Ako som vyrástol zo zahanbeného Slováka...

Zodpovednosť patrí k najväčším cnostiam človeka. Uvažoval som prečo. Nemusel som čítať dlhé analýzy. Pozrel som sa na svoj život.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Písal sa rok 1996, keď som začal navštevovať bilingválne slovensko-nemecké gymnázium v Poprade. Nemčina mi učarovala už na základnej škole. Popri nemčine, radostiach a starostiach dospievajúceho človeka som sa aktívne začal zaujímať o politické dianie na Slovensku. Hľadal som seba a snažil som sa k niekomu prirovnávať. Myslel som si, že v politike sa človek musí na niekoho podobať. Vtedajšie špičky boli také iné, zdali sa mi vzdialené a medzi fotkami z osemdesiatych a deväťdesiatych rokov som nenachádzal veľké rozdiely. V myslení/konaní politikov som ich už videl, ale nebolo to to pravé orechové. Bol som sklamaný a bál som sa, že by udalosti rokov po 1994 mohli aj ďalej pokračovať.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koncom leta 1998 som nastúpil na gymnázium v bavorskom Kemptne. Zo Slovenska som odchádzal rád a z Nemecka som sledoval ako predvolebná kampaň vrcholila. Pocity som mal zmiešané. Prekvapenie, ktoré prišlo koncom septembra bolo veľmi milé. Na hodinách Sozialkunde (ekvivalent Náuky o spoločnosti), kde profesor porovnával nové demokracie v Európe a naše Slovensko dal do jedného vreca s Kirgizskom, sa zo zahanbeného Slováka stával mladý sebavedomý Európan. Postupne som nadobúdal názory na to, kam moja krajina speje a vedel som ich podložiť aj pádnymi argumentmi. Bol som hrdý na každý pozitívny ohlas, či už od predstaviteľov Únie alebo NATO na adresu SR. V marci 1999 som sa cítil morálnym víťazom hádky s profesorom Sozialkunde po prijatí našich susedov do NATO. Veril som tak veľmi v pokroky, ktoré spraví Slovensko a jeho občania, že som sa neváhal pustiť do diskusie. Časom sa ukázalo, že som mal pravdu.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovensko sa stalo európskym tigrom, ako ho nazývali profesionálni ekonómovia v Únii. Keď som v roku 2001 začínal vysokoškolské štúdium v nemeckom Mníchove predbiehalo Slovensko svojich kolegov počas prístupových rokovaní do euroatlantických štruktúr. Vtedy som už mimoriadne intenzívne cítil, že som hrdým Slovákom. A dúfal som, že čoskoro príde čas, keď sa vrátim a budem môcť priložiť ruku k dielu pri dotváraní mozaiky jednej úspešnej krajiny – Slovenskej republiky s trpezlivým a veľmi usilovným národom. Ten čas prišiel.

Dnes viem, že byť zodpovedným človekom, stať sa zodpovedným štátom a zodpovedným národom nie je len tak. No naše Slovensko a my Slováci sme ukázali od prelomu storočí, že to vieme. Dokázali sme Európskej únii i celému svetu, že sme zodpovední a toto ma inšpiruje.

Marián Török

Marián Török

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý človek aktívne vnímajúci dianie okolo seba. Rád sa so svojimi úvahami a postrehmi podelím s ďalšími čitateľmi a pisateľmi blogov. Zoznam autorových rubrík:  CestopisÚvahySúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu