reklama

Dilusion

Mladá nitrianska kapela s veľkým potenciálom. Kapela, ktorá napriek svojej doterajšej krátkej púti hudobným svetom odohrala množstvo koncertov. Skupina piatich mladých, slobodných a kreatívnych ľudí, ktorí perfektne ovládajú svoje nástroje. Jednoducho Dilusion.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Dilusion
Dilusion (zdroj: Michal Zaujec)

1. Ahojte, na úvod by ste sa čitateľom mohli predstaviť – kto ste, v akom zložení hráte, ako dlho fungujete a ako ste sa dali dokopy.

Lucas Perny: Zdravím všetkých našich fanúšikov. Sme nitrianska skupina hrajúca psychedelický rock skombinovaný s hard rockom a raným heavy metalom. Hráme od mája 2008 a zostava mala mať pôvodne až šesť členov. Nakoniec sme zostali v päťčlennom zložení. Do skupiny som sa dostal po opätovnom stretnutí s gitaristom Jimim Ružičkom, s ktorým som už hral v projekte Moonlight Drivers. Jimi odpovedal na inzerát gitaristovi Vladovi Križanovi a vzniklo základné trio. V skúšobni sa objavilo množstvo ľudí. Zo šesťčlennej kapely sa stalo nakoniec trio. Po prvom koncerte v nitrianskej „Starej drevárni“ sme zobrali basgitaristu Andyho Zaujeca a posledným, najnovším členom je klávesák Jakub Žitný z jazzového orchestra Swingless. Prvé koncerty sme odohrali v Rock Clube naOZZaY a ich cieľom bolo spojiť s našou hudbou show.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Dilusion – čo znamená názov vašej kapely? Aký má význam?

Lucas Perny: Dilusion znamená niečo medzi ilúziou a dezilúziou. Vymyslel som ho pri hľadaní slovíčka, ktoré ešte žiadna známa kapela nepoužila. Je to vlastne určitý stav, v ktorom sa nachádzate nielen pri počúvaní našej hudby.

Jimi Ružička: Tento názov má veľa spoločného s muzikou a všestranným štýlom, čiže sedí na rôzne štýly, je skôr experimentálny.

3. Aký štýl hudby hráte? Aké sú vaše vzory?

Lucas Perny: Náš štýl sa nedá ľahko zaradiť. Hovoríme, že je to psychedelic rock, ale je tam značné množstvo heavy metalových, jazzových, alternatívnych a hard rockových prvkov. Je to v podstate experimentálna hudba. Vlastných skladieb je zatiaľ málo, ale tie, ktoré sú, spájajú všetky tieto žánre. Každý z členov ja žánrovo inde a tak vzniká zaujímavá zmes hudby. Ja milujem najviac psychedelický rock a hlavne hudbu, ktorá vznikla v rokoch 1967 – 1979). Cover verzie nehráme v pôvodných verziách, ale štýlom Dilusion.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vlado Križan: Ja počúvam veľa štýlov hudby. Beriem hudbu ako takú a každý štýl má niečo do seba. Ale najviac možno inklinujem k bluesu, psychedelickému rocku a rocku. Za svoj hudobný vzor považujem Erica Claptona a Davida Gilmoura (Pink Floyd).

Andy Zaujec: Ako to tradične platí skoro na každého idealistického mladého človeka, mojím bola vzorom kapela Nirvana, Pearl Jam, Led Zeppelin, Pixies, White Stripes a iné dosť popudlivé kapelky. No časom a častým hraním s rôznymi ľuďmi som si začal postupne vytvárať vlastný vzor. Mám rád alternatívu, od undergroundu cez jazz až po klasiku. Ale aj d´n´b, experimental, Lo-Fi atď... Najviac mi ale vyhovuje energická, emotívna hra, ktorá fakt musí mať niečo ako srdce :-). Trápne, ale zatiaľ to tak fungovalo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jakub Žitný: V rámci Dilusion ma teraz inšpiruje hlavne skupina The Doors a blues a snažím sa dať si dokopy nejaké improvizácie na spôsob Mariána Vargu. Možno sa v budúcnosti pokúsim o niečo ako The Soft Machine. Prebraté skladby hráme vlastným štýlom, snažím sa tam dať čo najviac iného, lebo zopakovať niečo podľa niekoho iného je síce fajn, ale my sa tomuto vyhýbame. Naše 'déčka' (pozn. red.: improvizované jamy Dilusion) sú tiež zmesou všetkého možného, hlavne psychedélie a voľnosti pre basáka.

4. Čo vás priviedlo k tomuto druhu hudby? V dnešnej dobe už totiž väčšina mladých ľudí neinklinuje k „základom rocku“ zo 60-tych a 70-tych rokov, alebo ich, žiaľ, vôbec nepozná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Jimi Ružička: Áno, je to pravda. Všetko to spôsobila éra hip-hopu a techno muziky – stará dobrá rocková klasika vymiera a dnes skoro nikto nemá pojem o tom, čo je dobrá muzika, pretože ľudia nechcú byt kultúrni, ale umelí. A možno sa mýlim, možno chcú ľudia práve túto hudbu, len sa nehrá. Ale tu, na Slovensku, sa kopec iných vecí nehrá...

Vlado Križan: Tento druh hudby zbožňujem, lebo to bol základ, od ktorého sa odvíjalo celé hudobné smerovanie posledných desiatok rokov. Keď chcete poznať detail veci, musíte najprv poznať základ a jeho podstatu. Práve preto sa mi tento druh hudby páči.

5. Práve ste v štádiu prípravy a skladania piesní do vášho debutového albumu. Aké sú vaše inšpirácie a podnety k tvoreniu nových skladieb? Kto sa na nich autorsky podieľa a kto skladá texty?

Andy Zaujec: To si začneme hrať v skúšobni samé kraviny, potom sa na nich pohádame, zmierime, a nakoniec vznikne aspoň základ alebo tónina, z ktorej to budeme hrať.

Lucas Perny: Na skladbách sa podieľame v podstate všetci. Nejaké texty som napísal ja a Jimi. Ďalšie chystá Vlado a náš budúci, zatiaľ neznámy textár. Inšpiráciu hľadám všade. Stačí jeden depresívny daždivý deň.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor J

Kapela: Aj my a tešíme sa na vás na koncertoch!

Tu si vaše uši môžu vychutnať starú dobrú hudbu v podaní mladej kapely: 

http://www.youtube.com/watch?v=KINsQNeaG2M

http://www.youtube.com/watch?v=McG_kbWO1VI

http://www.youtube.com/watch?v=ph7qUb_oJ1s 

A tu sú o nich ďalšie info J:

http://bandzone.cz/dilusion

www.mkmb.sk/dilusion

www.myspace.com/dilusionband

Mária Bakošová

Mária Bakošová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mám šestnásť, nemám rada kel, namyslených ľudí a predsudky, ľúbim moju rodinu, mojich priateľov, kvety, mačky a psy, špenát, ruže, knihy, Slnko, Zem, dažde a búrky... a energiu mi dodáva hudba. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáChlievikPostrehy v spoločnostiAhaZišlo mi na um...Válov

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu