Do urny či rovno do koša?

Písmo: A- | A+

Hádam žiaden prvok nášho volebného systém neznásilňuje Ústavu Slovenskej republiky brutálnejšie než je ignorovanie hlasov voličov, ktorí nehlasovali za správnu stranu. Myslím, že inak ani nemožno zhodnotiť paragraf volebného zákona, ktorý núti volebnú komisiu neprihliadať—presne takéto slovo používa volebný zákon—na hlasy občanov, ktorých strany nezískali potrebné percento hlasov na vstup do parlamentu. Nielenže tento prístup porušuje naše ústavné právo na priamu voľbu našich poslancov (čo je to za priamu voľbu, ak musíme najprv zvoliť stranu, aby sme si mohli zvoliť poslanca?), ale takýto zákon najmä nespravodlivo delí voličov na privilegovaných, ktorí majú svojich poslancov v parlamente, a na tých, na ktorých sa jednoducho—ak použijem slovník nášho volebného zákona—neprihliada.

Samozrejme, politické strany majú zdanlivo rozumné zdôvodnenie prečo do parlamentu nepustiť malé strany—vraj by parlament bol príliš rôznorodý, ťažko by ním prechádzali zákony a pravdepodobne by sa do mesiaca od zvolenia takéhoto parlamentu rovno zrútil svet. Inými slovami, podľa nich by bol najlepší taký parlament, kde by sedela len jedna strana, všetci poslanci by zdvíhali ruky na povel a o nezdržiavali sa diskutovaním o ničom—asi niečo také, ako sme tu mali do roku 1989.

Skúsme sa však na chvíľu držať našej Ústavy, ktorá zaručuje občanom rovný hlas vo voľbách a právo na zástupcu v parlamente, a opýtajme sa, kto zastupuje v parlamente tých 400 tísíc voličov malých strán, na ktorých hlasy sa vo voľbách v roku 2010 neprihliadalo. A môžeme sa vôbec baviť o rovnosti hlasu, ak 130 tisíc voličov Slovenskej národnej strany zastupuje v parlamente deväť poslancov?

Isteže, nie je možné, aby mal každý občan v Národnej rade svojho poslanca, ale zaiste nie je preto nutné, aby sme upierali právo na zastupovanie takémuto enormnému počtu občanov, a to výhradne na základe ich názorovej príslušnosti. Možno vás to prekvapí, ale len jediná strana získala v minulých voľbách viac než 400 tisíc hlasov, a teda ak by sa toto malo stať latkou pre vstup do parlamentu, tak by sme tu mali opäť jednofarebný parlament.

Nemožno pochybovať, že ignorovanie voličských hlasov súčasným volebným zákonom porušuje ústavné práva občanov na zastúpenie v Národnej rade ako aj právo na to, aby sa ich hlasy pri volení poslancov zarátavali rovnako. Keďže je nepravdepodobné, že tento stav napravia veľké politické strany samy opravením volebného zákona, je nutné využiť naše občianske právo a požiadať Ústavný súd o posúdenie súladu tejto časti volebného zákona s Ústavou. V prípade, ak máte záujem o zmenu, pridajte sa aj vy k ústavnej sťažnosti 10 percent voličov pre neústavnosť nadchádzaujúcich volieb.

Skryť Zatvoriť reklamu