Aký vplyv má miera zaočkovanosti na počet úmrtí na COVID 19....nemci v tom už majú jasno...štatistika nepustí...

Štatistický ústav Mníchovskej univerzity porovnal mieru zaočkovanosti s počtom úmrtí na COVID po jednotlivých krajinách

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Aký vplyv má miera zaočkovanosti na počet úmrtí na COVID 19?

Na základe porovnania Štatistického ústavu mnichovského Ludwig Maxmilians University (LMU) aj malá percentuálna zmena v počte zaočkovaní významne vplýva na celkový počet úmrtí na COVID 19.

Štatistické porovnávanie spracoval ústav na základe údajov, ktoré poskytujú zdravotnícke úrady jednotlivých spolkových krajín a Inštitút Roberta Kocha.

O zisteniach tohto výskumu ako prvý informoval na svojom webe magazín Focus.

Aké sú výsledky tohto štatistického sledovania?

V Durínsku bolo za posledných sedem dní v pomere k počtu obyvateľov šesťkrát viac úmrtí než v Brémach, ktoré patria k najviac zaočkovaným spolkovým krajinám v Nemecku. Aké sú teda výsledky? Pre jednoduchosť uvádzam 3 spolkové krajiny s najnižšou mierou zaočkovanosti a 3 krajiny s najvyššou mierou očkovanosti. Najnižšia miera zaočkovanosti::

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
 • Sasko 271,07 úmrtí na 100 000 obyvateľov, zaočkovanosť: 58,2 percenta

 • Durínsko 236,44 úmrtí na 100 000 obyvateľov, zaočkovanosť: 62,7 percenta

 • Sasko-Anhaltsko 174,53 úmrtí na 100 000 obyvateľov, zaočkovanosť: 65,1 percenta

Najvyššia miera zaočkovanosti:

 • Brémy: 81,31 úmrtí na 100 000 obyvateľov, zaočkovanosť: 80,2 percenta

 • Dolné Sasko: 79,63 úmrtí na 100 000 obyvateľov, zaočkovanosť: 70,4 percenta

 • Šlezvicko-Holštajnsko: 61,84 úmrtí na 100 000 obyvateľov, zaočkovanosť: 72,8 percenta

Prehľadnejšie túto štatistiku spracoval portál seznamspravy.cz:

miera úmrtí na 100 000 obyvateľov vs miera zaočkovanosti
miera úmrtí na 100 000 obyvateľov vs miera zaočkovanosti (zdroj: seznamspravy.cz)

Zvyšovanie počtu zaočkovaných ľudí je najefektívnejším spôsobom, ako ochrániť životy a znížiť ekonomické aj zdravotné škody spôsobené pandémiou.

Zaujímavé sú aj štatistické výsledky a porovnania medzi celkovým počtom identifikovaných pozitívnych prípadov vs počty úmrtí vo Veľkej Británii:

4 charts show how Covid vaccines are working in the UK
4 charts show how Covid vaccines are working in the UK (zdroj: CNBC)

Vzhľadom na nedostatočné tempo očkovania je kľúčové konať rýchlo. Štát by mal použiť viacero opatrení na zvýšenie motivácie dať sa zaočkovať. Riešenia pre túto situáciu ministerstvo určite pozná a sú nasledujúce:

 • zvýšenie kapacít mobilných očkovacích jednotiek je najlepšie opatrenie na cielenie rizikových skupín, očkovacie autobusy do každej dediny a obce na Slovensku - mnohí dôchodcovia, ale aj sociálne odkázaní spoluobčania nemajú na to ísť do nemocnice resp. do očkovacieho centra sa dať zaočkovať - prečo nie je doteraz spracovaný harmonogram pre celé Slovensko s návštevou očkovacieho tímu v každej dedine na Slovensku - už pol roka mohli očkovacie tímy navštevovať obec po obci, ale vláda radšej uvoľnila peniaze na očkovaciu lotériu...

 • uviesť do života výhody pre zaočkovanú populáciu,

 • znižovanie bariér prístupu k očkovaniu (napr. očkovanie cez víkend v nákupných centrách, objednávanie sa na konkrétny dátum),

 • reálna finančná motivácia pre nezaočkovaných – 100 EUR na osobu a zaočkovanie,

 • spustiť „negatívnu“ reklamnú  kampaň z predchádzajúcich „vrcholov pandémie“ – reálne popisy reálnych príbehov obyčajných ľudí, ktorí mali ťažký priebeh COVIDu a sú ochotný svoje príbehy rozprávať do médií, napr. reálne pravidelné rozhovory v prime time na RTVS a rozhlase s pacientami, ktorý prekonali COVID a malý ťažký priebeh,

 • zlepšenie dostupnosti informačných hotline NCZI a iných informačných liniek pre obyvateľov,

 • zvážiť je potrebné aj povinné očkovanie pre vybrané profesie, ktoré prichádzajú do kontaktu s najrizikovejšími skupinami obyvateľstva.

Pri tejto príležitosti nie je možné nepripomenúť aj podobnú štatistiku, ktorú už publikovala naše ministerstvo zdravotníctva:

Skryť Vypnúť reklamu
Ministerstvo zdravotníctva SR
Ministerstvo zdravotníctva SR 

V krajinách, kde majú vysokú zaočkovanosť majú možno vysoké prírastky občanov s COVIDom, ale prosím pozrite si graf hospitalizácii v prepočte na 1 milión obyvateľov. Majú významne nižšie počty hospitalizovaných.

Zdroje článku: online focus: Neue Studie zeigt "knallharten kausalen Schluss" zwischen Impfquote und Todeszahlen, 4 charts show how Covid vaccines are working in the UK (zdroj: CNBC), seznamspravy: Německo si spočítalo zemi po zemi...

Tím Bratislava - žijeme Bratislavou

blonline.sk - vieme, čo sa deje v Bratislave

OZ STOP - zelená : - udržateľnosť, príroda, ľudia, život ...Slovensko...

zelenespravy.sk - vieme, kto ma rád prírodu

Martin Greguš

Martin Greguš

Bloger 
Populárny bloger
 • Počet článkov:  54
 •  | 
 • Páči sa:  164x

Som zakladajúci člen občianskej platformy TÍM BRATISLAVA -www.tba.sk-, ktorá sa snaží zachovávať historické hodnoty mesta, zvyšovať informovanosť verejnosti o Bratislave, podporovať estetické cítenie v spoločnosti a budovať hrdosť na hlavné mesto SR a občianskej iniciatívy STOP Zelená - www.stopzelena.sk - ktorá sa snaží vyvíjať osvetovú činnosť v oblasti ochrany životného prostredia, znižovať odpad v podobe „ľudských stôp“ zanechaných vo voľnej prírode, ale aj v mestách a regiónoch, a tak vytvárať priaznivejšie životné prostredie pre budúce generácie v súlade s princípom trvalo udržateľného rozvoja Slovenska. Pri príležitosti dňa ZEME sme spustili spravodajský portál ZELENESPRÁVY na www.ZELENESPRAVY.sk. Okrem sme.sk čítam a aktívne podporujem www.ISOCERTIFIKAT.sk portál o ISO certifikácii, www.NOVOSTAVBA.sk - spravodajstvo zo slovenského stavebníctva, stavebnín a realít, spravodajstvo z Bratislavy na www.BLONLINE.sk a spravodajský portál www.DEMOKRAT.sk a www.ISLOVAK.sk Zoznam autorových rubrík:  BratislavaOchrana životného prostrediaŠtátne orgány a samosprávaStrategické plány a manažmentPolitika, komentáre a postrehyStavebníctvo a dopravaZdravotníctvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu