Podarí sa dobrovoľnícky oživiť bývalú Lekáreň u Salvatora?

Písmo: A- | A+

Dve desaťročia opustený priestor by sa pri dobrej vôli mohol zmeniť na komunitné centrum

Prvý krok k oživeniu dvadsať rokov zatvoreného atraktívneho priestoru v srdci Bratislavy sme urobili. V utorok 28. októbra sa nám podarilo dobrovoľnícky vyčistiť fasádu tejto historickej budovy od čarbaníc sprejmi a fixkami (veľmi populárny „šport“ v Bratislave), ako aj od plagátov, ktoré išli dole často ešte ťažšie a aj to len za pomoci tlakovej pištole.

Obrázok blogu

Vďaka kľúčom z mestského magistrátu sa po rokoch podarilo dostať aj dovnútra, kde sme boli očarení krásou interiéru. Napriek tomu že vnútri chýba pôvodné vybavenie barokovej lekárne, je tu stále viacero cenných prvkov. V prvom rade je to umelecky precízne spracovaný štukový neobarokový strop, ďalej mozaiková podlaha a tiež časť drevených konštrukcií zábradlia ochodze, ktorá prebieha zhruba v polovici hlavnej miestnosti. Pod Lekárňou bola prekvapením ešte pomerne veľká pivnica.

Interiér historickej Lekárne u Salvatora nadchol všetkých prítomných
Interiér historickej Lekárne u Salvatora nadchol všetkých prítomných 

Za najväčší úspech považujem, že sa mi podarilo zavolať na túto prvotnú inšpekciu oboch spolumajiteľov priestoru Lekárne. Za mesto prišiel osobne primátor Milan Ftáčnik a za firmu Spektrum SK jej konateľ JUDr. Dušan Kollár. Obe strany vyjadrili podporu mojej iniciatíve sprístupniť priestor Lekárne u Salvatora verejnosti v dohľadnom čase. Priestor by mohol slúžiť ako kultúrne centrum s odkazom starej Bratislavy. Mohlo by sa tu vystavovať umenie, konať komorné kultúrne podujatia, prevádzkovať ľahké občerstvenie formou zákuskov, čaju, kávy či vína. Predávať by sa tu mohli knihy od Marenčina či "prešporácke" kultúrne materiály o.z. Bratislavské rožky. Keďže spolupracujeme s Bratislava tourist board a okolo chodia početné skupiny turistov, hodilo by tu byť aj menšie turistické informačné centrum. Výnos z prevádzky tohto komunitného centra by išiel na postupnú obnovu fasády historicky cenného domu.

Na našu akciu prišiel osobne aj primátor Milan Ftáčnik, ktorý vyjadril projektu podporu a Radoslav Števčík z Bratislavských novín, ktorý bude mediálnym partnerom projektu.
Na našu akciu prišiel osobne aj primátor Milan Ftáčnik, ktorý vyjadril projektu podporu a Radoslav Števčík z Bratislavských novín, ktorý bude mediálnym partnerom projektu. 

V prvej fáze by sme pod vedením pamiatkarov navrhli vyzlátiť trojjazyčný nápis v nemčine, maďarčine a slovenčine, ktorý je ozajstným unikátnym pozostatkom prvorepublikovej Bratislavy. Myslím že pekným gestom by bolo, keby maďarský nápis obnovil Maďarský kultúrny inštitút, nemecký napríklad Goethe institut a slovenský zasa Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra, ktorý má sídlo len cez ulicu. V ďalšej fáze by sa zreštaurovala aj cenná socha Krista Spasiteľa od Alojza Rigeleho a ďalšie ozdobné prvky fasády.

Ozdobný prvok na mreži na vchodových dverách po očistení od spreju a nečistôt. Aj tieto kovové časti bude treba časom rekonštruovať.
Ozdobný prvok na mreži na vchodových dverách po očistení od spreju a nečistôt. Aj tieto kovové časti bude treba časom rekonštruovať. 

Počas brigády sa nám opäť potvrdilo, aký má význam tento dom urobiť turistickou atrakciou. Ešte pred samotným začiatkom práce sa len v priebehu niekoľkých minút pred budovou vystriedali tri organizované skupiny turistov z rôznych krajín (Rusko, Spojené štáty...) a bez toho aby sme sa pýtali, sme počuli slová nadšenia na adresu krásy domu a Lekárne u Salvatora.

Fasáda Lekárne u Salvatora po očistení
Fasáda Lekárne u Salvatora po očistení 

Všetkým dobrovoľníkom, ktorí pomohli čistiť fasádu Lekárne patrí poďakovanie. Technikou a chémiou nás sponzorsky podporila firma GRAFITI X a pán Smutný. Vodu nám ochotne umožnili čerpať z reštaurácie San Marten, ktorých mrzí zlý stav susednej budovy. Čistenia sa zúčastnili členovia a sympatizanti Bratislavského okrášlovacieho spolku a študenti z City University. Radi by sme sa tiež poďakovali riaditeľovi Krajského pamiatkového úradu, Petrovi Jurkovičovi, ktorý nás podporuje aj v tomto projekte. V najbližšom čase by sme chceli urobiť upratovanie v interiéri. Sledujte projekt na facebooku:

https://www.facebook.com/BratislavskyOkraslovaciSpolok

https://www.facebook.com/pages/Maroš-Mačuha-Bratislavčan

O lekárni pozrite aj môj prvý blog:

http://marosmacuha.blog.sme.sk/c/367274/ktory-je-najkrajsi-dom-v-bratislave-alebo-kto-spasi-salvatora.html

Mgr. Maroš Mačuha, PhD., Výkonný riaditeľ Bratislavského okrášľovacieho spolku

Skryť Zatvoriť reklamu