Kde bolo, tam bolo, chvíľu nebolo, ale vďaka Bohu bude.

Alebo, ako Haďarikoň zatienil Eiffelovku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Bolo raz jedno kráľovstvo, známe predovšetkým svojimi hudobníkmi. Veď kde inde na svete vyrástlo na pár uliciach toľko jedinečných umelcov ako sú Peter Lipa, Peter Nagy, I.M.T. smile, Chiki Liki Tu a, Komajota? Všetko tvorcovia svetového formátu, ako to dokazujú aj ďalší, napríklad chlapci z A.M.C. Trio, ale aj mnohí iní, ako napríklad Suche karki, Komunálny dopad, alebo Šrobanda J. K., pre svet pracujúci aj trochu inak. V neposlednej rade ostávajú Kataríny Koščová a Knechtová a mnohí ďalší. 

Bolo raz jedno kráľovstvo, kde bolo aj mnoho iných umelcov, skvelých výtvarníkov a sochárov, ktorých menný zoznam by bol dlhší, ako rodokmeň Ježiša, preto snáď nikto z nich neostane urazený, že nebol spomenutý v tomto príspevku. Jedinou výnimkou bude majster z ateliéru kovu, Michal Kačmár a jeho družina, ktorá kráľovi postrojila nádherného, jedinečného koňa, tiež svetových parametrov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bol teda raz aj jeden šikovný a plodný kráľ, ktorý vládol vo svojom kráľovstve takmer neobmedzene. Spolu so svojimi vernými tvrdil, že priviedol svoje kráľovstvo do najlepších čias. Ako to už ale býva, nevďačný ľud si myslel niečo iné a zvolil si nového vládcu. 

Bol raz aj jeden poetický syn, ktorý kráľovi pripomenul, že jeho epocha skončila len preto, lebo sa nechal oklamať zlým radcom. Tiež aj to, že si nezaslúžil ukončiť svoje kraľovanie ako kráľ, ale že môže byť v histórii zapísaný ako Kráľ. 

Rozdiel je, ako obvykle, iba v detaile. Tým detailom je kráľov kôň. Už spomenutý vraník, ktorého sám kráľ priviedol na ideálne miesto a chvíľu ho tam aj všetkým na obdiv nechal postáť. Chvíľu, až do svojho nečakaného pádu. Áno, každý obyčajný kráľ si po prehratom boji odnesie svojho koníka do maštale a všetko je, ako má byť.

SkryťVypnúť reklamu

Inak to ale urobí Kráľ. 

Kráľ vie, že jeho kôň je už teraz legendou. Kráľ vie, že ľudom stačili dva týždne, čo kôň prebýval na tom správnom mieste, aby zmenili svoj slovník. 

"Stretneme še pri koňovi!" je veta, ktorá mohla odísť do zabudnutia, iba ak ju nahradí veta: "Stretneme še pri Haďarikoňovi!". 

Kráľ vie, že história ho nezapíše veľkými písmenami, ak on sám bude trvať na tom, že chce byť zapísaný písmenkami malými. 

Kráľ sám dobre vie, že pre nájdenie pravdy stačí otvoriť Sväté písmo a nemusí už počúvať zlé rady, aj keby prichádzali z vlastného vnútra. 

Kráľ teda dobre vie o večne živej vete "Daj a bude Ti dané." 

SkryťVypnúť reklamu

Kráľ dobre vie aj o tom, kam je dobré dávať poklady, tak, aby ich neničili hrdza a mole. 

Kráľ veľmi dobre vie aj to, že história nevytvorí jeho, ale on vytvorí históriu. 

V čom sa teda kráľ nechal oklamať? 

Tým, že trochu narýchlo vyhodnotil, kde má ustajniť svojho tátoša po jednej prehratej bitke. V tom, či mu budú ľudia jeho aktivitu zazlievať sa možno nemýlil. Tento príspevok je ale písaný dušou tisícok Prešovčanov, ktorí chcú mať sochu späť. 

Pri všetkej úcte k ranču Pohoda, kde bol koník odtiahnutý, pravé miesto Kráľovho koňa je v centre mestského parku na 49. rovnobežke. Raz tam jeho kôň bude opäť stáť. 

SkryťVypnúť reklamu

Haďarikoň je jediná socha na svete, ktorá bude stáť tam, kde stáť nemala. 

Všetci turisti sveta sa raz dozvedia, že tá socha je tam kvôli ním a oni kvôli nej. 

Všetci "koňare", ale aj návštevníci Prešova budú mať najjednoduchší orientačný bod, lebo ho všetkým daroval Kráľ - Pavol Hagyary. 

Týmto vyhlásením ponúkam Kráľovi svoju iniciatívu k vybaveniu všetkého potrebného k umiestneniu jeho koňa na trvalé miesto jeho slávy. 

 

Poetický syn

Martin Kovalčík

Martin Kovalčík

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poetický syn v službe Ježiša. Viac o mne: https://plus.google.com/u/0/+MartinKoval%C4%8D%C3%ADk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu