Minister Sulík, palec dole...čo presne obsahuje zmluva medzi ministerstvom a dcérou ministra? 5 otvorených otázok ministrovi hospodárstva...

Zmluva o spolupráci medzi MH a dcérou ministra hospodárstva bola podpísaná 27.10. a je uzavretá na dobu určitú do 5.11.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Zmluva o spolupráci č. 345/2021-2060-1014

Zmluva o spolupráci č. 345/2021-2060-1014 medzi ministerstvom hospodárstva a dcérou ministra hospodárstva bola podpísaná 27.10.2021 , zverejnená v registri 30.10. a je uzavretá na dobu určitú do 5.11.2021

Podľa zverejnenej zmluvy je predmetom zmluvy „odborné poradenstvo pri prezentácii Slovenskej republiky zastúpenej Ministerstvom hospodárstva na EXPO Dubaj 2020“, pričom dcéra ministra hospodárstva sa v zmluve zaväzuje poskytnúť odborné poradenstvo na EXPO Dubaj 2020. V bode 2 zmluvy sa uvádza:

Partner je odborník v oblasti energetického práva.

V bode 4 zmluvy sa Ministerstvo hospodárstva zaväzuje, že podľa zákona o cestovných náhradách poskytne dcére ministra hospodárstva Sulíka cestovné náhrady a výdavky za leteckú prepravu lietadlom Leteckého tvaru Ministerstva vnútra a späť.  

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celú zmluvu si môžete pozrieť tu.

"Poviem otvorene, že ma jej záujem potešil, pretože svoje deti vídam minimálne, preto som s jej účasťou súhlasil, aby sme mohli aspoň takto skĺbiť prácu s časom stráveným spolu,"

reaguje Sulík.

Mládežnícka organizácia koaličnej strany  SAS na sociálnej sieti tvrdí, že

„Alexandra Sulíková si uhradila ako letenku, tak aj ubytovanie zo svojho“.

Zmluva však nikde neuvádza, že si Sulíková cestu uhradí sama. Účasť vlastnej dcéry na oficiálnej ceste v zahraničí Sulík predom nekomunikoval.

5 otvorených otázok ministrovi hospodárstva k zmluve o spolupráci:

 1. Na základe čoho bola uzavretá zmluva medzi ministerstvom hospodárstva a dcérou ministra hospodárstva? Ako ministerstvo zistilo, že pre oblasť energetického práva potrebujeme na výstave EXPO poradcu?

 2. Je možné zverejniť detaily výberového konania na základe ktorého ministerstvo hospodárstva vybralo na odborné poradenstvo práve dcéru ministra? Aké referencie bolo potrebné preukázať v oblasti energetického práva pri tomto výbere?

 3. Kde boli zverejnené vopred podmienky pre uzavretie takejto zmluvy a potreby takých služieb, ktoré sú popísané v zmluve?  Ako prebiehal výber/súťaž na dodávku týchto poradenských služieb? Aké boli kritéria výberu na uzavretie zmluvy o spolupráci?

 4.  Potrebujeme, pri tom aké dane platíme, uzatvárať takéto "Zmluvy o spolupráci"? Čo je skutočná pridaná hodnota tejto akcie za peniaze daňových poplatníkov? Čo bude výstupom tohto poradenstva a prečo tento výstup nie je špecifikovaný priamo v zmluve? Znamená to snáď, že objednávateľ - ministerstvo hospodárstvo, žiaden výstup nepožaduje. Načo potom uzatváralo zmluvu o spolupráci na poradenstvo?

 5. Ako je možné, že zmluva bola podpísaná 27.10.2021 ? Neslúži táto zmluva len na to, aby legalizovala celé toto konanie?

K vyhláseniu mladých straníkov SAS a pre všetkých tých, čo drukujú Sulíkovi, chcem vedieť ako sa tvorila kalkulácia ceny vzhľadom na to, že sa letelo podľa zverejnených informácii lietadlom ministerstva vnútra. Kto, komu a na základe čoho robil kalkulácia na 1 účastníka zájazdu?

Keď tvrdia, že letenku si uhradila sama, znamená to snáď, že:

Skryť Vypnúť reklamu
 • ministerstvo vnútra vopred urobilo kalkuláciu na jedného "účastníka zájazdu" na výstavu EXPO v Dubaji?,

 • dostala letka ministerstva vnútra vopred od dcéry ministra objednávku? môže letka ministerstva vnútra prijať takúto objednávku od fyzickej osoby?

 • kedy letka ministerstva vnútra vystavila faktúru?

Prosím ukázať tieto dokumenty s októbrovými dátumami - tým pádom by sme mohli aspoň časti tohto príbehu veriť.

Takže si to zhrňme...

Čo bolo teda rozhodujúce preto, aby dcéra Richarda Sulíka letela do Dubaja a je oficiálnou súčasťou našej delegácie vedenej ministerstvom hospodárstva, kde je Richard Sulík ministrom? Teda okrem toho, že je dcéra ministra? Koľko ľudí by boli radi za podobných podmienok súčasťou našej delegácie? Za cenu letenky s tým, že ubytovanie by si platili samostatne, ale takúto ponuku nedostali. Prečo? Lebo im chýba správne meno v pase?

Je to rodinkárstvo? Z môjho pohľadu áno. Tu nejde o to, či vo vládnom špeciály sedelo o jedného človeka viac alebo nie, ale o rovnosti príležitosti a typickom následnom postoji politikov, keď sú prichytení pri svojej chybe. Namiesto oľutovania svojho činu, ospravedlnenia sa, ľudského vysvetlenia situácie, začnú stranícke sekretariáty alebo hovorcovia produkovať „príbehy“, ktoré môžu byť uveriteľné, ale ľudsky nepochopiteľné.

Skryť Vypnúť reklamu

Toto je tá "slušnosť"? Toto je tá sľubovaná zmena?

Je nepochopiteľné, že samozrejme stranícke „úderky“, ktoré tej či onej strane v diskusiách „drukujú“, v tomto prípade SAS - sa do oponentov okamžite púšťajú s poukazovaním na chyby ostatných predstaviteľov iných strán. Takže keď je náš, nech si robí čo chce?... a nekritizujme, resp. pozrime sa veď tí iní sú ešte horší.

V ktorej inej krajine sveta podpíše ministerstvo zmluvu s dcérou ministra bez transparentnej súťaže, kde sú vopred známe kritéria, ktoré sú dostatočne vopred zverejnené?

V ktorej krajine, okrem Slovenska by sa o podpise takejto zmluvy občan dozvedel z médií - namiesto toho, aby minister vopred o nej radšej informoval, keby sa náhodou už aj rozhodol takúto zmluvu "podpísať"...

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je to zakázané, ale politik s citom pre realitu, by niečo také nikdy nepripustil...

Táto akcia "Dubaj", jej prevedenie, komunikácia k nej a podobne aj minulotýždňová komunikáciou okolo „ranču v Austrálii“ - je niečo, čo vládnej opozícii „nabíja pušný prach“. Predniesť slová :

„Mám 53 rokov, takže o nejakých 10-12 rokov bude zo mňa dôchodca, tak som sa zamýšľal, kde tak budem tráviť zimné mesiace, lebo zimu nemám rád. Bez problémov znesiem 40-stupňové horúčavy, ale 20-stupňová alebo 10-stupňová zima, to ide pod nechty a nerobí mi to dobre,“

 presne vystihuje problém Sulíka a celej vládnej koalície. Komunikácia je nešťastná, pre laika často nepochopiteľná a podľa priebežných výsledkov prieskumov verejnej mienky k podpore jednotlivých strán aj pre väčšinu občanov Slovenska neakceptovateľná.

Nikto nepochybuje, že na ten ranč v Austrálii zarobil. Ale podať to týmto komunikačným spôsobom v čase najväčšieho zdražovania posledných rokov, keď mnohí slovenskí dôchodcovia sa dostavajú do ťažkých problémov a musia obracať v ruke každé Euro je viac ako cynické.  

Vráťme sa však k výletu do Dubaja. To, že si ide minister robiť výlet so svojou dcérou za štátne peniaze, lebo tak to pre laika vyzerá, je proste nevhodné. Skutočne to nie je niečo,  za čo by volič SAS prestal voliť SaS, ale na popularite medzi národom to Sulíkovi veľa nepridá.

Takisto by som bol rád, aby sa zverejnil celý zoznam cestujúcich do Dubaja na výstavu pokiaľ možno aj s politickou príslušnosťou účastníkov, aby sa vyvrátili akékoľvek pochybnosti, že „účastníkmi zájazdu“ boli len “správne politicky orientovaní“ občania Slovenska.

OZ STOP - zelená : - udržateľnosť, príroda, ľudia, život ...Slovensko...

Zelenespravy.sk - vieme, kto ma rád prírodu...

Martin Greguš

Martin Greguš

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  51
 •  | 
 • Páči sa:  120x

Som zakladajúci člen občianskej platformy TÍM BRATISLAVA -www.tba.sk-, ktorá sa snaží zachovávať historické hodnoty mesta, zvyšovať informovanosť verejnosti o Bratislave, podporovať estetické cítenie v spoločnosti a budovať hrdosť na hlavné mesto SR a občianskej iniciatívy STOP Zelená - www.stopzelena.sk - ktorá sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách a regiónoch, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska. Pri príležitosti dňa ZEME sme spustili spravodajský portál ZELENESPRÁVY na www.ZELENESPRAVY.sk. Okrem sme.sk čítam a aktívne podporujem www.ISOCERTIFIKAT.sk portál o ISO certifikácii, www.NOVOSTAVBA.sk - spravodajstvo zo slovenského stavebníctva, stavebnín a realít, spravodajstvo z Bratislavy na www.BLONLINE.sk a spravodajský portál www.DEMOKRAT.sk . Zoznam autorových rubrík:  BratislavaOchrana životného prostrediaŠtátne orgány a samosprávaStrategické plány a manažmentPolitika, komentáre a postrehyStavebníctvo a dopravaZdravotníctvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu