Slovenská a česká hokejová stopa v zahraničných ligách - 1.časť

Keďže v roku 2020 namiesto sledovania play off sedíme doma, dúfam, že potešia aspoň hokejové články...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Rozhodol som sa urobiť veľký rozbor, v ktorom som chcel v priereze poukázať na rekordy slovenských a českých hokejistov v mnohých ligách. Trvalo to dlhšie ako som si myslel a bolo to taktiež náročnejšie. Hlavne kvôli tomu, že aj taký skvelý portál ako Eliteprospects má svoje hranice.

Za posledných pár rokov je zber údajov na špičkovej úrovni, no pri pohľade do nie až tak dávnej histórie som okamžite narážal na mantinely. Napriek tomu som sa z toho pokúsil vykorčuľovať a ponúkam vám pár tabuliek vytvorených z údajov, ktoré k dispozícii boli. V nich budú ukázaní hráči, ktorí v jednotlivých ligách nahonobili nejaké tie rekordy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bral som do úvahy iba údaje zo základných častí. Okrem webu Eliteprospects som sa opieral aj o Quanthockey.com, Hockeydb.com, Eurohockey.com a ďalšie menej známe. Všímal som si útočníkov celková produktivita, celkový počet gólov, celk. počet zápasov, celk. štatistika bodov na zápas (odohratých aspoň 100 zápasov) a najproduktívnejšia sezóna. Tiež obrancov, kde som si všímal to isté ako pri útočníkoch a brankárovcelkový počet zápasovnajlepšia sezóna v góloch na zápas (odohraných aspoň 15 zápasov).

Pri brankároch bolo oveľa ťažšie porovnávať iné údaje, pretože štatistika gólov na zápas sa málokde eviduje za celé pôsobenie v lige (údaj sa časom nehromadí, ale kolíše). A percentuálnu úspešnosť som radšej obišiel úplne, pretože sa jednoducho začala evidovať neskôr ako štatistika gólov na zápas. Terajší brankári by sa napr. často nemali ako porovnať s tými z 90-tych rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte dve krátke poznámky - pokiaľ je pri nejakom slovenskom alebo českom hráčovi hviezdička, znamená to, že v danej štatistike je najlepším legionárom ligy. A pokiaľ v kolonke pre poradie budú tri bodky, hráč je mimo prvej stovky alebo poradie nie je známe.

Na jednoduché pochopenie mojich tabuliek najprv jedna cvičná na vysvetlenie a potom sa už vrhneme na jednotlivé ligy:

Obrázok blogu

NHL

S ktorou ligou začať, ak nie s NHL? Aj keď je pravda, že práve štatistiky z nej sú mnohým fanúšikom notoricky známe aj bez tohto príspevku, takže pre niektorých to bude možno iba také rozpamätanie sa :)

Za zmienku stojí 5-krát najproduktívnejší Jaromír Jágr, Peter Šťastný vysoko v hodnotení bodu na zápas alebo dnes už celkom určite neprekonateľný rekord brankára Georga Hainswortha z roku 1929.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

AHL

V tejto zámorskej lige už bude asi viacero neznámych mien. Napr. Willie Marshall, ktorého rekordy v AHL budú asi ťažko prekonané. Medzi ním a ďalšími možno nie je taká priepasť ako je to u Gretzkeho v NHL, ale neviem si predstaviť, že by hráč, ktorý by v súčasnosti v AHL zbieral také množstvo bodov, ostal tak dlho hrať iba farmársku súťaž.

Obrázok blogu

ECHL

Tretiu najvyššiu zámorskú ligu už veľa ľudí u nás nesleduje. Napriek tomu je v nej slovenská i česká stopa celkom výrazná. Martin Máša či Peter Sivák sa za Atlantikom udomácnili aj napriek tomu, že nemali na stole lukratívne miliónové zmluvy s veľkoklubmi NHL.

Obrázok blogu

CHL

SkryťVypnúť reklamu

Veľká zámorská juniorská liga zložená vlastne z troch líg – WHL, OHL a QMJHL. Špecifikom je to, že v nich žiadny hráč neodohral aspoň 400 zápasov. A to jednoducho preto, že v juniorskej lige platí horná veková hranica. Nájdeme v nej pár viac či zvučných mien. Napr. najproduktívnejšiu sezónu tu zažil Mario Lemieux. Medzi najlepšími hráčmi v celkovom bodovaní však chýba. Hneď ako to bolo možné, chvátal z juniorky hviezdiť do NHL.

Najproduktívnejším hráčom celkovo je Patrice Lefebvre. Tento nešťastník však meral len 168 cm, a preto napriek jeho úchvatným číslam nebol ani len draftovaný! Bodovanie všetkých troch líg dokázal sezónne jedenkrát vyhrať Pavel Rosa.

Obrázok blogu

DEL

Je to nemecká najvyššia súťaž, ktorej údaje som zbieral od sezóny 1994/95, kedy oficiálne vznikla pod týmto názvom. Poznamenám, že celkový počet českých hokejistov v histórii DEL nemá presnú cifru. Je to z dôvodu veľkého množstva českých hráčov s nemeckým pasom. Taktiež pokiaľ roky hrali v Česku a až po pár rokoch hrania v Nemecku zrazu začali reprezentovať svoju „novú vlasť“, stále som ich bral ako Čechov. Aj preto v tabuľke nájdete obrancov Jakuba Ficenca či Daniela Kunceho s českou vlajkou.

Okrem toho by som vypichol najproduktívnejšiu sezónu v histórii tejto ligy, ktorej autorom je dlhoročný český kapitán Robert Reichel. Iste, v polovici 90-tych rokov asi nebola DEL tak kvalitná ako dnes, ale mať gól na zápas je nutné zmieniť. Zo Slovákov sa oplatí všimnúť si dlhoročné pôsobenie Ivana Čiernika.

Obrázok blogu

NLA

Pri švajčiarskej lige neujde pozornému oku Ron Wilson. Obranca, ktorý sa zapísal v tejto lige hrubými písmenami, odkoučoval neskôr viac ako tisíc zápasov v NHL. Jeho rekordné sezóny som si overoval z viacerých zdrojov a bohužiaľ som párkrát našiel rozdiely (ako som spomínal, pri starších štatistikách som občas narazil na čudnejšie údaje, ktoré nebolo možné overiť, a tak výsledné dáta v tabuľke nemusia na 100% odrážať realitu).

Bodové rekordy jednotlivých ročníkov sú zväčša 20-30 rokov staré a domáci hokejisti v nich absentujú. Je to spôsobené značne slabšou kvalitou súťaže v týchto rokoch, a tiež tým, že najväčšie hviezdy ligy v tých dobách boli zahraniční hráči, ktorých Švajčiarsko lákalo príjemnou životnou úrovňou a hokejom sa bavili nad rámec možností (popri nich) vtedy podpriemerných domácich hokejistov.

Z Čechov a Slovákov dokázali sezónne bodovanie vyhrať Juraj KolníkDominik Kubalík. Niekdajší kapitán Československa Milan Nový dosiahol rovnaký počet bodov ako Kubalík (ale viac gólov), no vtedy to v NLA na prvenstvo nestačilo.

Obrázok blogu

Ligue Magnus

Prvé, čo ma pri francúzskej lige zaujalo, bol vyšší počet Slovákov ako Čechov. Také niečo som zaznamenal iba v troch ligách (+slovenskej samozrejme). Ale titulov zozbierali o trochu viac naši západní susedia. Nech je ako chce, lige aj tak vládnu prevažne kanadskí hokejisti. Hlavne pre tých frankofónnych je to logická destinácia.

Pri tvorení týchto štatistík ma prechádzala všetka sranda, pretože som niektorých obrancov musel „prehodiť“ k útočníkom. Vysvetlím. Celkový najproduktívnejší obranca je v zdrojoch uvádzaný Christian Pouget, ale je pri ňom uvedené, že je obranca/ľavé krídlo. Čiže mohol kľudne väčšinu času stráviť v útoku a body nabiehali jednoduchšie. A to je nefér pre čistokrvných obrancov, a tak som takýchto hráčov preradil k útočníkom. Aj pri mojej tabuľkovej jednotke obrancov Therrienovi sú čísla ako keby bol útočník. V žiadnom zdroji som ale nenašiel uvedené, že by bol hrával aj v útoku. Nuž, robím, čo môžem, ale viem sa spoliehať iba na údaje, ktoré mám.

Ďalšia vec, ktorá mi robila vrásky, boli neúplné štatistiky starších dát. S tým som sa stretával častejšie, aj preto býva niekde v kolonke "Zápasy" otáznik, pretože za niektoré sezóny mali hráči iba produktivitu, ale nie počet odohratých zápasov. A niekde tie údaje chýbali kompletne, takže znovu opakujem, v niektorých mojich tabuľkách sa čísla môžu od reality líšiť. Ale veľkou väčšinou sa to netýka slovenských a českých hráčov, o ktorých v tomto článku ide najviac.

Na záver ešte niečo k našim, najvyťaženejším brankárom spomedzi legionárov je Vladimír Hiadlovský.

Obrázok blogu

Metal Ligaen

Dánska liga a v nej nevysoký počet Slovákov a Čechov cca trojnásobne viac. Suverénnym lídrom ofenzívnych štatistík ligy je Američan Todd Bjorkstrand. Podľa mena nie je prekvapením, že má škandinávske korene (švédsko-nórske), aj keď národnosť uvádza iba americkú. Obaja synovia už ale reprezentujú práve Dánsko a konkrétne Oliver sa výborne presadzuje aj v NHL.

Za Čechov a Slovákov spomeniem Ľuboša Pisára. V lige totiž odchytal 2. najvyšší počet zápasov.

Obrázok blogu

Alpská hokejová liga + Serie A

Táto súťaž funguje iba 4 roky, zastrešuje tímy troch krajín a vznikla zlúčením dvoch líg. Sú v nej teda mužstvá bývalej inter-nacionálnej ligy, kde boli rakúske tímy druhého sledu a slovinské tímy a mužstvá bývalej talianskej najvyššej ligy. Keďže som však chcel mať aj tabuľku z pôsobenia našich hokejistov v Taliansku, musel som de facto spojiť štatistiky terajšej alpskej ligy so Seriou A (do roku 2016).

No a Seria A má poriadne dlhú históriu, ktorá zďaleka nie je celá zmapovaná v štatistikách na internete. A tak mi napr. ako najlepší český útočník vyšiel Robin Soudek. Taktiež ale viem, že Jaroslav Pavlů odohral v talianskej lige celé 70-te roky, vyhral štyri tituly a skoro určite tých bodov (gólov, zápasov) nazbieral viac ako českí hráči v mojej tabuľke. Žiaľ, konkrétne čísla už pri Jaroslavovi Pavlů chýbajú.

V tabuľke ale nechýba jeho syn Martin Pavlu, s ktorým si jeho otec dokonca zahral v jednom tíme! Ten mal ale v čase, keď jeho otec emigroval do Talianska iba 7 rokov, a už od mala teda hrával v Taliansku (v roku 1994 si dokonca zahral s Jágrom v jednej formácii), a tiež ho reprezentoval.

Obrázok blogu

EIHL

Najvyššia súťaž vo Veľkej Británii. To už je len hokejová krajina, poviete si. Pokoj, pre tento článok je to konečná. Liga funguje od roku 2005 a odvtedy v nej hralo cca 50 hokejistov aj zo Slovenska aj z Česka. Z našincov si tu vytvorili dobré meno najmä Martin Cingeľ či René Jarolín, ktorého bolo možné roky vidieť hviezdiť aj u nás.

Obrázok blogu

V druhej časti pripravím takéto tabuľky z ďalších líg – švédskej, fínskej, KHL, KHL + ruskej Superligy, českej, slovenskej, EBEL, nórskej, kazašskej, bieloruskej a poľskej.

Hokejové zaujímavosti - 1. časť

Hokejové zaujímavosti - 2. časť

Hokejové zaujímavosti - 3. časť - draft

Hokejové zaujímavosti - 4. časť - Keby bolo keby

Hokejové zaujímavosti - 5. časť - Ktorá liga je najviac vyrovnaná?

Ako si Slovensko vodí v NHL v porovnaní s inými krajinami?

Reprezentanti dvoch krajín - naturalizovaní hokejoví prebehlíci

Ako veľmi dominujú domáci hráči európskym hokejovým ligám?

NHL - Najlepší vek; Najlepší hráč; Najväčší smoliar atď.

NHL - 500-góloví hráči, cesta do "Triple gold" klubu, víťazný gól znamenajúci Stanley Cup

NHL - 100gólová sezóna hráča; najhoršia tímová sezóna, NAJ vzdialenosti tímov

Slováci v československom drese, hlavné mestá v lige, hráči končiaci kariéru (ako víťazi)

NHL – zranenia, trestné minúty, logá klubov. Alebo čo keby sa vrátili remízy?

Historicky najlepšie zostavy krajín:

BieloruskoČeskoFínsko,KanadaLotyšskoNemeckoNórskoRakúskoRuskoSlovenskoSpojené ŠtátyŠvajčiarskoŠvédskozvyšok sveta

Ďalšie moje články napísané pre REFRESHER.sk tu a pre vedelisteze.sk tu.

Martin Zachar

Martin Zachar

Bloger 
  • Počet článkov:  174
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Neobyčajne obyčajný človek, ktorého svet zrkadlia jeho verše :))) Zoznam autorových rubrík:  Básne - nezaradenéBásne - humornéZaujímavostiMS 2002Súkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu