Priznáme si už, že vakcinácia nebrání šíreniu covidu?

Je to len pár týždňov, čo bolo Portugalsko velebené ako príkladne postupuje pri vakcinácii obyvateľstva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Zobral to tam do rúk akýsi admirál a podarilo sa mu naočkovať takmer 90% populácie. Údajne kvôli tomu sa potom denné počty nových prípadov infikovaných pohybovali v nižších stovkách. A aká je situácia dnes?

Štatistika zo 6.1.2022 hovorí, že počet nových prípadov je na úrovni 39.570, 7-denný priemer činí 24.260 infikovaných.

Obdobný prípad je Austrália, ktorá snáď zaviedla tie najprísnejšie pravidlá proti šíreniu nákazy na celom svete. S preočkovanosťou na úrovni 78% boli ešte do začiatku decembra minulého roku čísla novo nakazených dlhodobo na úrovni niečo málo nad tisícovkou denne. V decembri však čísla začali rásť a 6.1.2022 tu máme 72.121 nových prípadov s týždenným priemerom 53.592.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No a aby som pridal príklad aj z našich končín. V Čechách boli na jeseň 2021 čísla infikovaných vyššie ako v roku 2020, a to napriek tomu, že už bolo preočkovaných 60% populácie (na jeseň roku 2020 nebol očkovaní nikto).

Na druhej strane je potrebné zmieniť, že napriek nárastu nových prípadov sa čísla hospitalizovaných v týchto významne preočkovaných štátoch držia na relatívne nízkej úrovni, a aj zo štatistík iných štátov je zrejmé, že očkovanie pomáha od ťažšieho priebehu.

Ďalším štatisticky zrejmým faktom je, že na JISkách končia z 90% starší ľudia alebo ľudia trpiaci aj inými chorobami (choroby srdca, cukrovka, nádorové ochorenia).

SkryťVypnúť reklamu

Nenaznačujú snáď všetky tieto tvrdé štatistické údaje zozbierané za obdobie posledných dvoch rokov, že:

  • očkovať by sa mali hlavne ohrozené skupiny občanov (vek 65+ resp. chorí ľudia),

  • ostatní ľudia by sa očkovali len podľa vlastného uváženia (tak ako napríklad do roku 2020 proti sezónným chrípkam),

  • by sme sa mali zamyslieť, aký vlastne dáva očkovanie zdravých deti zmysel?

Inak, v Čechách je priemerný vek pri úmrtí s covidom 79-80 rokov, pričom priemerný vek dožitia u mužov je 76 rokov. Znamená to snáď, že keď chytím covid, budem dlhšie žiť? No, podľa toho, ako vo svete s covidom "bojujeme", by som sa nedivil ani takýmto záverom.

Peter Maroncik

Peter Maroncik

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  159x

Snáď normálny, spokojný chlap s potrebou sem tam zo seba dostať nejakú myšlienku. Zoznam autorových rubrík:  MANIFEST 2042Drobnosti zo životaSúkromnéNezaradenéZávažnosti

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
SkryťZatvoriť reklamu