Korupcia po slovensky

Je celkom zaujímavé sledovať korupčné aféry v našej malej krajine. Vždy ma zarazí ako sa v počiatku takejto aféry angažujú médiá. Nimi spôsobený hunbuk sa preženie ako vlna Slovenskou spoločnosťou, trvá tak týždeň v lepšom prípade dva a zrazu ticho. Snáď najdlhšie bola pretriasaná korupčná kauza člena KDH pána B. Slovensko patrí tradične ku krajinám, kde sa korupcii mimoriadne darí. Skúsme sa zamyslieť prečo je tomu tak. Základnou otázkou je, čo ku korupcii potrebujeme?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Poďme na topostupne.

Ku korupciipotrebujeme:

Po prvé osobu ktorá niekoho chce skorumpovať, podnikateľských subjektov,záujmových skupín, rodinných príslušníkov a pod. je na Slovensku dosťtakže toto kritérium spĺňame na sto percent.

Po druhé osobu, ktorá sa nechá skorumpovať. Tu sa dostávame k zaujímavýmčíslam viď. tabuľku nižšie. Domnievam sa, že v tejto kategórii sa pokojne vyrovnáme ajKolumbii.

Tab.: Štruktúravýberového súboru v prieskume elít

verejnýsektor
Vláda – výkonnéfunkcie
Vláda - štátnepodniky
Politika
Manažéri štátnychpodnikov
Verejné inštitúcie
Energetika, doprava
Polícia, armáda


7
39
58
35
45
5
43

Súkromnýsektor
Súkromné podnikanie


67

Iné
Médiá
Kultúra
Veda
Cirkev
Iné


44
37
12
10
1

Ďalšou premennou v našej korupčnej rovnici je predmet korupcie. Aj napriektomu, že privatizácia sa už viac menej skončila je tu stále čo chcieť. Je stáleveľké množstvo výhod, ktoré sa dajú získať, pokút a nedoplatkov, ktoré sadajú odpustiť. Takže aj v tomto smere máme jasno.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak chceme ďalej pokračovať v náležitostiachkorupcie vypomôžeme si trochu právom a náležitosťamiprávneho úkonu. Ďalšou v poradí totiž bude vôľa korumpovať a čo sibudeme nahovárať tá je u nás obrovská.

A práve v tejtoposlednej položke by som videl najväčšiu príčinu korupcie na Slovensku. Vôľa v tomtoprípade je totiž dvojzložková rezp. vyznačuje sa značnou mierou korelatívnosti.Je tu totiž jednak vôľa toho kto chceniekoho skorumpovať a proti nej stojí vôľa niekoho, kto sa skorumpovaťchce nechať. Kameňom úrazu je, že na u nás je dosť takých aj takých.

Samozrejme sú aj ďalšie vplyvy, ktoré vplývajúna korupčný vzťah, napr. výška úplatku, stupeň príbuzenstva, nebezpečenstvoodhalenia a pod. Naozaj však za základné požiadavky na proces korumpovaniapovažujem predchádzajúce štyri podmienky. Mám dojem, že korupcia sa u nás rozmáhaaj preto, že každý má dojem, že týmto spôsobom sa dá k ciľu dopracovaťrýchlejšie a ľahšie. Snáď by stálo za pokus zmenšiť mieru byrokracie a odstrániťzdĺhavosť v rôznych druhoch konaní. Možno aj toto by malo vplyv na mierukorupcie u nás.

SkryťVypnúť reklamu

Ktosi povedal, žekaždý sa dá kúpiť, je to len otázka ceny. Za predpokladu, že toto tvrdenie jepravdivé, navrhujem aby si všetci ktorí sa chcú nechať podplatiť stanovilihranicu úplatku jedna miliarda sk. Stavím sa, že korupcia, aj keď nezanikne,klesne na mieru, ktorá bude zodpovedaťaj najprísnejším štandardom EÚ.

tabuľka je z :

http://www.transparency.sk/studie/pkns/studia_pkns_1-2.htm

Martin Marčok

Martin Marčok

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zatiaľ nikto zaujímavý Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu