Americkí výskumníci vyskúmali tepelný rasismus

Písmo: A- | A+

Keď som zbadal titulok o tepelnom rasizme, najskôr som si myslel, že americké teplárenské spoločnosti snáď nechcú dodávať teplo neplatičom v černošských getách. Jedná sa tu však o zložitejší problém.

Podľa štúdie Severokarolínskej univerzity v Chapel Hill uverejnenej v časopise Nature sú "ľudia tmavej pleti vystavení teplu v 169 zo 175 najväčších obývaných oblastiach v USA. Najhoršie dopadli černoši, tí čelili v mestách až 3,12 stupňom Celsia naviac". Mimochodom, páči sa mi to presvedčenie, že pokiaľ sa číslo vyjadrí na desatinné miesta, vypadá zrejme dôveryhodnejšie. Ale nie o tomto som chcel.

Závery štúdie sú také, že je tu jasná spojitost medzi teplejšími štvrťami vo velkých mestách a rasistickými praktikami v 30. rokoch minulého storočia. Skrátka, chudobní černoši sa zosťahovali do asflaltovo-betonových džunglí, ktoré absorbujú viac slnečného žiarenia. 

No a to hlavné - vystavenie tepelnému stresu zhoršuje produktivitu a učenie. Keď sa človek pozrie na glóbus, tak niečo pravdy asi na tom bude.

Dobrou správou však je, že tepelný stres určite nezhoršuje sexuálny apetít a plodnosť. Súdim tak podľa textu k ilustračnej fotke k tomuto článku, kde sa píše: "Sedemnásťročný Rashawn West so svojím ročným synom sa snažia zchladiť v úmorných horúčavách".

Skryť Zatvoriť reklamu