Načo nám je Ústavný súd?

Článok 124. Slovenskej ústavy hovorí, že ústavný súd je nezávislý súdny orgán na ochrany ústavnosti. S touto vetou sa nedá nič iné len jednoznačne súhlasiť. Dokonca by som povedal, že ústavný súd je v súčasnosti najnezávislejším orgánom, pretože momentálne od neho naozaj nič nezávisí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

To o čom Ústavný súd rozhoduje a o čom nie si môže každýprečítať v ústave a príslušnom zákone. Doteraz snáď niktonepochyboval, že ústavný súd je jedna z najdôležitejších inštitúcií v štáte.Oddnes o tom začínam pochybovať. Namiesto trinástich sudcov zostali štyriaa v novinách sa objavila pomerne krátka správa a ........a to jevšetko.

V SME zaznela aj veta v duchu, že sme jediný demokratický a právnyštát, ktorý má nefunkčný Ústavný súd. Podľa mňa je to horšie, vytvorili smeprecedens. Dajme tomu, že sme zostali demokratickým štátom ale určite smestratili status právneho. Ak nemáme orgán, ktorý je oprávnený rozhodnúť či zákon neodporuje ústave, o súlade dojednanýchmedzinárodných zmlúv s ústavou SR, či predpis nižšej právnej silyneodporuje predpisu vyššej právnej sily, ktorý rozhoduje či sa prezidentdopustil alebo nedopustil vlastizrady tak ja neviem ale podľa mňa právnymštátom nie sme.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možno som zbytočne znepokojujem a táto situácia je dočasná a budetrvať len krátko. Horšie však je, že Ústavný súd nebol v plnom počte užpomerne dlhý čas a nikto sa nemal k tomu aby s tým niečo robil.Snáď keď skončí funkčné obdobie aj zvyšným štyrom sudcom nevytvoríme ďalšíprecedens, že budeme jediným demokratickým, neprávnym štátom bez ústavného súdu.

Martin Marčok

Martin Marčok

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zatiaľ nikto zaujímavý Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu