A.Danko : Až raz budem Orbánom, potom uvidíte!

Písmo: A- | A+

Relácia o 5 min 12 bola opäť kabaret. Okrem neschopnosti moderátora udržať diskutujúcich v jasnej téme, bola to čistá demagódia ekonóma SNS a autora selektívnej pomoci a selektívnej spravodlivosti.

Na dnešnú debatu som sa celkom tešil. Aktéri boli Richard Sulík a Andrej Danko. Témy mali byť rôzne, mňa zaujala len téma dvojakej kvality potravín. Nedočkal som sa jej, nakoľko som musel celý čas hľadať rácio v tvrdeniach A.Danka. 

Jedna vec sa mu musí uznať. Za tie 3 roky, čo pôsobí vo vrcholovej politike sa naučil, ako sa skáče do reči, ako sa mení téma rozhovoru, ako sa prezentuje to, čo prezentovať chce. Nie je dôležité, akú otázku položil moderátor, dôležité je, čo povie opýtaný. ON zariadil, ON priniesol, ON zaviedol, ON opravil, ON investoval.

Richard Sulík sa snažil udržať merito témy, nenechal sa síce vyprovokovať rétorickým géniom, ale svojou slušnosťou si zabezpečil iba to, že 75% času hovoríl majster propagandy. A ten hovoril veľa. Otcovsky dohováral diskutérovi, obracal sa na národ. Hanobil novinárov, oznámil, že podnikatelia nechápu, čo všetko pre nich robí a verí v to, že raz sa dočká za svoje činy vyznamenania a to minimálne tým, že povedie štát. Sám. Ako jeho veľký vzor, Viktor Orbán.

Moderátor položil pár otázok, na ktoré poľný maršál slovenskej ekonomiky neodpovedal. Lebo nechcel. Ak bola položená otázka, prečo sa SNS venuje selektívne cestovnému ruchu, mal generál Danko odpovedať, že len preto, lebo v cestovnom ruchu podnikajú všetci tí, čo stoja v pozadí SNS.

Toľko jednoduchá odpoveď na jednoduchú otázku. Z ekonomického hľadiska sa na túto aktivitu predsedu SNS odpovedá ťažšie, ale dá sa. Ak iba zdravotníctvu chýba 100 mil Eur na preplatenie týchto poukazov, to isté bude chýbať v rozpočte armády, školstva, polície. Povedzme, že chýba 500 mil. Eur len v sekcii štátnych zamestnancov. 

Štatistický úrad informuje o počte prenocovaní na území SR. Použijem ročné údaje, jednotka je tisíc prenocovaní. Rok 2014 - 15 264, Rok 2015 - 18 311, Rok 2016 - 21 245, rok 2017 - 21 333

Sami jasne vidíte, že medziročný nárast rapídne rástol a následne sa zastavil na 21,2 mil prenocovaní za rok a nárast bol zaznamenaný aj bez poukazov. Ak bol priemerný náklad na celú cestu (vrátane prenocovania, cesty a stravovania) vo výške 143 Eur, tak to predstavuje ročný objem obchodu v celom segmente ubytovania a cestovania celkom 3 mld Eur. Ak zdaneniu podlieha 20% obratu, bavíme sa o cca 600 mil. Eur. Daň z príjmu predstavuje cca 120-150 mil Eur. To je príjem do štátneho rozpočtu z celého objemu cestovného ruchu na Slovensku za rok. A voči tomu porovnajte investíciu SNS vo výške 500 mil. a ďalších 500 mil. budú musieť zaplatiť spoločnosti, ktoré zamestnávajú viac ako 49 ľudí. Čiže SNS investuje 1 mld Eur do cestovného ruchu a zisk pre Slovensko bude 150 mil Eur.

Takže na jednoduchú otázku moderátora, aký má skutočný vplyv na ekonomiku zavedenie ubytovacích poukazov, odpoveď ekonomického génia SNS mala byť: Negatívny a v rozsahu cca - 750 mil Eur/rok.

Z politického pohľadu mi príde úplne scestné, ak nie choré, ak niekto, kto má 7% preferencie dohovára a hodnotí kohokoľvek iného. Hlavne ak ten iný má 2 násobné preferencie. Či už sa jedná o SaS, ktoré sa dlhodobo držia od 12-14%, alebo raketovo rastúceho Kotlebu.

A. Danko spáchal svojou naivitou, nevedomosťou, alebo cieleným konaním toľko škôd, že iba ich napravenie bude trvať roky. Selektívne štátne dotácie, ktoré sa skrývajú pod peknými názvami, sú také bezbrehé rozkrádanie spoločného rozpočtu, aké sme tu nemali už skutočne dlho. Nadávať na niekoho s pomocou ktorého, bez akéhokoľvek problému, hlasoval za ústavný zákon je už čistá ukážka slova "slušne" v ponímaní SNS a jasne ukazuje, že pri koryte ide bokom všetko. Vrátane slušnosti, hrdosti a o odbornosti nemôže byť ani reč.

Myslel som si, že naša aktuálna politická scéna dosiahla dno. Mýlil som sa. Každé vystúpenie, v ktorom exceluje predseda SNS, posúva hranice dna. Nižšie a nižšie. Ostáva len dúfať, že nikdy nedosiahne svoj sen. Vládnuť Slovensku tak, ako to robí Orbán v Maďarsku.

Skryť Zatvoriť reklamu