Stavebné sporenie ako nástroj na tvorenie rezerv,ako funguje, prípadne aké sú alternatívy?

Treba povedať ,že stavebné sporenie dávno nie je to čo bývalo. Úročenie sa zo zaujímavých čísel dostáva na bod mrazu , plus nestačí ,že štátna prémia v porovnaní s minulosťou je extrémne nízka,ba dokonca už nie je ani pre každého.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Podmienka minimálneho ročného vkladu pre získanie prémie a nové príjmové podmienky nás dostávajú do situácie ,kedy ľudia ktorí by aj mali prostriedky na minimálny ročný vklad v hodnote 2800 Eur pre získanie štátnej prémie väčšinou nespĺňajú podmienku maximálneho príjmu vo výške 1,3 násobku priemernej mzdy. Naopak ľudia ktorý spĺňajú podmienku príjmu často narazia na problém minimálneho vkladu ,ktorý je pre bežnú strednú vrstvu na slovensku príliš vysoký. A o čo vlastne bojujeme? Výška štátnej prémie aj po úspešnom splnení podmienok je vo výške 70 Eur ročne ,čo každému nechávam na zvážení, či je zaujímavá čiastka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako je to teda s úrokmi?

V štandardnom prípade je úrok naozaj skoro nula no prinášam Vám porovnanie stavebných sporiteľní pri zvýhodnených sadzbách, ktoré sú samozrejme nie sú pre každého.

-Prvá stavebná sporiteľňa a.s. úrok maximálne 1% p.a.

-Wustenrot stavebná sporiteľňa a.s. úrok maximálne 1,5% p.a.

-ČSOB stavebná sporiteľňa a.s. úrok maximálne 1% p.a.

Suma sumárom z môjho pohľadu, ja som stratil motiváciu pre uzavretie stavebného sporenia ako spôsobu tvorenia rezerv už dávno a tohto ročné zmeny tomu práve nepridali.Jediná rozumná vec ,ktorú ja vnímam na využitie stavebnej sporiteľne je do financovanie hypotekárneho úveru pre bývanie pomocou ich úverovej rady ,no to je téma na iný blog.

SkryťVypnúť reklamu

Sú nejaké alternatívy?

Jedna z alternatív ,ktorú ja vnímam ako relevantnú sú realitné podielové fondy ,kde okrem ako takého dodržania segmentu ,vieme inkasovať relatívne veľmi stabilný zisk. Ako príklady realitných fondov uvediem fondy od spoločností IAD investments prípadne Prvej penzijnej spoločnosti kde priemerné výnosy sa držia na úrovni 3% ročne pri minimálnej volatilite. Samozrejme zisk v podielových fondoch nie je garantovaný no pre investorov ktorí sú aspoň trochu znalí problematike to vidím ako fajn alternatívu.

Ďalšiu možnosť ktorú tu ja vidím sú podielové fondy ,ktoré majú v portfóliu dlhové cenné papiere ,prípade takzvané zmiešané podielové fondy. Táto alternatíva je už pre ľudí ,ktorí od svojej investície očakávajú zaujímavejší výnos. Práve dnes sme v období kde veľa z investorov z tejto možnosti inkasuje pomerne veľké zisky. No sú to aj ľudia ,ktorí sú viac rezistentný pre prípady korekcie ceny portfólia a očakávaného zisku.Za posledných sedem rokov sú podielové fondy aj tohto typu(ktorých sú na slovensku prístupné stovky) vo výnosoch kludne aj na úrovni 5% p.a.,čo samozrejme nezaručuje ich budúce zisky.

SkryťVypnúť reklamu

Na záver treba dodať ,že stavebné sporiteľne sú stále lepšou alternatívou ako bežný účet pokiaľ finančné prostriedky držíme na účte dlhší časový horizont.Pre ľudí ktorí chcú dosahovať zaujímavejšie zisky a chcú o investovaní vedieť viac tak podielové fondy môžu byť správnou alternatívou. V tomto prípade je veľmi potrebné ovládať problematiku a vedieť si správne vybrať.

Martin Bielik

Martin Bielik

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Viac ako 6 rokov, deň čo deň, pomáham klientom a ich finančným sprostredkovateľom hľadať riešenia v oblasti hypoték, investícii a poistenia Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu