Luboš Blahoax: O Böhmovej smrti...

Poslanec Ľuboš Blaha podľa rektorky Akadémie vyučoval na Akadémii policajného zboru profesijnú etiku, filozofiu a etiku. Je jeho posledný status o smrti Františka Böhma, kľúčového svedka vo viacerých kauzách etický?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Svedok vo viacerých významných súčasných kauzách František Böhm spáchal podľa dostupných informácii samovraždu. Je to tragická udalosť. Policajný prezident Peter Kovařík na ňu okrem iného reagoval, že by nebol rád, ak by sa v prípade smrti Františka Böhma začali šíriť rôzne konšpirácie a špekulácie.

Obrázok blogu

Ako na túto tragickú udalosť reaguje poslanec Ľuboš Blaha? 

Obrázok blogu

a dodáva:

Obrázok blogu

Demokracia a právo na názor

Sloboda slova alebo aj sloboda prejavu je právo slobodne prejaviť vlastný názor, rovnako ako aj počúvať/sledovať názory ostatných. Je jedna z občianskych slobôd; zakladá sa na slobode myslenia. V dnešnej dobe slobodu slova chápeme širšie ako pôvodný termín, preto sa niekedy používa termín sloboda vyjadrovania sa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Fungovanie demokratickej spoločnosti vyžaduje, aby si v ňom idey a rozdielne názory mohli navzájom slobodne konkurovať. Potrebuje názorový pluralizmus a voľný tok informácií.

Základom je rôznorodosť médií a politických aktérov, ktorí sa na politickom „trhu“ snažia presvedčiť svoje publikum. V mene spoločenského pokroku, demokracia toleruje a podporuje protichodné stanoviská. Všetky tieto demokratické vymoženosti však zároveň vytvárajú obrovský priestor pre výrobu a šírenie dezinformácií.

Úplná sloboda prejavu nie je bezproblémová a má svoje hranice. Problémové sú prejavy lživé, nebezpečné, poburujúce.

SkryťVypnúť reklamu

Sudca Najvyššieho súdu USA Oliver Wandell Holmes uviedol príklad o divákovi v divadle, ktorý svojím zvolaním „Horí!“ spôsobil paniku, aj keď oheň v skutočnosti nevznikol. Zvolanie dostalo konkrétny význam vďaka svojmu kontextu. Samotný výraz „horí“ vyrieknutý v prázdnej sále nie je neprijateľný. Pod ochranu slobody prejavu prestáva však spadať, ak výkrik v preplnenom divadle spôsobí prostredníctvom paniky škody na životoch či majetku.

Pravda a láska zvíťazí nad lžou a nenávisťou...

V tejto ťažkej dobe, polarizácie spoločnosti sa čím ďalej častejšie stretávame nie s hľadaním pravdy, ale naopak, vidíme pravidelne podsúvanie lží, poloprávd, manipulácie, a častokrát aj nenávistné prejavy alebo skresľovanie histórie. Informácie a slová, ktoré šíria títo ľudia, sú často namierené na veľmi nízke pudy a iniciujú chorých, labilných alebo frustrovaných ľudí k činom alebo k nenávistným komentárom¹.

SkryťVypnúť reklamu

Bojovať s nepravdou, či vedomou lžou, je vždy nerovný boj. Lebo pri snahe o pravdu sa držíme limitovaného priestoru faktov, a ten je vždy užší, ako nekonečný priestor klamstva, ktorý nie je viazaný na nič, na žiadne zábrany. Pravda nám dáva slobodu. Zároveň nás ale neuchráni stretnutiu s krutou nepravdou a klamstvom. S vedomým a účelovým klamstvom, ktoré nevieme ovplyvniť. Neplatí, že ak ja pôjdem čisto, moja cesta bude čistá¹.

Nepriatelia pravdy a demokracie, šíritelia nenávisti a klamstiev využívajú na svoje aktivity nástroje a možnosti, ktoré im demokracia poskytuje, a je nevyhnutné, aby sa demokracia voči pokusom týchto ľudí dokázala efektívne brániť.

Demokracia a sloboda je zodpovednosť. Aj v tejto dobe však verím záverom a viere v demokraciu Václava Havla, ktorý často vysvetľoval tento nerovný boj s použitím jedného z najznámejších výrokov Mahatma Gándiho, že: 

SkryťVypnúť reklamu

Pravda a láska zvíťazí nad lžou a nenávisťou...

Občianska iniciatíva STOP zelená - udržateľnosť, príroda, ľudia, život, Slovensko...

Zdroje: článok čerpal z prezident.sk/upload-files/82855.docx¹, z Foreign Policy, web:sk.wikipedia.org/wiki/Sloboda_slova

Martin Greguš

Martin Greguš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  516x

Som predseda občianskej iniciatívy STOP Zelená - www.stopzelena.sk - ktorá sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska a zakladajúci člen občianskej platformy Team Bratislava, ktorú založili bratislavskí členovia a sympatizanti občianskej iniciatívy. Pri príležitosti dňa ZEME sme spustili spravodajský portál ZELENESPRÁVY na www.ZELENESPRAVY.sk. Okrem sme.sk čítam a aktívne podporujem www.ISOCERTIFIKAT.sk portál o ISO certifikácii, www.NOVOSTAVBA.sk - spravodajstvo zo slovenského stavebníctva, spravodajstvo z Bratislavy na www.BLONLINE.sk a spravodajský portál www.ISLOVAK.sk Zoznam autorových rubrík:  BratislavaOchrana životného prostrediaŠtátne orgány a samosprávaStrategické plány a manažmentPolitika, komentáre a postrehyStavebníctvo a dopravaZdravotníctvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu