Florbalová kvalifikácia očami brankára Adama Kalčoka

Vráťme sa o mesiac v čase dozadu a pripomeňme si pre Slovákov neúspešnú kvalifikáciu na majstrovstvá sveta vo florbale. Za naším nevydareným turnajom sa podpísalo niekoľko faktorov. Aké to boli, a čo na ne hovorí brankárska reprezentačná jednotka a opora bratislavskáho Hurikánu Adam Kalčok? Jeho dojem z tohto podujatia si môžete prečítať v krátkom rozhovore.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Adam, prvý krát sa hrala kvalifikácia na majstrovstvá sveta, ktoré sa uskutočnia vo Fínsku. Čo hovoríš na takýto model? Bola nám teda výhra na majstrovstvách sveta C kategórie nanič?

Myslím, že tento systém nás mohol rýchlejšie dostat do elitnej spoločnosti, avšak aj vďaka neprítomnosti Gruzínska a nevôle IFF niečo s tým spraviť sa nám to nakoniec nepodarilo. Čo sa týka výhry v C kategórii, nemyslím si, že bola nanič, pretože sme ukázali, že nepatríme do C kategórie a určite to pomohlo aj spopularizovaniu florbalu na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prvý zápas proti Gruzínsku sme vyhrali kontumačne, čo sa napokon ukázalo ako veľká nevýhoda. Mal si už niekedy dočinenia s takýmto prístupom súpera?

Bohužial áno, niečo obdobné sa nám už stalo na kvalifikácii ligy majstrov, kde by sme na základe „chýbajúcich" gólov obsadili v skupine druhé miesto, tak sme sa v závere zápasu rozhodli pre power-play, v ktorej sme dostali gól na 5-6. Na naše prekvapenie nám predstavitelia IFF po zápase povedali, že ešteže sme neremizovali, lebo ak by sme podali protest, asi by nám museli vyhovieť, čo bolo v rozpore s tým, čo nám povedali deň predtým a teda, že sa s tým nedá nič robiť.

SkryťVypnúť reklamu

Duel proti Talianom mal byť kľúčovým. Florbalistov z Apeninského polostrova sme však poraziť nedokázali. Čo prekazilo naše víťazné plány v tomto zápase?

Naším najväčším súperom bol asi povrch, keďžee to bol náš prvý súťažný zápas, väčšina chalanov si na neho ešte nezvykla. Druhou nemenej dôležitou skutočnosťou bolo, že sme nevyužili veľký počet presiloviek (myslím, že ich bolo 6) a strelili sme v nich len jeden gól. Naopak Taliani nám strelili jeden gól z presilovky a ďalšie dva nám dali backhandom spred bránky, čo je pre obrancu tažko brániteľné a brankára ťažko predvídateľné.

V poslednom zápase základnej skupiny si veľa práce nemal. Holanďania na teba poslali len 11 loptičiek. Čo prežíva brankár, keď sa len prizerá ako jeho spoluhráči strieľajú jeden gól za druhým?

SkryťVypnúť reklamu

Aby som to trošku upresnil, v úvode zápasu sa nám podarilo streliť dva rýchle góly, ale potom prišli chyby v obrane a v rozpätí ôsmich sekúnd som čelil dvom trestným strielaniam a keďže ich súper nepremenil, tak následne hral skoro celé dve minúty presilovku piatich proti trom, čo sa potom odrazilo na ďalšom priebehu prvých dvoch tretín, keď sme súperovi vo zvyšných tridsiatichpiatich minútach strelili „len" päť gólov, čo nás asi stálo postup z prvého miesta. Čo sa týka strelených gólov, škoda, že ich nebolo o päť viac. To by stačilo na to, aby sme sa vyhli Estóncom, ale aj tak sa chalanom podaril pekný výsledok.

SkryťVypnúť reklamu

Talinani zdolali outsidera skupiny Gruzínsko 20:0. Tento výsledok nás odsunul na druhú priečku v tabuľke a odsúdil nás na postupový zápas proti favorizovanému Estónsku. Aká panovala v tíme atmosféra pred najdôležitejším zápasom kvalifikácie?

Primárne to bola nespokojnosť s rozhodnutím IFF, ktorá zamietla náš protest voči výsledkom Gruíinska, ale tréneri, manažér tímu a kapitán sa nás o to viac snažili motivovať na zápas s Estónskom a myslím, že sa im to podarilo. Všetci sme verili v malý florbalový zázrak.

Estóncom sme podľahli, hoci sme statočne bojovali. Aké bolo celkové zhodnotenie trénera Blaška po tom ako sme nesplinili cieľ, a to postúpiť na záverečný turnaj majstrovstiev sveta?

Tréner sa všetkým zúčastneným poďakoval za predvedené výkony a podmienky, ktoré sme mali vytvoren. Na základe toho, že sme neuspeli, nám oznámil, že sa plánuje vzdať svojej funkcie.

Myslíš, že sa dokážeme poučiť z chýb, a na najbližšej kvalifikácii uspieť? Čo konkrétne treba pre to urobiť?

Dúfam,že áno a myslim, že by reprezentácii pomohlo, ak by ju viedol v klubovo nezainteresovaný tréner.

Adam, ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov v ďalšej kariére.

Marek Marušiak

Marek Marušiak

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som známy ako Shushkin, som maturantom na GLN i súčasne hráčom extraligového florbalového tímu Hurikán Bratislava. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu