reklama

Dobrý začiatok našich futbalistov

Pri našej depresívnej politike člováka poteší aspoň pekný výkon našich futbalových reprezentantov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Luxembursko - zlepšenie hry, chýba strelec

Naša reprezentácia klesla na úroveň 5. koša a úvodný zápas sme doma hrali so súperom zo štvrtého koša. Tým nechcem povedať, že Luxembursko bolo favoritom.

Avšak, výsledky našej reprezentácie v domácich zápasoch kvalifikácií alebo Ligy Národov naznačovali, že so súpermi typu Luxembursko mávame problém.

Presne pred dvomi rokmi sme horko ťažko dokázali vyrovnať proti slabej Malte, s ktorou sme prehrávali 0:2. Minulý rok v lete sme prehrali doma s Kazachstánom 0:1, v septembri sme prehrali s Azerbajdžánom 1:2 (hoci celý čas to vyzeralo na 0:1, po 90 minúte padli ešte dva góly) a potom horko-ťažko remizovali s Bieloruskom 1:1, keď sme opäť prehrávali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Luxembursko na druhej strane v roku 2021 vyhralo v Írsku 1:0, neskôr v Azerbajdžáne 3:1 (aj doma), prehralo len tesne v Nórsku a doma proti Srbsku. V roku 2022 v Lige Národov porazilo 2x Litvu, remizovalo v Turecku 3:3.

Za Luxembursko nastúpili šikovní portugalskí (menom) hráči, ktorí robili našej obrane problémy. Našťastie Šatka mal lepší deň a aj stredopoliari nepodcenili týchto hráčov. Preto sme nedostali z protiútokov žiaden gól, hoci práve to som pred zápasom očakával. V podstate som pesimisticky čakal, že budeme útočiť (povinnosť vyhrať) a vzadu prepadneme.

Toto sa nestalo, ale možno kvôli tejto opatrnosti chýbal v pressingu jeden hráč, ktorý by vytvoril prečíslenie a šance. Súper však nehral autobus pred šestnástkou a podľa štatistík mal vyššie držanie lopty a viac prihrávok. Kvalita Luxemburska je proste vyššie ako si naši fanúšikovia predstavujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Navyše spomínaný tlak na hráčov bol veľký - prvý zápas doma, papierovo silnejší súperi nás čakajú neskôr, takže sa predpokladalo povinné víťazstvo. Ale to sa nedá získať dobrým napádaním a prehľadom v strede poľa, je potrebné streliť gól. Pomer striel na bránku bol 3:2, ale navyše sme mali 7 zblokovaných striel (súper jednu). Čistých šancí bolo málo, škoda, že sme ich nepremenili.

Výborný výkon podali hlavne v prvom polčase Lobotka, Hancko, Haraslín a dobre hral aj Duda a Suslov. Útočník Polievka sa snažil, ale nestačilo to. V druhom polčase sme hrali najprv trpezlivo svoju hru, ale postupne boli naši futbalisti nervóznejší a chýbal nápad.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na rozdiel od väčšiny fanúšikov, tým, že som očakával prehru a videl som dobrú hru (ďaleko najlepšiu za posledné roky), ktorej síce chýbal autor gólových prihrávok ako býval Hamšík, som nebol z remízy vyslovene sklamaný.

Bosna a Hercegovina - odmena za aktivitu

Vidiac 70 minút zápasu s Luxemburskom (prvých 25 minút som nevidel) som sa rozhodol pozrieť si aj náš druhý zápas, tentokrát so súperom zvučnejšieho mena. Hneď od začiatku ma hráči Bosny prekvapili svojou neschopnosťou ustáť napádanie našich hráčov. Pramenili z toho chybné spätné prihrávky, ktoré sme tým, že sme napádali v dostatočnom počte dokázali získavať a v prvom polčase sa súper dopredu takmer nedostával, pretože nemal čas a priestor na rozohrávku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Táto fyzicky náročná taktika (tuším tomu hovoria moderný futbal) keď sa mužstvo nabehá bez lopty, aby ju (hneď po strate) získalo od súpera, ktorý tak nebude sformovaný ako pri postupných protiútokoch, nám priniesla aj gólovú radosť. Hoci možno pri prvom góle kritizovať súpera, že nevystúpil proti Makovi, druhý gól sa Haraslín ak náš jednoznačne najlepší hráč vybojoval sám a plne si ho zaslúžil.

