Ako Matečná konečne zatočí s krivdami v potravinárstve

Čo vlastne dosiahla ministerka Matečná? Pravdu nepovie. Od toho tam ona nie je. Jej snaženie má konečne ovocie vo forme EÚ smernice. Začína nová rozprávka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

SNS je známa tým, že najskôr koná a potom hľadá pre svoje konanie argumenty a dôvody. Platí to ako o jej predsedovi, ktorý posledne ešte o 12,00 mal zbytkový alkohol v relácii Braňa Závodského, čím sa opäť viac priblížil ku svojmu veľkému vzoru J.Slotovi, tak o ministerke Matečnej, ktorá veľa a múdro poučuje, koná a teší sa sama zo seba, bez ohľadu na to, čo svojim konaním docieli.

Jednu vec však pani ministerka opäť nedomyslela. Text smernice (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/SK/TXT/HTML/?uri=CELEX:32019L0633&qid=1557910509012&from=SK) o nekalých praktikách je podstatne kvalitnejší právny dokument oproti tomu, čo dokáže vyprodukovať naša legislatívna úderná jednotka SNS. Prečo je lepší? Lebo je jasný a jednoznačný. Obsahuje nie len priame definície, ale zároveň aj výklad toho, čo touto reguláciou chcel zákonodarca dosiahnuť. A to je zásadné. Nedochádza tak k možnostiam nesprávneho výkladu a tým pádom ku rozporom a zbytočným nedorozumeniam.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak pani ministerka tvrdí, že na základe tejto smernice nekalým praktikám (v ponímaní SNS) odzvonilo, klame. Ak pani ministerka tvrdí, že vyriešila dvojakú kvalitu, klame. To by samo o sebe nič nové neznamenalo, je to základný znak politiky SNS. Problém nastane v čase, kedy sa bude snažiť implementovať smernicu do našej národnej legislatívy.

  • Nekalé obchodné praktiky sa môžu vyskytnúť na hociktorom stupni predaja poľnohospodárskeho alebo potravinového výrobku, pred predajnou transakciou, počas alebo po nej, a preto by členské štáty mali zabezpečiť, aby sa táto smernica na takéto praktiky uplatňovala bez ohľadu na to, kedy sa vyskytnú.

To bude prekvapenie v tábore SNS. Žiadna selekcia iba na obchodné reťazce. Všetci, vrátane agorbarónov, budú musieť dodržiavať rovnaké pravidlá hry. To bude zdesenie, keď sa zrazu zistí, že faktúry musia platiť do 30 dní všetci, kto sa podieľa na potravinovej vertikále. Takže nie len obchod pekárovi, ale aj pekár mlynom a mlyn farmárom. To sa Andrejovi páčiť určite nebude.

SkryťVypnúť reklamu
  • Zakázané sú teda len jednostranné a retroaktívne zmeny jasných a jednoznačných podmienok dohody o dodávkach

To bude zdesenie v tábore SNS. Obmedzenie zmluvnej slobody, ktoré sa podarilo presadiť v poslednom zákone o "neprimeraných" podmienkach je v priamom rozpore s textom smernice EÚ. A tento rozpor bude treba odstrániť. Ak sa však rozpor odstráni, celý zákon z dielne SNS stratí zmysel.

  • Dodávatelia a odberatelia poľnohospodárskych a potravinových výrobkov by mali mať možnosť slobodne rokovať o predajných transakciách vrátane cien.

Tu už končí zábava. Žiadne cenové rady pod vedením SNS? Žiadne zásahy do nákupnej ceny? To naozaj ide SNS povoliť slobodu v zmluvnom vzťahu? Neverím. Skôr zastávam ten názor, že si toto jednoznačné ustanovenie ministerka Matečná nevšimne, alebo cielene nastane jeho ignorácia.

  • Výkon právomocí prenesených na orgány presadzovania práva podľa tejto smernice by mal podliehať vhodným zárukám, ktoré zodpovedajú štandardom všeobecných zásad práva Únie a Charty základných práv Európskej únie

To som skutočne zvedavý, ako sa ide ministerka Matečná vysporiadať s týmto ustanovením. Zákon o mimoriadnom odvode = porušenie charty základných práv EÚ. Zákon o neprimeraných podmienkach = porušenie charty základných práv EÚ + priamy rozpor s právom Únie. Kontrolné orgány, ktoré samozrejme podliehajú ministerke Matečnej, konanú nezákonne. Ak by totiž chcela ministerka toto ustanovenie aplikovať do života, musela by nastaviť štátnu kontrolu do režimu OBJEKTÍVNEJ, NEZÁVISLEJ a ZÁKONNEJ. A to nikdy neurobí. Potom by totiž stratila svoj pomyselný bič na nepohodlných...

SkryťVypnúť reklamu

Na tomto príklade je krásne vidno, ako dokáže zvíťaziť zdravý rozum nad politickým diletantstvom. Ministerka Matečná toľko kričala v celej EÚ, až sa aparát rozhýbal a vyprodukoval dokument, ktorý je síce len vo forme smernice, čiže najmenej záväzný, ale jednoznačne určuje, ako a kam smeruje úvaha zákonodarcu.

Myšlienka, že slabšieho treba chrániť je správna. Ale nesmie sa zabúdať na skutočnosť a základnú myšlienku tejto smernice, že by sa malo predísť tomu, aby sa ochrana poskytovala hospodárskym subjektom, ktoré nie sú zraniteľné, alebo ktoré sú oveľa menej zraniteľné ako ich menší partneri alebo konkurenti. To samo o sebe je obrovský problém. SNS totiž generálne chráni celú jednu časť potravinovej vertikály. Ak si myslíte, že je to farmár, tak sa mýlite. SNS zásadne chráni svojimi zákonmi aj napríklad impérium A.Babiša, ktoré skutočne žiadnu ochranu nepotrebuje. A pri tom by mala chrániť menšie farmy proti Babišovi, menšie pekárne proti tomu istému Babišovi. To ale nikdy, opakujem nikdy SNS nespraví. Kde beriem tú istotu? Pozrite si príklad farmárov. Podľa textu tejto smernice by mali byť chránení malí farmári voči tým silnejším. A výsledok asi všetci poznáte. Malí nikoho nezaujímajú, veď ministerka rokuje zásadne s tými najväčšími. Kto tam patrí? Áno, presne. A.Babiš a jeho Agrofert.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerka vošla do finálnej fázy svojho ťaženia. Výsledok je zrejmý. Text smernice hovorí jasne. A v tomto bode nastáva otázka, čo sa to vlastne stalo. Vysvetlenie má 2 varianty. Varianta č.1 - Matečná precitla a konečne chce riadiť svoj rezort hrdo, odborne a slušne. Nakoľko sa to ale v zostave "mafiánskeho" štátu nedarí, rozhodla sa obísť koaličnú radu a cielene pomáhala pri tvorbe tejto smernice. Rýchlo ju implementuje do praxe a potom len pokrčí plecami a svojmu straníckemu šéfovi povie: Andrej, nedá sa svietiť, musíme robiť zákonne, objektívne a spravodlivo. A on ju odvolá. Alebo potom platí Varianta č.2 - Matečná tak absolútne nerozumie tomu čo riadi, že jej myšlienky, ktoré prezentovala na rade ministrov sa zdali natoľko zmätočné, že aj EÚ komisia uznala, že treba zasvietiť do tejto čiernej diery a pripravila smernicu. Smernicu, ktorá vnáša pravidlá do eldoráda, ktoré tu 2 roky cielene vytvára presne tá istá ministerka, za výraznej podpory jej straníckeho šéfa. A jej teraz neostane nič iné, iba pokrčiť plecami a svojmu straníckemu šéfovi povie : Andrej, nedá sa svietiť, musíme tie hlúpe zákony zrušiť. Koniec výpalníctvu, koniec tlačovkám, koniec šikany. A on ju za to okamžite odvolá.

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  202
  •  | 
  • Páči sa:  151x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu