Tao, cesta cnosti a rovnováha jin a jang

Veľa ľudí vraví, toto je tvoja pravda, toto je moja pravda. No v skutočnosti pravda buď je alebo nie je. Vaša úvaha ešte nie je pravdou len preto, že si ju myslíte. Tak toľko nemyslite, ale poďte so mnou na cestu pravdy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

 Pravda, také jednoduché slovo. A pri tom také konkrétne a všeobecné zároveň. Uhol pohľadu na situáciu vytvára len rôzne formy chápania situácie. Existuje teda správne a nesprávne pochopenie? Skôr by som deklaroval, že existuje pochopenie vyššej úrovne a pochopenie nižšej úrovne. Jin musí mať svoj protiklad jang. My Taoisti veríme, že všetko má svoj protiklad. No ja osobne verím, že život je sám o sebe iróniou. Jednoduchým princípom poznania pravdy je byť jej otvorený. Pravda sa dá vyťažiť z každej situácie, najväčšou iróniou však je, že aj to najväčšie klamstvo je vo svojej podstate založené na pravde. Ľudia klamú lebo sú vnútorne presvedčení, že tým niečo získajú, že napr. niekoho zmanipulujú a to klamstvo ich spraví dominantnými, že vedia pravdu a on nie. Alebo boli sami klamaní, vyrastali v klamstvách, a tak sú presvedčení, že je to azda normálne, pri tom však žijú v sebaklame. A toto je pravda. Takže práve pre toto si aj to najväčšie klamstvo zakladá na pravde, ktorá je v tom, prečo ľudia klamú.
Samozrejme dôvodov môže byť viac. Z určitého, na prvý pohľad absurdného, hľadiska je teda vytvorenie klamstva zároveň vytvorením pravdy. No v podstate je to falošný spôsob hovorenia pravdy.
Ak ste zasvätenec na ceste Tao pochopíte všetky nástrahy života a pokryteckého, falošného správania sa ľudí. Vidieť do skutočnej povahy vecí znamená mať otvorené tretie oko. Taoizmus teda učí žiť človeka na ceste cnosti, cesta cnosti znamená byť úprimný, čestný, ale zároveň využívať tieto dary pre vlastný vývoj, sebazdokonalenie. Nepriamo Taoizmus teda hovorí, že každý človek je božská bytosť, že každý je minimálne sám sebe Bohom. A Budhizmus túto skutočnosť potvrdzuje. Nakoľko aj klasický, ale aj Zen Budhizmus majú za spoločný základ Taoizmus. A Budhisti tiež tvrdia, že každá ľudská bytosť je božská. Vedia to práve preto, že nehľadajú Boha a nechcú spoznať túto mýtickú postavu, o ktorej aj tak konkrétne ešte nikto nikdy nič nezistil. Ale aj oni, aj ja ako Taoista poznáme samých seba. Trávime veľa času v meditáciách, ktoré nám postupne odkrývajú všetky zákutia našej duše. Áno, veríme v dušu ako v božskú - svetelnú entitu, ktorá nám umožňuje využívať tretie oko práve na to, čo nám naše oči a uši nedokážu.
A prečo by nedokázali? Mozog je v podstate zároveň projektor. Na sietnicu očí dopadá svetlo, ktoré je neurotramsmittermi roznášané do mozgových žliaz, ktoré sú fotocitlivé a produkujú z neho hormóny.
No zároveň dokážeme vidieť len určitú vlnovú dĺžku svetla. Náš mozog spracováva svetlo, a projektuje nám, to čo vidíme. Takže to čo vidíme, nám dovoľuje vidieť náš mozog, ktorý je schopný spracovať len určitú vlnovú dĺžku svetla. Presne takto: "Rôznevlnové dĺžky mozog interpretuje ako farby, od červenej s najväčšou vlnovou dĺžkou (780 nm), po fialovú s najmenšou vlnovou dĺžkou (380 nm)."
Čo znamená automaticky, že teda nie sme schopní vidieť, ale ani počuť, všetko čo okolo nás existuje.
Keďže aj frekvencia, ktorú náš mozog spracováva a interpretuje ako slová - hudbu a pod. je v podstate obmedzená. Náš mozog nám simuluje realitu, v ktorej žijeme. A práve tretie oko, alebo resp. thalamus nám umožňuje sa napojiť na (pre nás) vyššie dimenzie skutočnosti, ktoré náš mozog štandardne nie je schopný spracovať, a tak nám interpretovať priamo do mozgu to, čo nie sme schopní vidieť klasickým zrakom či počuť ušami. A práve pre túto skutočnosť je Taoizmus, starší než ktorékoľvek náboženstvá našej civilizácie, najdokonalejšou formou filozofie, pretože učí človeka poznať Pravdu. Meditovať a ísť cestou, ktorá človeku umožňuje poznať seba samého, čo znamená poznať svoj mozog, jeho funkcie, realitu, ktorá nie je štandardne vnímateľná.
 Taoizmus učí človeka vnímať, to čo mozog nedokáže štandardne spracovať, ale aj tak to okolo existuje! Taozimus teda zároveň učí človeka byť vyššou dimenzionálnou bytosťou, dosiahnuť spasenie a oslobodiť svoju myseľ.
 

Matej Kečkéš

Matej Kečkéš

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mojim cieľom nie je písať len o tom čo sa ľuďom páči, aby som sa tak niekomu vtieral a veril tu na nejakú umelo zvýšenú karmu, to nie. Mojim cieľom je šokovať, oboznámiť, vysvetliť, poukázať, zopakovať.Som človek, som samostatné indivíduum, som niečo medzi telom a dušou - psyché. Moje telo je mojim nástrojom, moja duša je mojim radcom. Cítim k nim pokoru a rešpekt, úctu a lásku. Som povolaním technik, ktorého baví filozofia, vytváranie vlastných definícií a teórií. Resp. na základe naučených faktov, vytváram vlastné fakty, ktoré sú od nich priamo alebo nepriamo odvodené. A tak rád rozširujem poznatky a oboznamujem ľudí s pravdou. Uznávam starú čínsku múdrosť, že aby sa hypotéza stala faktom nemusí byť hmotne dokázaná, ak je dokázaná logicky, teda deduktívne. Medzi moje záujmy patrí aj biológia, kozmológia, psychológia, technika. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéŽivot ako zmena

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu