Óda na radosť. Autor Zuzana Čaputová

Písmo: A- | A+

Óda na radosť je záverečná časť Beethovenovej 9. symfónie d moll op 125 k Schillerovej óde "Na radosť" (Ode "An die Freude"). Autor v texte vyjadruje idealistickú víziu bratstva celého ľudstva, ktorú zdieľal aj van Beethoven.

Prezidentka Zuzana Čaputová predniesla svoj prejav k stavu republiky. Prejav, ktorý ničím nevyčnieval, nikoho neurazil, nikomu neublížil, viackrát poďakoval tomu či onomu, vlastne celému národu (milé, pri pohľadoch na posledné štatistiky jej dôveryhodnosti - asi preto sa pokúsila vlastne ďakovať v prejave všetkým), trošku pokarhal a trošku motivoval. Prejav, ako sa "na západe" hovorí: POLITICKY KOREKTNÝ.

Zopár myšlienok, ktoré má zaujali a ku ktorým sa mi tlačia otvorené otázky na jej adresu. Pani prezidentka okrem iného povedala:

Zomierajúci v posledných okamihoch svojho života videli iba ošetrujúci personál, ľudí zahalených v overaloch, ktorým ani nevideli do tváre. Naši blízki od nás odchádzali bez toho, aby sme s nimi mohli byť v poslednej chvíli, aby sme sa s nimi mohli rozlúčiť a dôstojne ich pochovať. Bol to rok traumy, ktorou sme prešli a tisíce pozostalých ľudí si ju ponesú po celý svoj život.

Pani prezidentka vyjadrila svoju spolupatričnosť s obyvateľstvom, škoda len - že v čase keď začali platiť tieto pravidlá - tak sa otvorene nezastala týchto ľudí, ktorý sa nemohli ísť rozlúčiť so svojimi najbližšími v najťažších a posledných chvíľach života svojich blízkych. Prečo v tom období nepovedala ani jednu slovo k tomuto vládnemu opatreniu, vrátane priebehu samotných pohrebov, kde mnohokrát nebolo povolené dať posledné zbohom rodinám svojim najbližším a to aj napriek tomu, že vzhľadom na preťaženie pohrebných služieb boli telá mŕtvych mnohokrát pochovávané oveľa neskôr, ako sa to deje štandardne.

Ďalšou veľkou skupinou, ktorú pandemické vlny zasiahli veľmi silno, sú deti a mladí ľudia. U veľkej časti detí a mládeže sa obvyklý spôsob života takmer úplne stratil. Trpeli nielen tým, že sa nemohli primerane vzdelávať, ale ich sociálne vzťahy boli zo dňa na deň prerušené. Napriek často opakovanému sloganu, že školy sa majú v pandémii zatvárať ako posledné a otvárať ako prvé, Slovensko uzatvára trojicu krajín OECD s najdlhšie zatvorenými školami v roku 2020 – pred nami je už len Kostarika a Kolumbia. Od februára 2020 do marca 2021 boli všetky materské, základné a stredné školy otvorené iba 28 dní.

Prečo sa razantne neozvala pani prezidentka na túto tému v čase, keď školy boli zatvorené. Prváci mali, aký školský rok? Koľko boli v škole? Čo sa naučili?

Nedokážeme sa zhodnúť nielen na základných riešeniach v boji s pandémiou, ale ani na otázke spravodlivosti, či potrebných reformách. Verejnosť túto situáciu reflektuje veľmi jednoznačne – podľa prieskumu verejnej mienky až 71% ľudí si myslí, že sa slovenská spoločnosť nevyvíja správnym smerom. V porovnaní s predchádzajúcim rokom, je to nárast o 20%. Tento stav nespokojnosti musíme vnímať a urobiť všetko pre zmenu k lepšiemu.

Pani prezidentka zabudla, že aj ona sa stala súčasťou tohto problému a významným spôsobom k nemu prispela. Zdá sa mi, že začala žiť vo svojej uzavretej bubline, s ktorej ju vyvádzajú občasné výsledky prieskumov verejnej mienky, kde jej významne stúpa počet ľudí, ktorý jej prestávajú dôverovať. Prečo to je asi?

Je potrebné oceniť kroky vlády vedúce k sanácii ekonomických následkov pandémie.

