Zobral to tam do rúk akýsi admirál a podarilo sa mu naočkovať takmer 90% populácie. Údajne kvôli tomu sa potom denné počty nových prípadov infikovaných pohybovali v nižších stovkách. A aká je situácia dnes?
Štatistika zo 6.1.2022 hovorí, že počet nových prípadov je na úrovni 39.570, 7-denný priemer činí 24.260 infikovaných.
Obdobný prípad je Austrália, ktorá snáď zaviedla tie najprísnejšie pravidlá proti šíreniu nákazy na celom svete. S preočkovanosťou na úrovni 78% boli ešte do začiatku decembra minulého roku čísla novo nakazených dlhodobo na úrovni niečo málo nad tisícovkou denne. V decembri však čísla začali rásť a 6.1.2022 tu máme 72.121 nových prípadov s týždenným priemerom 53.592.
No a aby som pridal príklad aj z našich končín. V Čechách boli na jeseň 2021 čísla infikovaných vyššie ako v roku 2020, a to napriek tomu, že už bolo preočkovaných 60% populácie (na jeseň roku 2020 nebol očkovaní nikto).
Na druhej strane je potrebné zmieniť, že napriek nárastu nových prípadov sa čísla hospitalizovaných v týchto významne preočkovaných štátoch držia na relatívne nízkej úrovni, a aj zo štatistík iných štátov je zrejmé, že očkovanie pomáha od ťažšieho priebehu.
Ďalším štatisticky zrejmým faktom je, že na JISkách končia z 90% starší ľudia alebo ľudia trpiaci aj inými chorobami (choroby srdca, cukrovka, nádorové ochorenia).
Nenaznačujú snáď všetky tieto tvrdé štatistické údaje zozbierané za obdobie posledných dvoch rokov, že:
očkovať by sa mali hlavne ohrozené skupiny občanov (vek 65+ resp. chorí ľudia),
ostatní ľudia by sa očkovali len podľa vlastného uváženia (tak ako napríklad do roku 2020 proti sezónným chrípkam),
by sme sa mali zamyslieť, aký vlastne dáva očkovanie zdravých deti zmysel?
Inak, v Čechách je priemerný vek pri úmrtí s covidom 79-80 rokov, pričom priemerný vek dožitia u mužov je 76 rokov. Znamená to snáď, že keď chytím covid, budem dlhšie žiť? No, podľa toho, ako vo svete s covidom "bojujeme", by som sa nedivil ani takýmto záverom.