Bude tunel Višňové konečne dokončený?

Príbeh nekonečného tunela Višňové speje k úspešnému vyústeniu! Po toľkých rokoch škandálov nebude možné hovoriť o úspechu dokonca ani pri slávnostnom sprevádzkovaní tunela, ktorého by sme sa mali dočkať v roku 2023.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V rámci verejného obstarávania dokončenia úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala s tunelom Višňové obdržala NDS koncom roka konečné ponuky od troch konzorcií. Najnižšiu cenu po druhýkrát ponúkla Skanska. Prvýkrát bola vylúčená za nesplnenie podmienok účasti. 

Skanska u nás kráča cestou tŕnistou. Za kartelovú dohodu na projekte D1 Jánovce - Mengusovce dostala pokutu deväť miliónov eur. Uhradila ju ako jediná; spoločnosti Doprastav, Betamont, Inžinierske stavby a Mota Engil sa zaplateniu pokuty vyhýbajú. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Firma po tomto škandále a po tlaku materskej spoločnosti prijala etický kódex s nulovou toleranciou voči úplatkom. Nasledovala mizerná úspešnosť v štátnych tendroch. Ich poslednou významnou zákazkou bola D1 Budimír-Bidovce. Úsek postavili na čas a za dohodnutú cenu, čo je v našich končinách ojedinelý úkaz. Aj posledný spustený úsek D3 bol postavený na čas, no finančné dodatky ho spravili drahšími ako predpokladala NDS pred súťažou. 

Vráťme sa však k aktuálnej druhej súťaži o tunel Višňové, kde dala Skanska znovu najnižšiu cenu - a nie o málo! Ak by Skanska zákazku dostali, budú tak môcť dokázať, že na Slovensku je možné stavať za dohodnuté ceny aj v prípade, že otvorene hovoríte nie politke úplatkov. 

SkryťVypnúť reklamu

A čo ak ich opäť vylúčia? Potom zostáva pánom z NAKA už len spustiť poriadnu akciu na všetkých miestach od ministerstva dopravy až po NDS. Čo by ste povedali na krycie meno Buldozér?

Martin Pekár

Martin Pekár

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  117x

Som členom strany Progresívne Slovensko. Už roky pracujem na manažérskom poste v oblasti dopravy a doprava na Slovensku ma zaujíma, ale aj trápi. Preto v strane vediem pracovnú skupinu DOPRAVA a svojimi článkami by som sa chcel vyjadrovať k rôznym problémom a celkovému stavu dopravy v našej krajine. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
SkryťZatvoriť reklamu