Tak toto snáď nemyslela vážne. Slovensko sa podľa najnovších údajov dostalo vo verejnom dlhu nad úroveň 60 percent hrubého domáceho produktu (HDP). Je to číslo, ktoré sme tu ešte nemali. Všeobecne sa za príčiny rekordného zadlženia považujú dopady pandémie koronavírusu, pokles hospodárskej aktivity a vysoké výdavky na opatrenia. Je to však len toto? Koľko peňazí sa nezmyselne vyhodilo za minulý rok? Koľko sa dalo napr. na očkovaciu lotériu?

Z prejavu pani prezidentky nestranný pozorovateľ môže nadobudnúť len dobrý pocit - veď je to zmes krásnych filozoficko-emočných pekne formulovaných viet, so zameraním na čo najväčšiu politickú korektnosť voči všetkým partnerom .... koalícia je rada, že nikoho priamo nemenovala, opozícia spokojná, že pokračovalo vo svojom konzistentnom názore, ktoré ju stoja a budú stáť v budúcnosti ďalšie a ďalšie percenta na popularite a dôveryhodnosti...hmm...

Áno, v mojom okolí hovoria je lepšia ako tí pred ňou. Áno, ten kto ju podporuje s tým súhlasí a ten kto nie - nesúhlasí.

Zároveň sa začína na verejnosti používať "úzus", že pani prezidentka sa nekritizuje.

Keď opozícia má v súčasnosti podporu viac ako polovici oprávnených voličov, je to zásluha opozície?

Je pre občanov ta opozícia taká, ako ju popisuje. Za polarizáciu spoločnosti môže opozícia? Iba opozícia polarizuje spoločnosť? Čo chcete vymeniť tých voličov, tých občanov? Alebo všetci s iným názorom polarizujú spoločnosť? Tento pohľad nie je správny.

Pre úplnosť je potrebné poznamenať, že v prejave sa nijako nedotkla mnohých oblastí, ktoré za minulý rok udiali a významne zasiahli alebo v krátkej budúcnosti zasiahnu do budúcnosti obyvateľov, obyčajných ľudí...či je to zrýchľujúca sa inflácia, dramatický rast cien bývania, dramaticky sa zvyšujúce sa zadlženie Slovenska, situáciu v gastro sektore, ktorý bol najviac zasiahnutý pandémiou, pokračujúcom sa vyľudňovaní vidieku, nezvládnutej výstavbe dopravnej infraštruktúry na Slovensku (obchvaty miest, križovatky na D1, diaľnice, kanalizácie) a neustále sa zvyšujúcich sa regionálnych rozdielov.

Čo dodať na Záver?

Budem politicky korektný, tak snáď už len ten samotný text Ódy na radosť, veď je tu radosť žiť a politici plnia všetko, čo nám pred voľbami sľúbia...

Radosť – krásna iskra Božia,

elyzejskej dcéry hlas,

teraz s láskou nevýslovnou

ku svätyni vedieš nás.

Tvoje kúzla prinavrátia,

čo zlá doba nechráni –

všetci ľudia budú bratia

pod tvojimi krídlami.

Ak ti dosiaľ šťastie prialo,

priateľovi pomáhaj,

ak túžiš za ženou stálou,

príď – tu u nás nájdeš raj.

Keby sa dnes každá duša

stretla hneď na úsvite,

svätý mier viac nenarušia,

plač so smútkom odíde.

Radosť! Človek odjakživa

pije z ňadier prírody,

ľudia tebou sa len živia,

z teba žijú národy.

Plný strapec tmavej révy –

darca najvzácnejších vín,

tebou sýtia sa aj červy,

teba schváli Cherubín.

Lúče slnečné sa roja,

nebo žiari nad nami,

spoločnými cestami

poďme v časoch nepokoja.

V náruč poďte milióny –

tu je bozk pre celý svet.

Bratia k hniezdam vzneste let,

kde náš milý Otec tróni.

V prach sa kloňte – milióny,

života bez Tvorcu niet.

Tam pri hviezdach bude bdieť,

tam pri hviezdach musí tróniť.

Radosť, jasná iskra bohov,

elyzejskej dcéry hlas,

teraz s láskou nevýslovnou

ku svätyni vedieš nás...

 OZ STOP - zelená : - udržateľnosť, príroda, ľudia, život ...Slovensko...

Som Martin Greguš, zakladajúci člen a predseda občianskej iniciatívy STOP Zelená, ktorá sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách a regiónoch, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska. Pri príležitosti dňa ZEME sme spustili spravodajský portál www.zelenespravy.sk

Skryť Zatvoriť reklamu