Štátny príspevok pre mladých na hypotekárnom úvere

Síce zmena, alebo zrušenie štátneho príspevku pre mladých je už dávno za nami ,no stále dostávam otázky ako štátny príspevok funguje ,prípadne ako sú podmienky pre mladých aktuálne nastavené.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak by Vám napadla podobná otázka, tak verím, že práve tento článok bude schopný Vám na ňu zodpovedať.

V prvom rade treba povedať, keď sa rozprávame o “ štátnom príspevku pre mladých“ tak tým myslíme hypotekárny úver ,ktorým si viem zadovážiť nehnuteľnosť a pri ktorom nám poskytnú zvýhodnené podmienky. Pojmom “mladý“ sa rozumie každý dospelý človek ,ktorý maximálne dovŕšil 35 rokov.

Ako fungovalo spomínané zvýhodnenie do 1.1.2018?

Zvýhodnenie spočívalo v znížení úrokovej sadzby o 3 percentá ,kde na znížení sa podieľal štát 2 percentami a banka 1 percentom. Pri splnení určitých príjmových podmienok príjmových, podmienke veku a pod. sa teda úroky aj splátky na prvých 5 rokov úveru znížili, maximálne však z hypotekárneho úveru vo výške 50 000 eur. V praxi to znamenalo to, že pokiaľ boli základné úrokové sadzby na úrovni 1,5 až 2 percentá ,tak na trhu sa dal vyjednať úrok prakticky 0,05 percenta, rátajme 0. Človek hneď po vybavení takéhoto úveru pocítil na splátke a teda aj peňaženke efekt zvýhodnenia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako to funguje teraz?

Štátny príspevok pre mladých sa zmenil na daňový bonus na zaplatené úroky. Vďaka tomu si môžete znížiť zaplatenú daň z príjmu. Takýto príspevok vo forme daňového bonusu je vo výške do 400 € ročne počas 5 rokov, t.z. že za 5 rokov môžete ušetriť maximálne 2.000 €.Daňový bonus sa vzťahuje do výšky 50% zo zaplatených úrokov na hypotéke, kde si uplatňujete štátny príspevok pre mladých. Limit je vyššie spomínaná suma a to 400 € ročne. Výška hypotéky, na ktorú sa vzťahuje daňový bonus je maximálne 50.000 €. Celková výška hypotéky môže byť aj vyššia, ale daňový bonus sa dá uplatniť len do sumy 50.000 €.Na uplatnenie daňového bonusu je potrebné priložiť k spracovaniu daňového priznania potvrdenie z banky o výške zaplatených úrokoch. Toto potvrdenie je banka povinná vystaviť do 30 dní od podania žiadosti v banke.

SkryťVypnúť reklamu

V každom prípade aj po týchto zmenách hodnotím produkt hypotekárneho úveru s daňovým zvýhodnením pre mladých za najlepšiu možnosť na trhu pre nadobudnutie nehnuteľnosti.

Martin Bielik

Martin Bielik

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Viac ako 6 rokov, deň čo deň, pomáham klientom a ich finančným sprostredkovateľom hľadať riešenia v oblasti hypoték, investícii a poistenia Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
SkryťZatvoriť reklamu