Fico Ficovi na otlak nestúpi ani oko nevykole

Písmo: A- | A+

V parlamente majú väčšinu poslanci strany SMER od ktorých očakávame to, aby efektívne kontrolovali vládu, ktorú vedie predseda ich strany. Asi už aj na prvé prečítanie je zjavné, že takáto kontrola asi bude len ťažo fungovať a celý rad káuz súčasnej vlády zmietnutých pod koberec tomu len nasvedčuje. Je slovenská realita však aj dôkazom, že skutočná parlamentná kontrola, pri ktorej by poslanci bez váhania odvolávali členov vlády, ktorí pochybili, je len nedosiahnuteľná chiméra?

Parlamentná kontrola vlády si v prvom rade vyžaduje, aby výkonná a zákonodarná moc boli oddelené. Na Slovensku si však poslancov súčasnej parlamentnej väčšiny vybralo pár mesiacov pred voľbami samotné predsedníctvo SMERu, v ktorom sedia okrem iných Fico, Maďarič, Čaplovič, Kažimír, Kaliňák... inými slovami súčasná vláda Slovenskej republiky. Keďže šéfovia SMERu, okrem pár výnimiek, sedia vo vláde, v parlamente zostali iba také osobnosti verejného života, akými sú napríklad Maroš Kondrót či Daniel Duchoň, obaja zo ziskom 682 preferenčných hlasov, a zopár náhradníkov, ktorí by o mandát prišli, ak sa nebodaj niekto z vlády musel vrátiť do parlamentu

Takže si to zhrňme. Vládu má kontrolovať skupina aboslútnych politických núl, ktoré si sama vybrala a ktorých politický osud je v jej rukách, keďže schvaľovať kandidátku bude o pár rokov znova. Je teda jasné, že vláda, ktorá systémovo drží na vôdzke celú parlamentnú väčšinu, sa nemusí žiadnej parlamentnej kontroly báť.

Ako z tejto situácie von? Jednoducho. Zaviesť priamu voľbu poslancov občanmi, aby politický osud poslancov nebol v rukách vlády, ale hlavne v rukách ich voličov. V prípade, že by sme veľmi chceli systém politických strán zachovať, tak potom by sme aspoň mali otvoriť kandidátky strán svojim členom, aby si v primárnych voľbách mohli vybrať kandidátov, ktorí sa budú zodpovedať aspoň im a nemali sme tak parlament plný kolesíkov súťažiacich o to, ktorý z nich sa dokáže vopchať do zadku exekutívy hlbšie.

Skryť Zatvoriť reklamu