Tunel Višňové

Ako ste iste mnohí postrehli minulý týždeň bol prerazený tunel Višňové. Možeme sa všetci konečne tešiť?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Veď na tento počin sa čakalo viac ako 15 rokov. Vyjadrenie ministra Eršéka o tom ako na stavbe niečo smrdí ma preto nachvíľu zarazilo. Čo môže smrdieť ministrovi? O čom nemá dostatok informácií? Fakt je, že súčasná koalícia je za vývoj na stavbe z veľkej časti zodpovedná. Zmluvu podpísali taliani 6/2014 (za vlády Róberta Fica). Súčasná koalícia je pri moci od 3/2016. Dnes je 9/2018 teda súčasná koalícia má kontrolu nad stavbou viac ako 58% doby čo sa úsek Višňové stavia. Ako je možné, že súčasný minister nevie v čom je na stavbe problém? Z akého dôvodu ho nechal vyhniť až do takého štádia, že tunel sa prerazil takmer o rok neskôr ako bolo pôvodne plánované?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Treba si tiež uvedomiť, že samotné vyrazenie tunela je ešte ďaleko od stavu kedy bude celý tunel hotový. Preto je možné očakávať, že časový sklz ešte narastie a teda nebude úsek odovzdaný do užívania v roku 2020 ako avizujú, ale najskôr na prelome rokov 2021 a 2022. O tomto sklze musí vedieť aj samotný minister, čomu nasvedčuje aj fakt, že samotné ministerstvo ako špeciálny stavebný úrad vyhovelo žiadosti zhotoviteľa o predĺženie lehoty výstavby do 2022.

 Budem podrobne sledovať ako štátna NDS naložíso svojim nárokom na zaplatenie zmluvnej pokuty vo výške približne 12 mil. Eur. Tunel je vyrazený. To znamená, že NDS mohla reálne vidieť celú geológiu, taktiež ju videl aj nezávislý stavebný dozor, ktorý je na stavbe každý deň. Preto sa domnievam, že kompetentným nebráni nič rozhodnúť, či je sklz objektívny alebo ide o chybu zhotoviteľa.

SkryťVypnúť reklamu

 Tlak na skoré dokončenie sa snaží vyvinúť aj županka ŽSK Erika Jurínová, ktorá tiež zvažovala podať rozklad voči rozhodnutiu špeciálneho stavebného úradu. Treba však pripomenúť, že takýto obštrukčný akt by len spôsobil ďalšie zdržanie a nebol by v prospech veci. Jednoznačne dávam za vinu súčasnému vedeniu, že nechali zhotoviteľa D1 zájsť až tak ďaleko a aktívne nezasiahli do procesu výstavby, aby sa neopakoval scenár z Prešova. SSC nechala zájsť situácii so zhotoviteľom až do takej mieri, že po skončení lehoty výstavby bola rozostavanosť ani nie 44% a následne sa bez verejného obstarávania pridelila zákazka Doprastavu na základe vyhláseného mimoriadneho stavu - ako to už býva zvykom „z časového hľadiska“. Toto všetko sú manažérske zlyhania vedení týchto štátnych firiem. Pri najbližšej konfrontácii minister nebude môcť tvrdiť, že sa ho to netýka, keďže vedenie NDS (nominované ministerstvom dopravy), zrejme k vyriešeniu situácie nepomohlo a dáva od celej veci ruky preč. Zdôvodnenie, že zhotoviteľ si zle prečítal zmluvu neobstojí. Pre ľudí bude podstatný výsledok a ten bude, že diaľnica okolo Žiliny nebude dostavaná ani v roku 2021.

Martin Pekár

Martin Pekár

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  117x

Som členom strany Progresívne Slovensko. Už roky pracujem na manažérskom poste v oblasti dopravy a doprava na Slovensku ma zaujíma, ale aj trápi. Preto v strane vediem pracovnú skupinu DOPRAVA a svojimi článkami by som sa chcel vyjadrovať k rôznym problémom a celkovému stavu dopravy v našej krajine. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu