Oktoberfest na Bratislavských mestských hradbách

Písmo: A- | A+

Najväčšie podujatie na otvorených Mestských hradbách v Bratislave splnilo svoj účel.

Obrázok blogu

Keď sme v júni 2013 pre mesto znovu objavili dvanásť rokov uzavreté mestské hradby, začali sme organizovať dobrovoľnícke brigády na ich opätovné otvorenie. Koncom júna 2014 sa nám podarilo hradby dostať do takého stavu, že sme ich mohli otvoriť na celú sezónu pre verejnosť, pričom sme hľadali najlepšie spôsoby ako ich oživovať. Bratislavské mestské hradby sú totiž špecifický priestor, ktorý má svoj genius loci, ktorý ale musia ľudia objaviť a spoznať jeho čaro. Samo o sebe je to romantická ulička, ale Bratislavčania si už odvykli používať ju ako skratku do podhradia a turisti väčšinou ani netušia, že existuje. Hradby potrebujú oživovanie, atraktívnu ponuku a program, ktorý by ľudí pritiahol. Od konca júna preto s podporou organizácie Bratislava Tourist Board organizujeme na hradbách víkendy zamerané na prezentáciu stredovekej a novovekej histórie v spolupráci so skupinami Bagras a Fringia. Okrem nich sme usporiadali piatkové swingové večierky B-swingu, ktoré na hradby pritiahli veľa ľudí aj vo večerných hodinách a ukázali, že priestor je aj pre mladých ľudí veľmi atraktívny. Počas leta prešli hradbami tisíce Bratislavčanov a predovšetkým zahraničných turistov. Stále sme sa však stretávali s obyvateľmi Bratislavy, ktorí o otvorených a živých hradbách ani nevedeli. Vtedy nás napadlo urobiť skutočne populárne podujatie, ktoré by pritiahlo na hradby čo najviac ľudí.

Mníchovský Oktoberfest je celosvetovo známe podujatie s obrovskou účasťou. Na druhej strane sa v tomto termíne robia rôzne menšie podujatia hlavne v nemecky hovoriacich krajinách, ale nielen tam. Veď Oktoberfest v malom môžete zažiť aj v nejednej bratislavskej krčme. Zrodila sa myšlienka urobiť takéto podujatie na hradbách. Keďže v Bratislave prebieha viacero pivných festivalov, ako napr. Beerfest na Hviezdoslavovom námestí, chceli sme sa odlíšiť. Spojili sme sa s firmou Damian Beer&Ale, ktorá sa špecializuje na malé tzv. remeselné pivovary. Nápad sa ukázal ako viac než dobrý. Bez akejkoľvek inej reklamy sa naše podujatie stalo hitom Facebooku a behom pár dní dosiahlo tisícovú návštevnosť. Keďže sme vedeli, že priestor hradieb je komorný, väčšiu propagáciu sme ani nechceli robiť, čo sa napokon ukázalo ako správne. Počasie podujatiu tiež prialo, preto sme počas piatku a soboty privítali na hradbách tisíce návštevníkov.

Popri pive sa propagovala aj kvalitná kultúra. V sobotu sme uviedli unikátnu knihu Martina Slobodu - Bratislava, portrét mesta a krajiny.
Popri pive sa propagovala aj kvalitná kultúra. V sobotu sme uviedli unikátnu knihu Martina Slobodu - Bratislava, portrét mesta a krajiny. 

Na hradbách mohli ochutnať slovenské a české značky ako Kaltenecker z Rožňavy, Štramák zo Senice, Jama craft brewery z Čiernej vody, Permon zo Sokolova, či Lucky Bastard z Brna. Spestrením domácej produkcie bolo pravé pivo Mníchovského Oktoberfestu, Paulaner ako aj pivovary z USA Flying Dog z Marylandu a Anchor zo San Francisca. Každý pivovar bol prezentovaný viacerými druhmi piva, čo núkalo solídnu ponuku na degustácie. K pivu bolo aj štýlové občerstvenie, ako údené koleno a bavorské klobásky, domáce hamburgre, grilovaný encián, podpecníky, koláče, praclíky, pagáče, domáce a raw koláče. Na pitie bol okrem piva k dispozícii aj najlepší burčiak v meste z Vinotéky Bažalík, čapovaná kofola, miešané limonády, anglický cider a lahodná káva z pojazdného Cofe On The Road, či pravý čínsky čaj, vodná fajka, limonády z čajovne Yellow Emperor.

Mestské hradby v Bratislave majú večer čarovnú atmosféru
Mestské hradby v Bratislave majú večer čarovnú atmosféru  (zdroj: (Jaroslav Novák NVK))


Počas oboch podvečerov sa mohli návštevníci aj kultúrne vyžiť. Opäť, podobne ako v prípade pivovarov, sme v duchu komorného prostredia hradieb siahli po menšinových a alternatívnych žánroch. Na začiatok ako warm up nechýbala tradičná dychovka Kozovanka. Po nej to po slávnostnom otvorení za účasti primátora Milana Ftáčnika a riaditeľa Bratislavského okrášľovacieho spolku Maroša Mačuhu prvý večer rozbalili pankáči Dafy and the Rafters a Ramones Bratislava. V sobotu bol program bohatší. Poobede mohli návštevníci sledovať vystúpenia skupín živej histórie Fringia, ktorí predstavili uhorské renesančné súboje a tance a Templári z hradu Bagras, ktorí nás preniesli do hlbokého stredoveku. Po nich sme privítali vydavateľa Martina Slobodu, autora unikátnej knihy Bratislava - portrét mesta a krajiny, ktorú sme predstavili prvýkrát na verejnosti. Od piatej hodiny potom hrali opäť viaceré hudobné telesá ako Projekt Fifty (rock/Bratislava), Serpico acoustic (Bratislava) a originálni Genius Locci (indiefolk/dreampop/Bratislava). Atmosféru večera podfarbilo aj vystúpenie tanečníkov z B-Swing, ktorí nám predviedli Charleston a iné tance zlatého obdobia tanečnej kultúry. Po skončení programu sa v prednej časti hradieb realizovali Live DJ´s Selecta a Maxo. Treba povedať že viaceré hudobné telesá hrali len za symbolickú odmenu, resp. zadarmo ako prejav podpory obnovy hradieb.

Vystúpenie skupiny Genius Locci patrilo k vrcholom sobotného večera na hradbách
Vystúpenie skupiny Genius Locci patrilo k vrcholom sobotného večera na hradbách  (zdroj: Jaroslav Novák NVK)

Oktoberfest bol doteraz najúspešnejším podujatím na hradbách a splnil svoj význam. Pre mnohých ľudí z Bratislavy, ale aj celého Slovenska objavil mestské hradby a zároveň ukázal, že je to miesto kam ľudia chodia radi. Daň za veľkú návštevnosť však boli dlhé rady na pivo a počas špičiek pre mnohých pocit stiesnenosti.

Veríme, že budúci rok sa nám podarí sprístupniť aj ďalšie časti hradieb a podujatie sa bude dať zrealizovať vo väčšom priestore. Možno by stálo za úvahu zapojiť do projektu širšie okolie a prispieť tak k oživovaniu donedávna zabudnutého podhradia Bratislavského hradu, ktoré je u ľudí stále populárnejšie.

Na záver poučenie pre organizátorov podujatí a vôbec pre cestovný ruch v Bratislave. Podujatie s dobrým nápadom sa predáva samo.

Obrázok blogu

Prvý bratislavský Oktoberfest na Mestských hradbách, 3. a 4. októbra 2014 organizoval Bratislavský okrášľovací spolok v spolupráci s firmou Damian Beer&Ale.

Mgr. Maroš Mačuha, PhD., Výkonný riaditeľ Bratislavského okrášľovacieho spolku

Skryť Zatvoriť reklamu