Ako sa nakupuje papier na Slovensku

Písmo: A- | A+

Verejné financie a nakladanie s nimi sú a vždy boli veľmi diskutovanou témou. V médiách a na internete sa takmer na dennej báze stretávame s negatívnymi ohlasmi na neefektívne zaobchádzanie s verejnými financiami, či na podobné problémy vo verejnom sektore. Nebudem tu ale písať o týchto problémoch vo všeobecnosti, ale podelím sa s vami o výsledky mojej seminárnej práce, v ktorej som sa zameral na to, ako štát nakupuje kancelársky papier.

Cieľom mojej práce bolo porovnať ceny tovaru nakupovaného piatimi inštitúciami verejného sektora v roku 2013 s cenami tovaru nájdených na internete. Tovar reprezentoval kancelársky papier, resp. balenie po 500ks hárkov A4, 80gr/m2.

Po nie veľmi dlhom hľadaní som zistil, že v internetových obchodoch sa dá tento artikel kúpiť od 2,27€ do7,14€.

Spomínanými piatimi porovnávanými inštitúciami sú:

Žilinská univerzita v Žiline, Štatistický úrad Slovenskej republiky, Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika, Obvodný úrad životného prostredia Banská Bystrica a Krajská prokuratúra Trnava.

Pomocou centrálneho registra zmlúv som vyhľadal zmluvy, v ktorých figuruje aj nákup kancelárskeho papiera.

Objemy nákupu a ceny za jeden balík sú nasledujúce:

2000; 1,92€

Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika

?; 3,22€

Obvodný úrad životného prostredia Banská Bystrica

1350; 3,40€

Krajská prokuratúra Trnava

5500; 3,12€

Žilinská univerzita v Žiline

9500; 2,916€

Štatistický úrad Slovenskej republiky

Otázka, na ktorú sa pomocou výskumu budem snažiť odpovedať by mohla byť formulovaná takto: Sú nasledujúce zmluvy akceptovateľné z hľadiska snahy o každoročne vyrovnané alebo prebytkové hospodárenie verejnej správy?

Keď sa vrátime späť o pár riadkov, tak si môžeme všimnúť že štyri z piatich inštitúcií sa v nájdenom cenovom rozpätí nachádzajú. Správny pesimistický Slovák by si pomyslel že tá posledná bude nad týmto rozpätím, no pravda je taká, že iba Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika si zaobstarala papier lacnejšie ako je najnižšia cena v mnou nájdenom rozpätí.

Po jednoduchých kalkuláciách z údajov môžeme povedať, že rozdiel medzi najnižšou a najvyššou cenou na trhu je suma, za ktorú kúpite 2 balíky najlacnejšieho kancelárskeho papiera, t.j. 4,87€. A ďalej:

  • 80% cien za balík je vyšších ako najnižšia trhová cena.

  • Najnižšia cena v zmluvách, teda 1,92€ je o15,5% nižšia ako najnižšia trhová cena.

  • Najvyššia cena v zmlúvach, teda 3,40€ je o50% vyššia ako najnižšia trhová cena.

  • Ak by sme nakúpili 5 balíkov za najnižšiu trhovú cenu, zaplatili by sme 11,35€. Ak by sme nakúpili 5 balíkov, každý za cenu zodpovedajúcu danej zmluve, zaplatili by sme 14,58€, čo je o28,5% viacako pri 5 balíkoch za najnižšiu cenu.

Takže iba Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika nakúpila reálne lacnejšie daný produkt, ako keby nakupovala za najnižšiu dostupnú trhovú cenu.

Zaujímavé ale je, že ak daná suma 3 840,00 € by bola výsledkom množstevnej zľavy, ktorá by sa vzťahovala na 2000 balení papiera, prečo sa v ďalších troch prípadoch s niekoľko-násobnými množstvami (5500 a 9500) zľava nezadovážila. Pri týchto cenách totiž štyri inštitúcie zaplatili o tisíce eur viac, ako by reálne mohli. V tabuľke sú tieto sumy uvedené.

Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika

700,00 €

Obvodný úrad životného prostredia Banská Bystrica

-4 370,00 €*

Krajská prokuratúra Trnava

-1 525,50 €

Žilinská univerzita v Žiline

-4 675,00 €

Štatistický úrad Slovenskej republiky

-6 175,00 €

* Suma bola vypočítaná z množstva, ktoré zodpovedalo priemeru zakúpených množstiev ostatnými štyrmi inštitúciami, a teda nie je reálna.

Napríklad Štatistický úrad Slovenskej republiky zaplatil o 6175 Eur viac, ako by reálne mohol.

Týmito zisteniami by som si dovolil tvrdiť, že takmer všetky nákupné ceny uvedené v kúpnych zmluvách a rámcových dohodách nezodpovedajú predpokladu o správnom vynakladaní verejných prostriedkov vo verejnej správe, takže nie sú akceptovateľné z hľadiska snahy o každoročne vyrovnané alebo prebytkové hospodárenie verejnej správy.

A na záver spomeniem problémy na ktoré som narazil:

  • 1x chýbajúci dátum podpísania zmluvy

  • 2x neuvedený počet kusov tovaru vzmluvách, (jeden znich získaný na vyžiadanie)

  • 2x chýbajúci názov a výrobca tovaru

Skryť Zatvoriť reklamu