Uhol pohľadu na ukrajinský HDP

Pod jedným článkom o možnom vstupe Ukrajiny do EU se rozvírila diskusia, v ktorej sa argumentovalo aj výškou HDP.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Jeden diskutujúci čitateľ sa podivoval názorom, ktoré boli kritické voči vstupu Ukrajiny do EU argumentujúc tým, že veď HDP Ukrajiny je medzi Českom a Slovenskom, takže ekonomicky v tom nevidel zásadný problém.

HDP Ukrajiny za rok 2021 dosiahol 165 mld. USD, Česko bolo na úrovni 425 mld. USD a Slovensko dosiahlo 104 mld. USD. Takže čitateľ nedezinformoval, keď tvrdil, že ukrajinský HDP je medzi Českom a Slovenskom.

Rovnako je však pravdivý aj výrok, že HDP Ukrajiny je 3 krát menší ako spoločný Česko-Slovenský produkt, a to napriek tomu, že Ukrajina má 2.7 krát viac obyvateľov. Ide len o uhol pohľadu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukrajinský HDP per capita je okolo 4 tis. USD (český 23 tis. USD a slovenský nad 20 tis. USD), čo Ukrajinu radí na 130. miesto v celosvetovom rebríčku (napríklad HDP Albánska je vyše 6 tis. USD).

Okrem toho status druhej najzkorumpovanejšej krajiny v Európe (po Rusku) dává tušiť, že cesta do EU nebude behom na krátku trať.

Peter Maroncik

Peter Maroncik

Bloger 
  • Počet článkov:  63
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Snáď normálny, spokojný chlap s potrebou sem tam zo seba dostať nejakú myšlienku. Zoznam autorových rubrík:  MANIFEST 2042Drobnosti zo životaSúkromnéNezaradenéZávažnosti

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu