Už sa zase liahnu, komančovia

Na demonštráciách za lepšiu klímu sa začína vynorovať ďalšia ultraľavičiaska agenda. A to, že kapitalizmus nefunguje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

No a samozrejme, keď kapitalizmus nefunguje, treba ho nahradiť lepším, spravodlivejším a ku klíme šetrnejším zriadením. Červené zástavy, srp a kladivo, áno, predsa komunizmom.

Kapitalizmus je vraj zodpovedný za hlad a chudobu. Pred nástupom kapitalizmu žilo v chudobe zhruba 90 percent svetovej populácie, dnes je to nejakých 10 percent. Najväčšie hladomory za posledných sto rokov sa odohrali v komunistickom Rusku.

Je pravda, že v kapitalizme je bohatstvo nerovnomerne rozdelené, ale bohatstvo nie je nejaký z neba spadnutý holub, ktorý sa rozdelí podľa nejakého nespravodlivého klúča. Bohatstvo sa vytvára ľudskou aktivitou, a tá je skrátka v kapitalizme najefektívnejšia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kapitalizmus vraj môže za zničenie životného prostredia. Pritom najslobodnejšie, a tým pádom aj najbohatšie štáty, ako je Singapur, Nový Zéland, Austrália, Švajčiarsko, Veľká Británia, Kanada majú najvyšši index kvality životného prostredia. Na opačnom konci rebríčku sú Severná Korea, Venezuela, Kuba, Sudán a Zimbabwe.

Okrem toho, keď sa pozrieme na aktuálne problémové oblasti (energetická kríza, inflácia, v Čechách ustrelené ceny nehnuteľností), tak tie nie sú zpôsobené kapitalizmom, ale práve vládnymi zásahmi do ekonomiky (dotácie, regulácie, zelená politika, prebujnelá byrokracia).

Ja osobne preferujem nerovnomerné rozdelenie bohatstva, pred rovnomerným rozdelením biedy. Mal som tú česť v mladosti vyskúšať, ďakujem, súdruhovia, neprosím.

SkryťVypnúť reklamu

Peter Maroncik

Peter Maroncik

Bloger 
  • Počet článkov:  86
  •  | 
  • Páči sa:  159x

Snáď normálny, spokojný chlap s potrebou sem tam zo seba dostať nejakú myšlienku. Zoznam autorových rubrík:  MANIFEST 2042Drobnosti zo životaSúkromnéNezaradenéZávažnosti

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu