Libanon: „Dahiya“ – južné predmestie Bejrútu

Do Dahiye, alebo južného predmestia hlavného mesta, nás zobral Sami, novinár z Islandu, ktorý tu pracoval na dokumentárnom filme o konflikte v Libanone. Dahiya bola pred vojnou preľudnenou štvrťou (podľa informácií od miestneho muža tam bývalo 400 tisíc ľudí). Bola to chudobná štvrť a keďže jej obyvatelia boli šiíti, Izrael ju zbombardoval pod zámienkou, že sa tu majú svoje bunky „teroristi“ z hnutia Hizballah. Počas vojny sa tunajší šiíti rozdelili na tých, ktorí utiekli potom, ako Izraelské lietadlá zhadzovali letáky s varovaním a výzvami na opustenie miesta a tých, ktorí zotrvali – alebo sámidún, ako ich nazývajú v arabčine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Dahiya je mestom v meste, tak ako súšiítske oblasti štátom v štáte. Všetko tu kontroluje a riadi hnutieHizballah. Aj my sme sa dnu dostali len na priepustku, ako doprovod Samiho, najeho novinársky preukaz. To, čo sme videli za „vstupnou bránou“, bol obrazskazy a deštrukcie; vojny a smrti.

Hneď na začiatku bola škola. Jednej triede chýbalapredná stena a vo vnútri sme videli lavice so stoličkami, knihya tabuľu, na ktorej boli nápisy oznamujúce, kto zomrel a odkazy preznámych o tých, ktorí tam boli a prežili. Napravo aj naľavo sú troskypanelákov. Niektoré majú poškodené len horné poschodia, iné sú zničené celé,podľa dráhy strely. Z trosiek ešte trčia matrace, záchody, kusy nábytku,autá. V jednej budove vidno miestnosť s knihami, ktorá zrejme kedysitiež slúžila ako knižnica alebo vzdelávacie centrum. Na zemi sú ohorené knihy,pokrčený korán, roztrhaná gramatika arabčiny. O pár krokov ďalej jezaprášený rodinný album a plyšová hračka. Z poškodených fasád trčiakovové tyče, z okien a balkónov visia roztrhané záclony.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dva mosty v Dahiyi boli tiež zničenéa medzi dvoma koncami, ponad medzeru, sú natiahnuté pásys libanonskou zástavou. Z pocitov v nás prevláda úžas nadrozsahom deštrukcie. Čas na smútok a nariekanie za mŕtvymi sa tu užskončil. Aj sem prúdia skupiny zvedavých Libanončanov, najmä z kresťanskejštvrti, a novinárov. Dobrovoľníci aj profesionáli pracujúci pre Hizballahtu už spravili kus roboty – aj tej mediálnej.

V Dahiyi sme znovu videli bilbordyvytvorené hnutím Hizballah. Všade, kam sa pozrieme, na ruinách domova poškodených budov, sú nápisy „Made in USA“ alebo „Trademark USA“.Miesta, kam sa nesmie ísť z bezpečnostných dôvodov, sú označené žltoupáskou. Keď sa na ňu pozriem, vidím tie isté nápisy ako na bilbordoch. Aj nadbezpečnosťou tu bdie Hizballah. Na troskách už tiež vidno pár bagrov, pocestách chodia nákladné autá... všetko s ľuďmi, ktorí robia pre Hizballah.Len pár nákladných áut je označených nálepkou hnutia Amal, ďalšej šiítskejpolitickej strany a hnutia, ktorej členom je aj predseda parlamentu NabihBeri.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalej vo vnútri Dahiye, na prízemí jednej zozničených budov je provizórne štúdio TV Al-Manár, televíznej stanice hnutieHizballah, ktorú sa Izrael tiež pokúsil zničiť. Na radosť domácich sa im tonepodarilo. Inde je zase stan, kde sa môžu hlásiť dobrovoľníci. Teraz je záujemhlavne o inžinierov. 

Hizballah sa tu stará o navrátilcovmateriálne, aj psychologickou podporou. Od pondelka, 21. augusta, zriaďujesirotince pre deti, ktoré prišli o rodiny. A ako sľúbili, aj plniaslová o finančnej podpore pre každú rodinu, ktorej dom zničili pribombardovaní. Peniaze na ročný prenájom a zariadenie dostanú ichžiadatelia hneď na ruku, bez zbytočného papierovania a zdĺhavého čakania.Čo je raritou nielen v arabskom svete. Hizballah si len preverí, či ichdom alebo byt bol naozaj zničený a to trvá krátko, keďže svojich ľudí mávšade. Tu vláde nedôveruje nikto – „libanonská vláda je len vtip“ počuťz viacerých, nielen libanonských, úst. Hizballahu absolútne veria všetcišiíti.

SkryťVypnúť reklamu

Naša prechádzka zničenou Dahiyou sa skončilaradostne – Matúš tu stretol jedného Libanončana, s ktorým sa len pred párdňami rozprával v dočasnom tábore v škole v Al-Qusairi...

Katarína Marettová

Katarína Marettová

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dobrovoľníčka OZ Človek v ohrození v Sýrii a Libanone. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu