Africký mor ošípaných, alebo na čo ešte čaká ministerka Matečná?

V poslednom mojom článku som detailne rozpísal aké obrovské hrozby toto ochorenie predstavuje. Očakával som, zbytočne, že kompetentní začnú konať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (32)

AMO, alebo africký mor ošípaných, je neliečiteľná choroba vnímavých zvierat (ošípané a diviačia zver) s vysokou mortalitou (úmrtnosťou) ktorá sa pohybuje okolo 100%. Neexistuje vakcína a jediné riešenie je utratenie všetkých vnímavých zvierat v rizikovej zóne.

Podobný stav bol v Poľsku, pobaltských republikách, Rumunsku. V tých krajinách sa to aspoň nesnažili ututlať a keď má štát nález pozitívnych diviakov, bol by v tom čert aby sa to neprenieslo na ošípané. V spomínaných krajinách k prenosu aj došlo. A je tu zázrak menom Maďarsko - tá istá situácia, stovky pozitívnych diviakov - a napočudovanie, ŽIADNE pozitívne hlásenie z hospodárskeho chovu. Nechce sa mi veriť, že maďarské ošípané neskrmujú aj objemové krmivá zo záhumienky, políčka, že drobno chovatelia skladujú slamu minimálne 3 mesiace pred prvým použitím, že žiaden z chovateľov neprišiel do kontaktu z diviakom. Jednoducho to vyzerá tak, že klamali. Prečo? No lebo jedno z opatrení pri výskyte AMO je zákaz vývozu. A ten vývoz je tak potrebný pre obchodnú bilanciu, že ide riziko bokom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prípad klamstva z iného štátu sme tu už neraz mali. Posledne to bolo Poľsko a jeho snaha prekryť vážnosť kauzy porážania chorého dobytka. Pamätáte ako menili poľské autority svoje stanoviská? Najskôr že to mäso nešlo mimo PL, potom že možno išlo ale max 200-300 kg, neskôr že možno trošku viac a nie len ku nám a vo finále to bolo na tony a do 9 štátov EÚ. A čo sme spravili my? Nič. Tíško sme krčili plecami, potom sme obvinili distribútorov, neskôr jedálne, potom kuchárky, neskôr starostov a nakoniec rodičov, že nesledujú z čoho sa vlastne v jedálni varí. Diletanstvo ministerstva, aké sme tu ešte nemali. Predpokladal som, že sa poučí, nepoučilo

SkryťVypnúť reklamu

Dnes tu máme nákazu, ktorá zjavne postupuje. Najskôr bola 1 km od našich hraníc iba v Maďarsku, dnes je 7 km už v našom území. Od prvej pozitívnej ošípanej (25.7.2019) neubehlo veľa času a už máme 4 prípady v okruhu cca 10 km od prvej nákazy a prvý prípad pozitívneho diviaka.

No a čo robí naša ministerka ? Nič. Presne ako v každej kauze. Nevidím, nepočujem, nepoviem. A prečo? Lebo nerozumiem !

Vážená pani ministerka, okrem toho, čo vykonáva orgán dozoru a utráca všetko v epicentre potvrdenej nákazy, bolo by vhodné aby ste konečne prestali hrať mŕtveho chrobáka a začali chrániť náš vnútorný trh, tak ako Vám to ukladá zákon. Je vaša povinnosť vydať ZÁKAZ dovozu všetkého, čo predstavuje možnosť nákazy z krajiny, ktorá za tento stav zodpovedá. Ak netušíte ktorá to je, alebo aby nedošlo k nedorozumeniu, jedná sa o striktný zákaz dovozu z MAĎARSKA vrátane malého pohraničného styku. Ak si neuvedomujete riziko, predstavte si , že niekto zo žitného ostrova (nárazníková zóna s HU) príde do styku s nákazou. Ak Vám to ešte nie je jasné, na žitnom ostrove máme centralizovanú väčšinu chovu ošípaných na Slovensku. Ak ešte stále nesvieti červená kontrolka, tak doplním, že ak sa nákaza dostane na žitný ostrov, nebudete mať kde dávať utratené zvieratá a ich počet sa bude počítať rádovo v 10 tisícoch a celú živočíšnu výrobu budete musieť utratiť. Ak Vám nejde práve o to, tak už v januári 2019 bolo neskoro konať, ale lepšie konať neskoro ako vôbec. Váš stranícky šéf ovláda aj rezort armády, poproste ho o pomoc a prikážte v epicentre nákazy a v bezpečnostnom okruhu utratiť všetku diviačiu zver. Poľovníci a armáda. Nečakajte už, čakali ste dosť. Ak by si Vás stranícky predseda navliekol na seba uniformu, vyleštil kapitánske výložky a preukázal osobnú účasť a zručnosť v streľbe na diviaka v ohnisku nákazy, urobil by pre Slovensko viac, ako stihol za ostatné 4 roky a Slovensko mu to nezabudne.

SkryťVypnúť reklamu

Vyzývam Vás, konajte si svoju zákonnú povinnosť a chráňte Slovensko pred šírením nákazy, ktorá sa sem dostala aj pre Vašu nečinnosť od januára 2019 ! Chráňte všetkých chovateľov, chráňte Žitný ostrov !

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  202
  •  | 
  • Páči sa:  151x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu