Dzurindov štátnický čin alebo absolútna blamáž?

Mikuláš Dzurinda pred voľbami vo vzťahu k HZDS nekompromisne tvrdil, že únos zostane únosom a vražda vraždou. Mikuláš Dzurinda po voľbách otvorene vraví, že za HZDS chodil po kolenách, aby ich dostal do vlády.Zbláznil sa?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Obrázok blogu
(zdroj: blesk.cz)

Dzurinda a jeho SDKÚ boli pripravení priniesť obeť, aby Slovensko mohlo mať akceptovateľnú vládu. Zďaleka nie ideálnu, zďaleka nie dobrú, ale aspoň ako-tak štandardnú. Vládne spojenectvo s HZDS síce vyznieva ako príbeh z ríše zlých snov, je to však určite lepšia alternatíva, ako práve sformovaná politická divočina.

Tu žiadnych 100 dní šance, po ktorých volá nová vláda spolu s prezidentom, nemá opodstatnenie. Mečiar aj Slota už majú svojich 100 dní dávno za sebou a všetci ich poznáme. Koho ešte musíme spoznať, je Róbert Fico a jeho investičná skupina s marketingovým názvom Smer. Obávam sa, že ani toto nebude vôbec príjemné zoznámenie. Videli sme, že prehnaná ambicióznosť tohoto večne rozhorčeného mladého muža z neho spravila majstra populizmu a sociálnej demagógie. A dá sa očakávať, že teraz uvidíme, ako veľmi ho táto jeho nezdravá ambicióznosť spojila a previazala s agresívnymi kapitálovými zdrojmi. Už je po voľbách a konečne nastáva čas vyberania ziskov... Mečiar, ale najmä Slota budú zabávať novinárov a celú Európu svojou bohorovnosťou, Fico a jeho investori sa budú pokojne venovať biznisu. A ak by niekto bol príliš zvedavý, Fico už počas volebnej noci verejnosti ukázal, že pre neho nie je problém obklopiť sa holohlavou gardou. Dobre vymyslené, výborne zrealizované. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A do tejto idylky prichádza Dzurinda, ktorý neustále rozvŕtava HZDS možnosťou spoločnej vlády. Fico sa preto musí veľmi ponáhľať, aby sa mu jeho biznis plán nerozplynul. Šikovnosť preukáže aj Mečiar, ktorý dokáže z minima (s posilnenou pozíciou voči Ficovi asi aj vďaka nadbiehaniu SDKÚ) vyťažiť pre seba spravodlivosť zosobnenú Harabínom. Ešteže mal Smer takého dobrého sparring partnera v KDH, ktoré sa síce dlho okúňalo, ale nakoniec sa Smeru pokorne ponúklo. Tu už iba stačilo Ficovi napodobniť Mečiarovu šikovnosť a vmanévrovať SNS aj HZDS do výrazne submisívnych pozícií.
 
Ale prečo sa Dzurinda v kúte ticho nehanbí, že vôbec koketoval s Mečiarom? Prečo o tom ešte verejne hovorí a rozbíja pravicu tým, že zo súčasnej situácie obviňuje KDH?
Predseda SDK a SDKÚ dokázal pri oboch posledných voľbách nájsť dostatok spojencov, aby prevážil volebné víťazstvo HZDS a zostavením alternatívnej vlády dokázal takto eliminovať hrozbu pre krajinu. Je preto nielen pochopiteľné, že sa o to pokúsil aj teraz. Je to aj zodpovedné. Aj keď hľadať partnera v HZDS je pre konzervatívneho voliča SDKÚ šokujúce, povolebná realita inú matematiku nepustila. Opäť je to typické slovenské menšie zlo.
Dzurinda touto svojou aktivitou rozpútal vlnu kritiky a obviňovania. Z mocibažnosti. Zo straty historickej pamäte. Z amorálnosti. A to zo všetkých strán. Dzurinda riskoval svoj krk a povesť svojej strany nie len tým, že sa o takéto spojenectvo pokúsil, ale najmä tým, ak by sa mu toto spojenectvo podarilo dosiahnuť. Spolupráca s Mečiarom pri vládnutí je ťažko predstaviteľná a asi ešte ťažšie zrealizovateľná. A tu SDKÚ riskovalo svoju politickú smrť, ak by tento projekt nevyšiel. Práve KDH by z takéhoto fiaska mohlo zbierať body, ak by predtým so zaťatými zubami predsa len s nejakou formou podpory vláde SDKÚ – SMK – HZDS súhlasilo.

SkryťVypnúť reklamu

SDKÚ mohlo stratiť oveľa viac, ako pri predchádzajúcich dvoch pokusoch o obídenie neprijateľného víťaza volieb. SDKÚ mohlo stratiť oveľa viac ako KDH. Ak by to však náhodou vyšlo, možno nemusela táto krajina za pár dní prísť vo svete o viac z imidžu, než za predchádzajúcich 8 rokov získala, možno sme nemuseli počúvať Mečiara o rehabilitácii Lexu, možno by sme nemuseli hádať, čo Fico zo svojich predvolebných sľubov vôbec myslel vážne. Možno by však ani SDKÚ nezmenila pomery v HZDS a nezmenila by samotného Vladimíra Mečiara, pretože ten je asi nezmeniteľný. Možno by takáto pravicová kolalícia s HZDS nefungovala ani pár týždňov.
No predsa tu bola šanca. Aj keď asi iba čisto teoretická, bolo politicky zodpovedné sa o ňu aspoň pokúsiť. Predvolebné vzťahy, ako aj volebný zisk v roku 2006 posunuli SDKÚ do pozíce nezaujatého a baviaceho sa diváka v opozícii, kde bude pomaly zbierať percentá a čakať, kedy sa vráti ako záchranca krajiny späť do hry. Veď okamžitý odchod do opozície pri takejto vláde je pre Dzurindu tým najlepším riešením. Jeho pokusy o zvrátenie fatálneho stavu, ktoré ho na prvý pohľad politicky diskreditovali, sú teda prejavom veľkej štátnickej zodpovednosti. SDKÚ sa o niečo aspoň pokúsila, aj za cenu vlastného krátkodobého znemožnenia a s výrazným rizikom totálneho fiaska. Francúzi v posledných prezidentských voľbách volili Chiraca so štipcami na nose a v rukaviciach, len aby nevyhral nacionalista a populista Le Penn a aby zachránili krajinu a jej reputáciu. KDH sa rozhodlo byť morálnym hrdinom okamžite a zachrániť Slovensko sa ani nepokúsilo.

SkryťVypnúť reklamu

Predstava, že by Dzurinda zvládol Mečiara však bola naozaj asi naivná. No predstava, že ho zvládne Fico, je ešte naivnejšia. A nezabúdajme ani na Slotu, čo je neriadená strela, ktorú Fico odpálil. Jedine, že by bol Fico tak dobrým žiakom demagógie a politických hier, ktorý už prerástol aj svojho učiteľa. Potom ale môže byť spôsob, akým nakoniec Fico zvládne Mečiara a Slotu, ešte desivý.

Ludovit Marsovszky

Ludovit Marsovszky

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slobodne myslieť, slobodne žiť. Nerobiť druhým to, čo nechcem, aby oni robili mne. O to sa pokúšam. Zoznam autorových rubrík:  krčmové reči

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
SkryťZatvoriť reklamu