Zmeny oproti zápasu s Luxemburskom boli na postoch, kde problémy neboli. Suslov sa proti Luxemburčanom presadzoval, Šatka dokázal neprehrať súboj jedného na jedného proti hravým útočníkom súpera.

Mak aj Suslov sú hráči na jeden polčas, ale Suslov priveľa filmuje, stráca lopty a zbytočne fauluje, takže Mak v základe bol v poriadku a ako sa neskôr ukázalo, práve on patrí k tým málo našim hráčom, ktorí dokážu góly nielen pripraviť ale aj dať.

Šatka je trochu zmätkár a je asi lepší proti technickým hráčom ako nemotorný Vavro. V prvom polčase Vavro len fauloval. Našťastie najlepší muž na ihrisku - hlavný rozhodca - bol benevolentný k jeho neohrabanosti a nedal mu žltú kartu (čo je v jeho ale aj Škriniarovom, Gyömbérovom a Dudovom prípade v každom zápase veľké riziko). Druhý polčas bol o centroch, rohoch a tlaku súpera a tam bol Vavro už veľmi spoľahlivý, hoci pár krát sa zabudol hlboko za ofsajdovou líniou. Čiže Vavro je dobý defenzívny hráč, keď súper útočí a Šatka je lepší keď treba ísť dopredu.

Skvelý výkon predviedol okrem Haraslína aj Hancko, Lobotka hral viac vzadu, ale jeho občasné zapojenie do útoku a prihrávky boli skvelé.

Duda hral svoj štandard. Najprv nedokázal spracovať takmer žiadnu prihrávku, ale občas ukázal svoj talent a získaval pre nás prečíslenie a v obrane hral zodpovedne. Škoda, že jeho hra nie je po celý zápas a víkend stabilná.

Negatívne ma prekvapil brankár Dúbravka, jeho zlé rozohrávky a neistota sú varovaním pred ďalšími zápasmi (hoci Rodák v nedávnej minulosti tiež nezahral nič moc).

Druhý polčas hrala Bosna útočnejšie, čo našim defenzívnym obrancom nakoniec vyhovovalo a aj drevený Gyömbér to ustál bez fatálnej chyby. Sklamaním bol výkon Suslova, ktorý sa mi zdal taký dobrý v závere prvého polčasu zápasu proti Luxembursku.

Hoci Bénes po vystriedaní nehral zle, na základnú zostavu to nevyzerá. Naša slabina vo finálnej fáze je spôsobená nielen chýbajúcimi alebo slabými útočníkmi, ale aj slabšou kvalitou tvorcov hry - Dudu a po vystriedaní Bénesa. To nám komplikuje zápasy so slabšími súpermi ako bude Lichtenštajnsko.

Kucka už má svoj vek, ale zdá sa, že hoci je pomalší, stále je prínosom.

Pravý obranca Pekarík už nebude celý zápas stíhať rýchlym súperom. Takže ak bude proti nám hrať súper, ktorý na ľavú stranu postaví niekoho s rýchlosťou aspoň 0,9 Mbappé, tak skôr či neskôr budeme prepadať a budú hroziť nebezpečné akcie. Našťastie obaja naši súperi nemali takúto silu na ľavej strane (a na pravej to Hancko a Haraslín ubehali).

Tréner nemá k dispozícii lepších hráčov ako predchádzajúci tréneri. Hoci v časoch keď Lobotka nemal formu ale faldy a mnohí hráči v kluboch nehrávali, to bolo horšie, dnes to zďaleka nie je také dobré, aby sme si mysleli, že postúpime na ME.

Lepšia hra v oboch marcových zápasoch však ukazuje, že výsledok tímu začína zodpovedať kvalite hráčov. Príklady Walesu či Islandu ukazujú, že je možné hrať aj lepšie ako by ukazoval súčet trhovej hodnoty jednotlivých hráčov, pokiaľ v tíme hrajú dobrú taktiku, tím je správne vyskladaný a funguje chémia. Pokiaľ hráči bojujú a odovzdajú to, na čo majú, tak je výsledkom aspoň celkom pozerateľný futbal a ak máme šťastie aj víťazstvo. Minulé roky sa na náš futbal nedalo vôbec pozerať, takže začiatok tejto kvalifikácie považujem za dobrý.

Marek Mačuha

Marek Mačuha

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  182
  •  | 
  • Páči sa:  953x

Som matematik a pracujem v IT. Zaujímam sa o politiku, spoločnosť, filozofiu. Rád riešim problémy, na vec viem priniesť iný pohľad. Chcem sa radšej mýliť a opraviť svoj názor ako pravdu za každú cenu mať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu