Ulica Márie Terézie v Bratislave

Písmo: A- | A+

Bratislava má v súčasnosti jedinečnú šancu pomenovať ulicu v centre mesta po historickej osobnosti, ktorá sa v minulosti zaslúžila o jej veľký rozvoj.

Chcel by som otvoriť tému premenovania časti dnešnej Žižkovej ulice, od objektu Vodnej veže po bytové domy pri ústí tunela, na Ulicu Márie Terézie. Význam tejto panovníčky pre barokový rozvoj Prešporka netreba zvlášť pripomínať. Počas jej vlády dostalo naše centrum vrcholno-barokový charakter, ktorý mu dominuje dodnes. Do tereziánskej podoby, na ktorú ho nechala prebudovať pre svoju dcéru Máriu Kristínu, sa postupne rekonštruuje aj bratislavský hrad a celý hradný areál.

Poviete si, znovu nejaká zbytočná zmena názvu, nebolo už toho dosť? Z historického hľadiska však pôjde len o navrátenie pôvodného názvu, ktorý platil ešte dlho aj počas prvej Československej republiky. Podhradské mestečko, Zuckermandel sa tiahlo od Vodnej veže až po starý židovský cintorín pri dnešnom tuneli. V podstate ho tvorila hlavne jedna ulica, nazvaná príznačne Zuckermandl Hauptgasse. V polovici 19. storočia, keď sa stalo Podhradie hradu súčasťou mesta, bola ulica pomenovaná na Ulicu Márie Terézie. Vtedy aj celé Podhradie nieslo názov Tereziánske mesto (Theresienstadt, Terézváros). Až neskôr za prvej ČSR bola premenovaná na Podhradskú ulicu a až za socializmu bola naposledy premenovaná na Žižkovu ulicu, čo trvá do súčasnosti.

Pohľad na hlavnú ulicu Zuckermandla. Grafika Karla Huga Frecha zo zbierok Galérie mesta Bratislava.
Pohľad na hlavnú ulicu Zuckermandla. Grafika Karla Huga Frecha zo zbierok Galérie mesta Bratislava.  

Dnešný Zuckermandel sa bude skladať z časti pôvodnej renesančno-barokovej zástavby a z novej architektúry, ktorá prinesie do tejto desiatky rokov ostrakizovanej lokality život. Z hľadiska celého mesta máme preto jedinečnú šancu pomenovať podľa tejto panovníčky patrične dôstojnú ulicu. Okraj Petržalky by asi nebol ideálnym riešením.

Z hľadiska nového aj starého Zuckermandla je to jedinečná šanca na získanie atraktívnej adresy – sídlili či bývali by ste radšej na ulici Žižkovej alebo na Márie Terézie?

Som presvedčený, že Slovenské národné múzeum, ako takmer jediná inštitúcia, ktorej sa dotkne premenovanie časti Žižkovej ulice tento projekt vzhľadom k historickým aj súčasným súvislostiam podporí.

No a v neposlednom rade ostane v Bratislave aj Žižkova ulica, pomenovaná po osobnosti, ktorá síce nemá s Bratislavou priamy vzťah, ale Ján Žižka je nesporne jedna z najväčších osobností Slovákom najbližšieho českého národa. Táto ulica by ostala v pôvodnom rozsahu od troch bytových domov pri ústí tunela ďalej k židovskému cintorínu, tak ako ide teraz.

V novom Zuckermandli by neskôr mohla vyrásť aj súčasná socha Márie Terézie. Na základe súťaže sochárov by mohla odborná komisia vybrať dielo, ktoré bude so cťou reprezentovať osobu osvietenskej panovníčky a zároveň umenie súčasného slovenského monumentálneho sochárstva.

Legendárne súsošie "Vitam et sanguinem" zobrazujúce Máriu Teréziu od autora Jána Fadrusza bolo zničené.
Legendárne súsošie "Vitam et sanguinem" zobrazujúce Máriu Teréziu od autora Jána Fadrusza bolo zničené. 
Skryť Zatvoriť reklamu