Dvojka medzi virtuálnymi menami dostala licenciu

Za posledné dva týždne sa toho medzi kryptomenami udialo veľa, avšak nič zásadnejšie. Paradoxne najpodstatnejšia udalosť nebola v spojitosti s Bitcoinom, ale inou kryptomenou. Ostatné dôležité správy sa samozrejme niesli v duchu B

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Mena Ethereum, ktorá je z hľadiska kapitalizácia hneď na druhom mieste za Bitcoinom, avšak stále je to len 1/6, sa stala oficiálne licencovanou menou. Presnejšie sa licencovanou stala burza, ktorá obchoduje Ethereum. A to nie hocikde, ale rovno v New Yorku, ktorý bol v poslednej dobe známy práve svojimi reštrikciami voči kryptomenám. Bude to burza Gemini, ktorá bude poskytovať obchodovanie na pároh ako ETH/BTC a ETH/USD, čiže si budete môcť zameniť aj dolár za Ethereum.

V poslednom článku sme písali o tom, že Japonsko už uznalo Bitcoin a kryptomeny ako oficiálnu menu. V súčasnosti sa začalo uvažovať, že Japonsko sa možno vďaka svojim podmienkam stane najväčším trhom s Bitcoinom (v súčasnosti sa nachádza hneď za Čínou na druhom mieste). Dôvodov je hneď niekoľko. Prvým je nízka inflácia v krajine, proti ktorej sa snaží vláda bojovať nízkymi a až zápornými úrokovými sadzbami. To robí banky a sporiace produkty neatraktívnymi pre obyvateľstvo. A tak si v princípe nevedia zhodnotiť svoje úspory. Druhým dôvodom je, že Japonsko je vysoko vyspelá krajina za čo hovorí štatistika, že 96% dospelých má bankový účet. Tretím dôvodom je zainteresovanosť staršej populácie. Podľa burzy Coincheck obchodujú na ich platforme s Bitcoinami aj 60-roční obyvatelia. To vytvára pre Bitcoin ideálne prostredie, kde na jednej strane je vzdelanostná úroveň na vysokej úrovni a na druhej strane sa makroekonomické prostredie vyvíja v prospech Bitcoinu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším zaujímavým trhom pre kryptomeny sa môže stať India. V Indii spoločnosť Visa, ktorá spracuje za sekundu 56 000 transakcií, vytvorí tím, ktorý bude skúmať Blockchain. Presnejšie samotné inovačné centrum už otvorila v auguste 2015, pričom sa zameriava na vývoj mobilných aplikácií v spojitosti s platbami. Až teraz sa spoločnosť rozhodla vytvoriť aj oddelenie, ktoré sa bude zameriavať na výskum v spojitosti s Blockchainom. V tom by mali spolupracovať s už vytvorenými tímami v USA a Singapure. Visa v spojitosti s Bitcoinom vylepšila vlastnú aplikáciu, ktorá integruje platenie Bitcoinami s ich platobným systémom.

SkryťVypnúť reklamu

Podobným smerom by sa mohli vydať aj Zimbabwe, avšak tu je vývoj oneskorený vzhľadom k podmienkam. V súčasnosti sa začala diskusia, či by krajine nepomohol Bitcoin. Dôvodom je to, že krajina mala niekedy ako oficiálnu menu zimbabwiansky dolár, pričom rovnako sa platilo aj americkými dolármi alebo juhoafrickými randami. Neskôr musela zimbabwiansky dolár úplne stiahnuť z obehu. Dôvodom bola hyperinflácia, ktorá menu doslova zničila a banka sa to snažila kompenzovať bankovkami s nespočetne veľa nulami. Nakoniec túto menu úplne zrušili a začali používať len juhoafrický rand alebo americký dolár. Súčasnú diskusiu vytvorilo najmä vyjadrenie centrálnej banky, ktorá sa chce vrátiť ku svojej mene, kvôli tzv. behu na banky. To znamená, že obyvatelia si hromadne vyberajú depozitá z bánk vo forme dolárov. A spolu s obnovením meny chce banka vydať dlhopisy v hodnote 200 000 dolárov, ktoré budú kryté Africkou exportno-importnou bankou. Je otázne či to nakoniec centrálne banke vyjde, keďže obyvatelia si budú pamätať na hyperinfláciu z pred pár mesiacov. Preto by Bitcoin mohol byť zaujímavou alternatívou. Avšak je otázne, či 50% pokrytie internetu a nízka vzdelanostná úroveň by postačovali.

SkryťVypnúť reklamu

A nakoniec dobrá správa pre obchodníkov, ktorí obchodovali na burze Bitstock. Tá nedávno avizovala ukončenie činnosti. Avšak s tým, že chce svoju burzu niekomu predať. To sa burze podarilo a odkúpi ju world BTC business. Spoločnosť má v prvom rade v úmysle znížiť poplatky pre používateľov na 0,29%. Spoločnosť world BTC business je nepríklad známa tým, že spustila balíček obchodných služieb EasyCoin, ktorý na Európskom poli nemá konkurenciu. 

Martin Lindák

Martin Lindák

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiu na Ekonomickej univerzite v Bratislave som pracoval ako reportér Indexu, teda SME. V súčasnosti som analytikom v SBA a venujem sa svojmu malému YouTube projektu Ekonómia ľudskou rečou, kde by som chcel všakovaké ekonomické témy vysvetliť v pár minútach. https://www.youtube.com/ekonomialudskourecou Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu