Ojedinelý názor? Alebo sme mlčiaca väčšina?

Sme zaplavovaní informáciami o utečencoch. Z úst našich čelných predstaviteľov vychádza hlavne obava z ich príchodu a bezpečnostné riziko. Existuje u nás vôbec nejaká solidarita a pochopenie pre utrpenie iných ľudí?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)

Každý deň čítam noviny a každý deň sa v nich píše o utečencoch. A každý deň nechápem. Nechápem, kde sa v našej krajine berie toľko strachu z utečencov. Aký sme to národ? Učili nás, že holubičí. To je asi taký, že nikomu asi neublížime. Hovorili nám a v televízii aj často ukazovali, že návštevy vítame chlebom a soľou. To znamená, že k cudzím ľuďom sa správame priateľsky. Väčšina obyvateľstva sa hlási ku kresťanstvu. Tu jedno z prikázaní hovorí: „Miluj blížneho ako seba samého“. Z tohto všetkého mi vychádza, že k utečencom by sme mali mať asi iný postoj ako máme. Kde sa stala chyba? Nemôže nás predsa zblbnúť jeden pošahanec, ktorý momentálne predsedá našej vláde. A jeho kumpáni z vlády a strany tiež nepôsobia veľmi vierohodne, aby nám mohli zmeniť naše životné postoje. Je pravda, že ani politici z iných strán sa tejto témy nezhostili nejako svetoborne. Keď Fico ukázal, že na tejto téme môže zbierať medzi pospolitým ľudom plusové body, nikto z opozície nechcel ísť do rizika, že by mohol na tom stratiť viacej voličov ako získať. Je to ale pravda? Naozaj neexistujú na Slovensku ľudia, ktorí majú k téme utečenci iný názor ako naši čelní predstavitelia? Pardon, prezident Kiska je tiež čelný predstaviteľ a má iný názor. A nedávno zosnulý a veľavážený Anton Srholec nám tiež celý svoj život ukazoval otvorenú náruč, lásku a obetavosť pre trpiacich a strádajúcich. Ekonómovia nás tiež presviedčajú, že pri takom demografickom vývoji aký u nás máme sa bez prílevu novej pracovnej sily zo zahraničia nezaobídeme. Mnohé krajiny EÚ už majú jasnú predstavu o počtoch ľudí, ktorých budú musieť v budúcnosti prijať. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možno je celý problém v tom, že slovo utečenec v nás vzbudzuje negatívny pocit. Mali by sme viacej asi hovoriť o dlhoročnom utrpení týchto ľudí, zabíjaní ich blízkych, bombardovaní a ničení ich domov, dedín a miest, ich bezvýchodiskovej situácii a zúfalstve. Útekom z vojnou devastovanej domoviny niektorí vidia šancu na prežitie a možno aj lepší život ich detí. Je to ale skutočne tak? Čo ich čaká počas úteku? Z jednej hrôzy sa dostanú do druhej. Keď sa im podarí dostať cez hranice skončia v utečeneckom tábore. Ťažký život tam ich prinúti pokračovať útekom ďalej. Svoje úspory vložia do rúk mnoho krát bezcharakterných prevádzačov, ktorí toto robia len pre vidinu rýchleho zárobku a vôbec sa nestarajú o bezpečnosť utečencov pri prevoze, či už po súši alebo mori. Videli sme tie otrasné zábery a počuli o tých tragédiách, ktoré sa na týchto cestách stali. Tí, ktorí sa dostali až do Európy sú veľakrát konfrontovaní ďalšou agresiou voči ním a odmietaním. Potom sa nedá čudovať, že niektorí povedia, že keď majú zomrieť zomrú radšej vo svojej vlasti (ako sme mohli čítať v rozhovore so sýrskym lekárom).

SkryťVypnúť reklamu

Kam sa podela pri tomto všetkom naša láska, obetavosť, snaha pomáhať ľuďom v núdzi? Či sme už zabudli na to, koľko Slovákov odišlo zarábať na živobytie do Ameriky? Koľko našich mladých ľudí robí v Anglicku, Nórsku, koľko našich žien robí opatrovateľky v Rakúsku a Nemecku? Títo ľudia tam odchádzajú väčšinou za lepším zárobkom. Odchodom zo svojej domoviny si nezachraňujú holý život.

Obávam sa, že našim necitlivým postojom k utečencom, odmietaním spoluzodpovednosti za riešenie tejto situácie s ostatnými krajinami EÚ si na seba ľahko privodíme nevôľu najmä starých európskych demokracií, ktoré odmietnu ďalej trpieť toto naše príživníctvo a nezodpovednosť. Zrušenie Schengenu a nové budovanie hraníc nemusia dať na seba dlho čakať. A potom....z nás sa opäť môžu stať utečenci za lepším životom, odkázaní na milosť a nemilosť iných krajín. 

Marián Kališ

Marián Kališ

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajný človek zaujímajúci sa o spoločenské dianie a politiku. Myslím si, že mám už dostatok životných skúseností, aby som sa mohol podeliť o svoj názor. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu