Oznámenie o poskytovaní starostlivosti

Keďže moje dieťa č. 3 dovŕšilo vek 3 roky, plním si povinnosť a oznamujem, ako je zabezpečená starostlivosť o neho.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

V zmysle zákona č. 433/2013 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) a ktorý nadobudol účinnosť dňom 1.2.2014, som predložila na Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na predpísanom tlačive údaje o mojej dcére. Keďže tlačivo sa mi zdá nedostatočné, rada by som poskytla ďalšie údaje a preto prikladám túto prílohu.

Zoznam osôb poskytujúcich opakovanú starostlivosť dieťaťu č. 3

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

rodič č. 1a – matka – trošku egoisticky si dovolím uviesť svoju osobu na prvom mieste, pretože zabezpečujem starostlivosť o dieťa č. 3 najdlhšie, konkrétne 3 roky a 9 mesiacov a 2 týždne. Tie 2 týždne sú nadčas, lebo bolo zima a dieťa sa nechcelo narodiť do tej kosy. Ale vôbec si nepomohla, pretože potom bola zima ešte väčšia, týždeň po príchode domov nám zmrzol vodovod a v kúpeľni sa začali hromadiť pocikané plienky. Vtedy nastúpil so svojou starostlivosťou rodič č. 1b a s pomocou susedov, kamarátov a iných osôb zabezpečil starostlivosť o dieťa č. 3 opravením vodovodu tak, aby som mohla nielen prať plienky, ale dieťa č. 3 aj kúpať a zabezpečovať mu inú starostlivosť. Rodič č. 1a okrem toho odpovedá na otázky dieťaťa, škrabká mu chrbát pri zaspávaní a pri oprsklej nálade, utiera aktíviu z nohavíc (každé ráno), hľadá asi 0,5 cm postavičku Kitty (skoro každý večer), presviedča, že v škôlke je super a že tam musí dieťa ísť (ráno pracovné dni) a že sa do škôlky ešte určite vrátime (popoludní pracovné dni), vysvetľuje, odkiaľ sa berú iní ľudia, duchovia a stromy a prečo chcú ujovia a tety v Bratislave zaplaviť Slatinku.

SkryťVypnúť reklamu

rodič č. 1b – otec – táto osoba zabezpečuje starostlivosť v čase, keď rodič č. 1a študuje strategické materiály o vodnej politike a píše stanoviská na ministerstvo životného prostredia, tiež v čase, keď pracuje, dáva si horúci kúpeľ po ťažkom dni a tiež hocikedy inokedy. Ide napríklad o čas, keď rodič č. 1a trvá na samostatnom zaspávaní dieťaťa. Typická situácia poskytovania takejto starostlivosti vyzerá takto: po hodine strávenej opakovaným pitím vody, cikaním, čítaním rozprávok, šuchotaním a hovorením „dobrú noc“ dieťa povie niečo ako „Ale mne nikto jasne nepovedal, že mám spať.“ Rodič č. 1a vtedy nie je spôsobilý poskytovať starostlivosť, resp. by to bola starostlivosť nenáležitá. Vtedy preberá starostlivosť rodič č. 1b, ktorý dieťa č. 3 uloží do postieľky, vysvetlí mu situáciu a ukáže na hodiny, že je 21:00 a vtedy začína telo produkovať látky dôležité pre inteligenciu a krásu dieťaťa č. 3. Rodič č. 1b poskytuje starostlivosť v kvalite a rozsahu rodiča 1a (teda okrem tých 9 mesiacov a 2 týždňov na začiatku).

SkryťVypnúť reklamu

deti č. 1 a č. 2 – sestra A a sestra B – tieto osoby zabezpečujú samostatnú starostlivosť o dieťa č. 3 v rozsahu úžasnej sesterskej lásky. Prejavuje sa behaním a škriekaním, jašením sa a nahnevaným revom a to od veku niekoľko mesiacov dieťaťa č. 3. Starostlivosť deťmi č. 1 a č. 2 je vylúčená v čase, keď má dieťa č. 3 oprsklú náladu, ktorá sa prejavuje opakovaním slov „Nepozeraj sa na mňa“.

Líza, Zoja, Saláma, Gigo, Kleo a Dede – zvery – tieto osoby zabezpečujú starostlivosť o dieťa sporadicky, o to však s väčšou až búrlivou radosťou. Odstraňujú mu zvyšky jedla z oblečenia a častí tela, nechajú sa bez slova naťahovať, ťapkať (aj olepenými, ofarbenými či inak znečistenými rukami), dieťa č. 3 si môže na nich ľahnúť, sadnúť alebo sa k nim túliť. Zver č. 1 – Líza poskytuje starostlivosť dieťaťu aj tým, že v prípade jeho záujmu vie nahradiť bábiku a trpezlivo sedí v kočíku, v umývadle plastovej kuchynky či v domčeku pre pečopy. Samostatná starostlivosť o dieťa č. 3 zo strany týchto osôb nie je možná, pretože by sa o neho chceli starať viac, ako je náležité a v zmysle zákona povolené.

SkryťVypnúť reklamu

babka a dedo – subjekty žijú 200 km od dieťaťa, ich starostlivosť preto v prípade osoby deda spočíva najmä v poskytnutí možnosti ťahať bradu a robiť sa hanblivou, v prípade babky v poskytnutí možnosti vymýšľať si rôzne jedlá a skutočne ich dostať obratom na tanier vo vynikajúcej kvalite, rýchlo a v dostatočnom množstve. Tieto osoby sa tiež celú vegetačnú sezónu starajú o zeleninu a ovocie v bio kvalite, ktoré poskytujú nielen dieťaťu č. 3, ale aj iným členom jeho domácnosti. Babka poskytuje starostlivosť dieťaťu aj nepriamo a to tým, že poskytuje podporu rodičovi č. 1a v nemožných hodinách a to radami a povzbudzovaním, zdieľaním obáv a radostí.

starká a starký – poskytujú starostlivosť obdobne ako osoby v predchádzajúcom odstavci s tým rozdielom, že sa nachádzajú v dostupnejšej vzdialenosti k dieťaťu č. 3 a preto mu poskytujú starostlivosť častejšie. Starký síce nemá bradu, inak je starostlivosť obdobná. Osoby okrem toho zabezpečujú doma pečenú tortu pri oslave narodenín, kreatívne aj tradičné hračky, oblečenie, odpovede na otázky a výučbu zručností u dieťaťa č. 3.

Tinka – osoba je vo veku 3 a ½ roka, ale zabezpečuje starostlivosť o dieťa č. 3 intenzívne a opakovane. Poskytuje mu hračky, pozornosť, piesok do vlasov aj vírusy do tela, čo je kompenzované tými istými vkladmi zo strany dieťaťa č. 3. Osoby sa starajú o seba navzájom a rodičia (všetci) musia poskytovať obom deťom o sebe informácie, pretože zatiaľ nedisponujú vhodnými komunikačnými kanálmi na samostatnú komunikáciu.

starká Mariana – ide o osobu v priamom príbuzenskom vzťahu k dieťaťu č. 1 a č. 2., preto sa o dieťaťom č. 3 stretáva v prítomnosti rodiča č. 1a. Priateľky tejto osoby tvrdia, že sa dieťa č. 3 na osobu veľmi ponáša, to však nie je jediným dôvodom, že sa o dieťa č. 3 intenzívne zaujíma a podporuje ho.

Janka, Kristínka, Renča, Lesie, Rosie a iné osoby – kamaráti a kamarátky poskytujú starostlivosť dieťaťu v čase, keď sú v blízkosti a dieťa sa ich pýta rôzne otázky, vyžaduje pofúkanie prstíka alebo pozorné uši pre absolútne absurdné a vymyslené príbehy podané s rozšírenými modrými očami tak, že je nutné uvádzanie na pravú mieru rodičom č. 1a alebo 1b. Osoby tiež poskytujú oblečenie či hračky po svojich deťoch, rady pre prežitie dieťaťa č. 3 v extrémnych životných situáciách a dostatočne hrozby trestami na to, aby dieťa č. 3 pochopilo, akých má úžasných rodičov č. 1a a 1b.

Obávam sa, že asi neviem celkom presne určiť jedinú osobu, ktorá bude poskytovať starostlivosť o toto dieťa. Patríme k väčšine rodín na Slovensku, ktoré nie sú tradičné a ktoré nemajú iba otca, matku a dieťa. Navyše, dieťa č. 3 je ten typ modrookého, blonďavého anjelička s ružovými líčkami a jamkami v nich, o ktoré sa chce starať kadekto. Dieťa je však zároveň ten typ, čo vás do 5 minút zničí otázkami formulovanými v správnom slovoslede, vyslovenými správnou intonáciou a vyžadujúcimi znalosť jadrovej fyzicky, ekológie populácií a matematickej kombinatoriky v jednom. Preto si niekedy chvíľkovú starostlivosť náhodne sa vyskytujúcich osôb okolo využívam a kochám sa v nej. Osobitne v miestnom autobuse, čakaní v rade v obchode alebo u lekárky, čo väčšinou končí utrápenými pohľadmi osôb poskytujúcich náhodnú starostlivosť dieťaťu č. 3.

Martina Paulíková

Martina Paulíková

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Chránim prírodu a učím tomu všetkých okolo. Mojim snom je naučiť sa bicyklovať a aj o 40 rokov sedieť v dedine Slatinka na lavičke, slniť sa a počúvať pri tom rieku. Zoznam autorových rubrík:  O krajine a prírodeČo ma trápi a tešíOstatné a dôležité

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu