Danko vysvetlil dvojakú kvalitu potravín, po svojom

Tlačová beseda A.Danka je vždy symfónia. Bohužiaľ symfónia klamstva a demagógie. Tá, dnešná, nebola ničím výnimočná.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Dvojaká kvalita potravín je síce politicky a populisticky vďačná téma, no chýba jej rácio. Pozorne som si pozrel ako tlačovú besedu SaS tak okamžite po nej vyjadrenie SNS. Je skutočne tragédia tohto štátu, kto a ako vedie rezort pôdohospodárstva a potravinárstva.

Celé znenie TB SNS tu https://www.ta3.com/clanok/1153839/tb-sns-o-tvrdeniach-sas-o-dvojakej-kvalite-potravin.html

Dnes sa zameriam len na novinárske otázky a odpovede pani ministerky

  • Testovanie potravín bolo certifikované

Áno, ministerka má pravdu. Ak by totiž nebolo laboratórium akreditované a nevykonávalo by testy na základe schválených postupov, nedali by sa výsledky právne použiť. Druhá časť problému je ale skutočnosť, ako sa testy vykonali. Ak sa totiž testuje, mali by sa odobrať 3 identické vzorky. Jedna sa testuje, druhá je referenčná pre kontra test a tretia slúži pre prípadné rozhodcovské testovanie. To sa nestalo. Vykonal sa test, ktorý nie je možné nijak potvrdiť, ani vyvrátiť. Takže je, de iure, nepoužiteľný. Preto ministerka nie len že klame, ale aj nesprávne interpretuje ako spôsob testovania, tak výsledky. A to je dôvod, prečo sa testy ľahko spochybňujú.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Metodika testovania 

Ak chcete porovnávať čokoľvek, potrebujete rovnakú metodiku pre porovnávanie. Inak sa nedopracujete k žiadnemu relevantnému výsledku, len vykonáte množstvo testov. Presne to je dôvod. prečo sa nedajú relevantne porovnať výsledky testov medzi krajinami. Metodika sa tvorila dlhšie ako 2 roky a žiadne testy sa podľa novej metodiky ešte nevykonali. Kým sa tak nestane, nikto, opakujem nikto nemôže tvrdiť, že dvojaká kvalita potravín skutočne existuje.

  • "Negatívna reklama umravní výrobcov potravín"

Prvá skutočná zmienka pani ministerky o tom, že existuje výrobca potravín. Ak sa zamyslíte nad celým legislatívnym procesom ministerky Matečnej, tvorí ho súbor zákonov, ktoré priamo bojujú proti obchodným reťazcom. Po schválení EÚ smernice, sa ministerka prvý krát verejne vyjadrila, že ide o výrobcov potravín. Veľké prekvapenie nastane v radoch SNS, keď budú musieť bojovať proti takým hráčom, ako je český premiér. Lebo ten bol doteraz našimi zákonmi chránený.

Skryť Vypnúť reklamu
  • DPH na potraviny

Je zarážajúce, že si na zníženie DPH a opäť len vybraných potravín, spomenul A.Danko až po fiasku s mimoriadnym odvodom. Pred tým ani slovo. Po poklese preferencií a dramatickom zvýšení cien je tento jeho nápad tak drahý, že mu to nemohlo nikdy prejsť. Preto tá zmena rétoriky a čím ide dlhšie čas, tým logickejšie argumenty. Áno, má pravdu. DPH na potraviny je vysoká. Ale to mu doteraz nevadilo. Áno, národ nám priberá, je to vidno aj na ňom, ale vyššia DPH na cukrovinky to nevyrieši. Ak však tvrdí, že DPH bude znížená iba na "zdravé" potraviny, je to fraška. Zdravá potravina je taká potravina, ktorá ma pozitívny vplyv na zdravie konzumenta. Tých skutočne moc nie je. Takže z pôvodného balíka 1,5 mld Eur pri plošnom znížení DPH sa dostaneme na pár tisíc Eur. Aj tomu sa hovorí propaganda.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerka Matečná pripravila súbor zákonov a ich hlavnú myšlienku som zhrnul nižšie. Sám čitateľ nech si spraví názor, koho a čo háji

Zákon o potravinách

Vypadli odborné spôsobilosti pri mnohých vážnych komoditách. V preklade, hocikto, môže vyrábať hocičo, bez nutnosti odbornej spôsobilosti. Čo sa stane, ak sa nejaký amatér pomýli a namiesto šampiónov do balíčkov nabalí muchotrávku, lebo nepozná rozdiel? Ak aparát ministerky Matečnej zareaguje rovnako, ako pri kauze poľského mäsa, bude nás podstatne menej ako nás je teraz. A samozrejme nikto za nič nikdy nebude potrestaný. Presne ako poľský bitúnok.

Skryť Vypnúť reklamu

Pokuty 1 000 000 Eur

Štátna šikana. Bolo udelených viac ako 30 pokút vo výške 1 000 000 Eur. Zaplatená je iba jedna, ostatné sú napadnuté pre ich nezákonnosť. Ani jeden štát v rámci EÚ nemá takéto likvidačné pokuty. A len jedna úvaha. Pokuty sú zásadne ukladané tomu, kto potraviny predáva konečnému spotrebiteľovi. Nie tomu, kto závadnú potravinu vyrobil.

Zásah do zmluvnej slobody

Zákon o neprimeraných obchodných podmienkach mal pôvodne chrániť slabšieho účastníka. V gescii SNS sa však stal nástroj na diktát. Chránený je výrobca, aj ten, čo to nepotrebuje. Najväčší dôraz a ochranu v zákone má komodita pečivo. Prečo? Lebo jej najväčší výrobca na Slovensku, je Andrej Babiš. Skutočne je tak slabý, že potrebuje ochranu?

Zrušenie práva na spravodlivosť

Zákonom prikázať, že pokuta v správnom konaní (ukladaná reťazcom) je splatná ešte pred jej právoplatnosťou, je nie len, že návrat do 14 storočia, ale aj popretie všetkých princípov práva. Ani v Ugande by nikto nič takéto nenavrhol a neschválil. U nás áno. Je vidno, že štát vedú zdatní právnici. JUDr. Fico, JUDr. Danko, JUDr. Kaliňák, JUDr. Mečiar.

Vyššie uvedené body sú výpočet najzásadnejších aktivít ministerky Matečnej v oblasti potravín. Verím, že každý čitateľ je aj spotrebiteľ. Ja tam, ako spotrebiteľ, nedokážem nájsť nič, čo by ma skutočne presvedčilo o tom, že ma niekto chráni. Nikto ma nechráni, len zneužíva moju dôveru na úplne iné ciele. A to je tá najväčšia tragédia.  Čo ale vidím, ako spotrebiteľ, je to, že ceny narástli. Zázrakom po zavedení "zákona" z dielne SNS. Vidím, že si na náš trh môže doviesť hocikto hocičo. Beztrestne. Vrátane mäsa zo starých a chorých kráv. Vidím, že už nemusí ani platiť právo a poriadok. O cti, hrdosti a odbornosti už nemôže byť ani reč. Vidím farmárov štrajkovať. Neštrajkovali ani za geniálneho Jahňátka. Ale možno je chyba vo mne. Nevidím to, čo by som vidieť mal, ale vidím to, čo skutočne vidím. Smola. Nepatrím k tým, čo uverili a nepotrebovali vidieť. Verím svojim očiam viac, ako tomu, o čom ma presviedča odborník na všetko. Dnes majster na obranu, zajtra na školstvo, pozajtra na zdravé potraviny. Vedel som, že obor práva patrí medzi humanitné vedy, ale, že je tak rozsiahly a pokrýva úplne všetko, to som ani netušil. No mám sa ešte čo učiť.

Martin Ondráš

Martin Ondráš

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  197
  •  | 
  • Páči sa:  21x

Viac ako 20 rokov sa aktívne venujem potravinovej bezpečnosti, kvalite potravín a potravinovému právu. Nie len na úrovni SR, ale aj v rámci krajín V4. Som presvedčený, že spotrebiteľ má byť informovaný a nie klamaný. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu