Aký je vývoj skutočných realizačných cien nehnuteľnosti podľa katastra? Hypotéky a úvery na bývanie. VEĽKÉ POROVNANIE. Kto a koľko ich poskytol?

Aký veľký je trh s úvermi na bývanie? Aké sú skutočné predajné ceny nehnuteľnosti na Slovensku? Koľko sa ich stavia?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Skutočné predajné ceny nehnuteľností v SR dosiahli v úvode roka 2022 vysoký rast najmä vďaka rastu cien predaja nových domov a bytov.

Obrázok blogu

Realizačné ceny nehnuteľností určených na bývanie počas prvého štvrťroka 2022 medziročne vzrástli ešte o 14,2 %, čo predstavovalo nový rekord medziročného vzostupu. Údaje z katastra nehnuteľností z realizovaných kúpnych zmlúv, teda ceny, za ktoré sa nehnuteľnosti skutočne predali, tak potvrdili avizované vysoké rasty inzerovaných cien.

V rovnakom období pred dvomi rokmi ceny vzrástli podobne extrémne (o vyše 13 %), ale počas prvých troch mesiacov vlaňajška bol rast len mierny (o 2 %). Údaje za predošlé roky však boli spracované inou metodikou – z menšej vzorky dát a z Cenovej mapy nehnuteľností vybraných realitných kancelárií. Aktuálne už ŠÚ SR spracúva ceny nehnuteľností z komplexnej databázy katastra nehnuteľností na Slovensku (od 2. štvrťroka 2021).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aktuálny vývoj počas prvého štvrťroka 2022 bol najmä dôsledkom dynamického rastu realizačných cien nových nehnuteľností na úrovni 16 %. Existujúce nehnuteľnosti pritom zvyšovali ceny miernejšie, medziročne o necelých 13 %.

V dlhodobom porovnaní boli aktuálne ceny vyššie ako v priemere za rok 2021 (bázický index) o 72 %. Výraznejší rast sa prejavil pri existujúcich nehnuteľnostiach, pričom ich ceny v dlhodobom horizonte vzrástli o 80 %. Nové nehnuteľnosti v priebehu jedenástich rokov zvýšili predajné ceny o 56 %.

Koľko úverov na bývanie poskytli banky a stavebné sporiteľne v roku 2021? Ktorá mala najväčší podiel?

Informácie o objemoch a podieloch bánk na úveroch na bývanie a úveroch stavebného sporenia v roku 2021

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Ktorá banka poskytla najviac úverov na bývanie? Ktorá banka a stavebná sporiteľná mala aký podiel?

Informácie o objemoch a podieloch bánk na úveroch na bývanie a úveroch stavebného sporenia v prvom polroku 2021 boli nasledovné:

Obrázok blogu

a v druhom polroku 2021

Obrázok blogu

Ako prebiehala výstavba bytov a rodinných domov v roku 2021?

Celkovo sa v roku 2021 v SR dokončilo 20 649 bytov. Bolo to o 4 % menej ako v roku 2020, ale súčasne o 2,4 % bytov viac ako v roku 2019. Z regionálneho hľadiska, medziročne klesol počet dokončených bytov v štyroch krajoch, najmä v Bratislavskom (o 16,6 %) a v Košickom (o 16,1 %). Vzrástol tiež v štyroch krajoch, najviac v Nitrianskom (o 20,7 %) a Prešovskom (o 14,6 %).

Obrázok blogu

Spomedzi regiónov však šesť krajov dosiahlo vyššie počty dokončených bytov v porovnaní s obdobím pred pandémiou (s r. 2019), najvýraznejšie Prešovský kraj (o 35 %), Žilinský kraj (o 15,7 %) a Trenčiansky kraj (o 15,5 %). Pokles nastal v dvoch krajoch, v Banskobystrickom kraji (o 26 %) a v Bratislavskom kraji o 16,5 %.

SkryťVypnúť reklamu

Naďalej platila väčšia koncentrácia výstavby v regióne okolo hlavného mesta, takmer každý štvrtý byt postavený v SR v roku 2021 bol na území Bratislavského kraja (podiel 23 % z celkovej výstavby).

Obrázok blogu

V priebehu roka 2021 začala výstavba 24,5 tisíca nových by­tov, čo bol najvyšší počet začatých bytov za posledných 12 rokov. Bolo to tiež o štvrtinu viac ako  v roku 2021 a súčasne o 14 % vyšší počet ako v r. 2019

Ako beží výstavba a úvery na bývanie v roku 2022?

Celkový počet dokončených bytov zatiaľ klesol, rodinných domov sa však podarilo dokončiť o štvrtinu viac ako pred rokom.

Prvé tri mesiace roka 2022 priniesli naštartovanie výstavby začatých bytov o 6,1 %, ale tiež prehĺbenie úbytku počtu dokončených bytov o vyše 9 %.

Na Slovensku sa v 1. štvrťroku 2022 dokončilo 4 078 bytov, medziročne ich počet klesol o 9,1 %. Aj v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2020, ktorý bol minimálne zasiahnutý pandémiou, bolo aktuálne dokončených o 10 % menej bytov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Podobne ako v predchádzajúcich štvrťrokoch bola situácia vo výstavbe bytov v krajoch značne rozkolísaná. V štyroch z ôsmich krajov Slovenska došlo medziročne k úbytku dokončených bytov, pričom poklesy do 15 % boli zaznamenané v Žilinskom, Nitrianskom a Prešovskom kraji.

Vysoký, takmer tretinový prepad výstavby sa prejavil v Bratislavskom kraji, ktorý patril dlhodobo k regiónom ťahajúcim rast výstavby. Pokles výstavby v regióne okolo hlavného mesta sa prejavuje už niekoľko štvrťrokov. To spôsobilo, že sa náskok Bratislavského kraja v počte dokončených bytov pred ostatnými regiónmi výrazne znížil.

Zatiaľ čo v predošlých rokoch každý štvrtý dokončený byt bol práve v Bratislavskom kraji, aktuálne je to len každý šiesty byt, čo bol podiel porovnateľný s Trnavským krajom.

Naopak, dynamický, až tretinový nárast počtu skolaudovaných bytov zaznamenal Banskobystrický kraj, dvojciferné prírastky dosiahol aj Košický (o 12,6 %) a Trenčiansky kraj (o 11,8 %). Tri štvrtiny zo všetkých dokončených bytov boli rodinné domy.

Ako sa vyvíjajú úvery na bývanie v roku 2022? Ktorá banka ich poskytla zatiaľ najviac? Klesá či rastie trh s úvermi na bývanie?

V oblasti úverov na bývanie mala v júni najväčší podiel medzi bankami Slovenská sporiteľňa s podielom 25,26%.

Obrázok blogu

Počet začatých bytov počas prvého štvrťroka 2022 zaznamenal oživenie. Celkovo sa začalo stavať 4 351 bytov, čo bolo o 6,1 % viac ako pred rokom.

Z celkového počtu začatých bytov tvorili rodinné domy 65 %. Počet začatých bytov v rodinných domoch však nekopíroval celkovú tendenciu a bol medziročne nižší. Rast rozbehu výstavby tak išiel celý na vrub vyššieho počtu začatej výstavby bytov v bytových domoch.

Zdroje a citácie článku: štatistiky NBS: Informácie o úveroch na bývanie, Ceny nehnuteľností na bývanie, štatistiky Štatistického úradu SR: Výstavba bytov v 1. štvrťroku 2022, Odvetvové štatistiky - stavebníctvo

Martin Greguš

Martin Greguš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  492x

Som predseda občianskej iniciatívy STOP Zelená - www.stopzelena.sk - ktorá sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska a zakladajúci člen občianskej platformy Team Bratislava, ktorú založili bratislavskí členovia a sympatizanti občianskej iniciatívy. Pri príležitosti dňa ZEME sme spustili spravodajský portál ZELENESPRÁVY na www.ZELENESPRAVY.sk. Okrem sme.sk čítam a aktívne podporujem www.ISOCERTIFIKAT.sk portál o ISO certifikácii, www.NOVOSTAVBA.sk - spravodajstvo zo slovenského stavebníctva, spravodajstvo z Bratislavy na www.BLONLINE.sk a spravodajský portál www.ISLOVAK.sk Zoznam autorových rubrík:  BratislavaOchrana životného prostrediaŠtátne orgány a samosprávaStrategické plány a manažmentPolitika, komentáre a postrehyStavebníctvo a dopravaZdravotníctvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
SkryťZatvoriť reklamu