Partokracia po dvadsiatich dvoch rokoch—ďakuje, má sa dobre

Písmo: A- | A+

Už krátko po parlamentných voľbách—šestnásteho marca—oslávi naša partokracia svoje krásne dvadsiate druhé narodeniny. I keď to nie je práve najokrúhlejšie výročie, myslím, že je vhodný čas hlbšie sa zamyslieť nad jej vznikom, a tiež prečo by sme sa jej mali čo najrýchlejšie zbaviť.

História partokracie sa na Slovensku začala písať presne 16. marca 1990, keď poslanci Slovenskej národnej rady schválil volebný zákon, ktorým odstránili komunistický výber kandidátov cez predĺžené chápadlo komunistickej strany, Národný front. I keď je jasné, že komunistický prežitok volenia občanov "politicky a odborne vyspelých a schopných organizovať a zjednocovať tvorivé sily pracujúcich v úsilí o plný rozvoj socialistickej spoločnosti" bolo treba nutne odstrániť, je zrejmé, že v tomto prípade vyliali z vaničky aj dieťa.

I keď sa komunistickej strane dá vytknúť veľa, prekvapivo po celý čas svojho vládnutia si ctila zásadu priameho reprezentovania občanov svojimi poslancami. Ak sa trochu pohrabete v archíve, tak zistíte, že od svojho prvého volebného zákona z roku 1954 až do posledného v roku 1971 boli voľby na Slovensku charakterizované tým, že každý poslanec mal svoj obvod, každý poslanec bol priamo volený v dvojkolových voľbách (i keď nemyslím, že bolo niekedy treba druhé kolo) a takisto, že každý poslanec mohol byť svojimi voličmi odvolaný (ani to sa asi nikdy nestalo). Len pre zaujímavosť, naša ústava z roku 1960 priamo prikazovala, že "poslanec Národního shromáždění je povinen pracovat ve svém volebním obvodu, být ve stálém styku se svými voliči, dbát jejich podnětů a pravidelně jim skládat účty ze své činnosti." Keď to človek číta, až mu začne byť ľúto za zašlými časmi. (Samozrejme, že žartujem.)

Teraz sa vráťme k tomu, čo sa stalo v roku 1990. Nový volebný zákon v prvom rade zlikvidoval vzťah medzi poslancom a občanmi—zrazu ste nevolili svojho poslanca, ale stranu. Ale keďže sa zachovalo komunistické právo strán vyberať si svojich kandidátov, občan prišiel jedným zákonom o právo na zastúpenie svojím poslancom a tým aj o právo svojho poslanca odvolať. A nezískal vôbec nič, keďže ani pred 1989 si poslancov nemohol vyberať sám. No a ako pľuvanec do tváre občanom zákon z roku 1990 zaviedol to slávne krúžkovanie, ktorým ste síce mohli dať preferenčný hlas, ale na tie sa prihliadalo, až keď ich nazbieralo desať percent (teraz sú to tri percentá).

Dnes je zrejmé, že chýbajúci vzťah zodpovednosti medzi poslancom a občanom je dôvodom morálneho úpadku nášho systému, v ktorom o tom, kto sa stane poslancom rozhoduje oveľa viac strana (čítaj finančná skupina) než my, občania. My síce môžeme pomôcť zvoliť niekoho do parlamentu, ale nikdy nemôžeme hlasovať proti. A keďže 40 percent voličov zvolí parlament rovnako "legitímne" ako 80 percent, tak zistíte, že systém, je proti vám dostatočne imúnny.

Naštastie existujú možnosti zmeny. Je možné, že z týchto volieb vzíde parlament, v ktorom si politické strany odseknú svoje hlavy a vrátia sa k priamym voľbám poslancov, na ktoré sme boli zvyknutí stáročia (áno, aj v Uhorsku sa tak volilo). Druhou možnosťou, je obrátiť sa na Ústavný súd, aby posúdil, či náš volebný zákon je súlade s Ústavou, ktorá nikdy neprestala vyžadovať priame voľby poslancov a to, aby zastupovali občanov (nie strany). O svojej ústavnej sťažnosti píšem viac v predchádzajúcom blogu. Ak sa chcete k nej pridať, a donútiť Ústavný súd, aby náš systém volieb posúdil, možete sa pridať aj vy k sťažnosti jednoducho a elektronicky na stránke www.ustavnevolby.info.

Skryť Zatvoriť reklamu