Rovní a rovnejší...Štefan Holý (Sme rodina) má výnimku...je to pre Vás prejav papalašizmu?

Vicepremiér Štefan Holý (Sme rodina) má výnimku, na základe ktorej nemusí ísť po návrate z Británie na test ani do 10-dňovej karantény. Markíze to potvrdil hlavný hygienik Ján Mikas, ktorý mu ju udelil (tvnoviny.sk, dennikN)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)

Koľko tisícov obyčajných ľudí muselo prejsť povinnou karanténou? Povinným testovaním po návrate zo zahraničia? On nemusí. Má výnimku.

Tak a zas sme tu rovní a rovnejší...

Tak som si spomenul na knihu od Orwella Farma zvierat....

„Naše životy sú biedne, upracované a krátke. Dostaneme nažrať iba toľko, aby sme nepokapali. Tí, ktorí môžu, musia pracovať do vyčerpania a keď nám dôjdu sily a už nie sme užitoční, náš život kruto skončí. A kto za to môže, súdruhovia? Neviete? Tak ja vám to poviem. Môže za to človek! Áno, súdruhovia, človek je náš jediný, skutočný nepriateľ. Človek je jediný tvor, ktorý konzumuje a pritom nič neprodukuje. Človek nám berie výsledky našej tvrdej práce a preto my, zvieratá, musíme žiť v biednych podmienkach.“

Práve tento príhovor začne nečakanú revolúciu na zvieracej farme. Zvieratá sa rozhodnú zvrhnúť svojho pána, ktorý ich zanedbáva a robí si z nich otrokov. Vyženú ho a vytvoria si vlastné pravidlá, ktoré by mali dodržiavať. 

"Každý kto chodí na dvoch nohách, je nepriateľ. Každý, kto chodí na štyroch nohách, alebo má krídla, je priateľ. Nijaké zviera nebude spať v posteli. Nijaké zviera sa nikdy nebude obliekať. Nijaké zviera nebude piť alkohol. Nijaké zviera nezabije iné zviera. A hlavne, všetky zvieratá sú si rovné."

takto znelo sedem pravidiel, princípov animalizmu, ktoré si zvieratá vytýčili keď pre seba dobili farmu od ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvieracia farma je politickou satirou na revolúciu, ktorá sa vymkla z rúk. Zvieratá sa zbavia nadvlády nenávidených ľudí a zavedú si svoj vlastný režim, v ktorom si všetci majú byť rovní.

Zo začiatku ide všetko ako má a zvieratá sú šťastné, že konečne pracujú slobodne. Časom, však začínajú nepokoje, zákony sa menia, prispôsobujú a nedodržiavajú hlavne tými, ktorí ich ustanovili. Menia aj samotnú históriu, kde si v boji proti ľudom dávali veľké zásluhy, vlastné chyby hádžu na predošlú vládu ľudí a keď bolo najhoršie pomohlo zastrašovanie.

"Disciplína, druhovia, železná disciplína! To by malo byť heslo dneška! Jeden chybný krok, a hneď sa na nás vrhnú nepriatelia."

Z nádherných ideálov revolúcie sa však postupne stáva nočná mora. Prasce sa zmocnili koryta, a teda aj vlády, postupne si začali prispôsobovať zákony a legendárny slogan "Všetky zvieratá sú si rovné" sa čoskoro mení na "Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie".

SkryťVypnúť reklamu

Výnimočnosť tejto hry spočíva v tom, že i keď vznikla dávno pradávno je aktuálna v každom historickom období.

Čo dodať na záver?

Z môjho pohľadu nechápem, keď pán Holý mal túto výnimku prečo chlapsky hneď pri prvých otázkach k tejto téme o nej nepovedal. Načo ta naťahovačka a skrývačka s médiami?

Tak si to zhrňme:

Pán Holý, ako držiteľ výnimky podľa tohto - teda nič neporušil. Pán Mikas, ako štátny úradník podľa tohto vydal výnimku, ktorú môže vydať. Nikto teda nič neporušil. Skutok sa nestal. 

Takto nejako sa to bude komunikovať? OK. Hmmmm...

Pán Holý by mal obratom zverejniť písomný originál tejto výnimky pri dodržaní pravidiel GDPR s registračným číslom tohto dokumentu, aby si teda novinári mohli overiť v zmysle riadenia registratúry v nejakom registri listín v úrade pána Mikasa, že dokument bol oficiálne vydaný v deklarovanom dátume a aby toto vysvetlenie, ktoré bolo médiam poskytnuté do seba zapadlo.

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na okolnosti a predvedenú komunikáciu k tejto situácie to ma celé hroznú "pachuť".

Ako občan som sklamaný a znepokojený z konania hlavného hygienika Mikasa. 

Existuje niekde transparentný zoznam oprávnených dôvodov, kedy Vám výnimka bude poskytnutá a naopak, kedy Vám bude zamietnutá? Alebo je to na rozhodnutí štátneho úradníka - tomuto dovolím a tomuto nedovolím - bez vopred jasne určených pravidiel? 

Pán Mikas, prosím čo najskôr zvolajte tlačovú konferenciu a informujte národ:

  • Komu všetkému ešte ste vydal podobné výnimky?

  • Bola to jediná výnimka? Špeciálne pre anglicko?

  • Koľko celkovo a na základe čoho ste ich vydal? 

A na stole sa týmto dostáva aj otázka - je pán Mikas ešte naďalej po tomto všetkom dôveryhodný človek na svojom mieste?

SkryťVypnúť reklamu

Moju dôveru na základe tohto konania a komunikácie v tomto prípade, žiaľ stratil. 

Občianska iniciatíva STOP zelená - udržateľnosť, príroda, ľudia, život, Slovensko...

Martin Greguš

Martin Greguš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  516x

Som predseda občianskej iniciatívy STOP Zelená - www.stopzelena.sk - ktorá sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska a zakladajúci člen občianskej platformy Team Bratislava, ktorú založili bratislavskí členovia a sympatizanti občianskej iniciatívy. Pri príležitosti dňa ZEME sme spustili spravodajský portál ZELENESPRÁVY na www.ZELENESPRAVY.sk. Okrem sme.sk čítam a aktívne podporujem www.ISOCERTIFIKAT.sk portál o ISO certifikácii, www.NOVOSTAVBA.sk - spravodajstvo zo slovenského stavebníctva, spravodajstvo z Bratislavy na www.BLONLINE.sk a spravodajský portál www.ISLOVAK.sk Zoznam autorových rubrík:  BratislavaOchrana životného prostrediaŠtátne orgány a samosprávaStrategické plány a manažmentPolitika, komentáre a postrehyStavebníctvo a dopravaZdravotníctvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu