Môžme hovoriť o tolerancii?

"Doboha", tak s týmto slovom sa stretol nie jeden študent počas svojej externej skúšky na maturite. Určite nie som jediný, koho toto slovo prekvapilo, ale zároveň aj pobúrilo.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Je táto maturita len zlý sen?
Je táto maturita len zlý sen? 

Na túto skúšku som sa pripravoval niekoľko rokov no nečakal som, že sa tam ocitne aj takéto slovo v texte a ešte k tomu hneď na začiatku ukážky. Keď som si to prvý krát prečítal, v tom strese som to pravdu povediac nezachytil, no ale keď som sa poriadne zahľadel, moje oči ostali v pomykove. Premýšľal som : „Je to azda tlačová chyba?". No nebolo to tak, lebo sa o niekoľko otázok pýtali : " Prvé slovo ukážky 8 predstavuje ." Na výber bolo niekoľko možností - buď nárečové slovo, básnické slovo, vulgárne slovo alebo slangové slovo.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nepremýšľal som nad tým dlho a to preto, lebo som kresťan a to je pre mňa vulgárne slovo a nakoľko táto veta pokračovala ďalej, „ako nenávidím tie nedele", tak som si hneď svoje pomyslel: "veď Nedeľa je u kresťanov posvätná." Keď som tak počúval spolužiakov, ktorí sa taktiež pozastavovali a pohoršovali pri tejto otázke a celkovo pri tejto ukážke, zistil som, že každý kto prišiel k tejto otázke o nej premýšľal rovnako ako ja. „Ja som kresťan a pre mňa je to vulgárne slovo a nie žiaden slang." vraveli spolužiaci keď sa dopísala prvá časť maturitnej skúšky zo slovenského jazyka.

Vyhľadal som si v telefóne mamu, vytočil som jej číslo a spýtal som sa : „mami, kde by si zaradila to slovo ty ? Vulgárne alebo slangové?" Jednoznačná odpoveď aj od nej : "Vulgárne!" Stále mi to ale vŕtalo v hlave a nedalo mi to pokoj. Keď som sa dopočul, že pán riaditeľ volal na ministerstvo školstva, že čo to má znamenať súhlasil som s ním. Toto sa na maturitnú skúšku nepatrí dávať, veď na Slovensku nie sú len štátne ale aj cirkevné školy.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď som odchádzal zo školy po dopísaní slohu zo slovenského jazyka stretol som moju pani učiteľku slovenčiny a tá mi jednoznačne povedala, že pre nás kresťanov je to vulgárne slovo a žiadne slangové slovo, ako slangové slovo to môžu považovať len tí, ktorí túto skúšku zostavovali.

Pýtal som sa sám seba niekoľko krát: „Je ťažké brať ohľad aj na ostatných?"

Po príchode domov som sa rozprával s rodinou o tom aký bol dnešný deň, či som sa bál a mnoho ďalších vecí. Keď som ale spomenul túto časť testu, bolo ticho. Pochopil som, že nie som sám komu to je nepríjemné.

Preto si myslím o celom tomto testovaní so slovenského jazyka, že to ani nebolo testovanie slovenského jazyka, ale že to bolo testovanie trpezlivosti a logiky mladých ľudí.

Maťko Kováč

Maťko Kováč

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som jeden z mnohých a zároveň jeden z mála... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu