok sa nedostaví. A prídu ďalšie Lucky...

Mara Leitmanová

Mara Leitmanová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Teší ma život a jeho drobné radosti. Štve ma ľudská zloba a nenásytnosť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu