Spomienky na Afriku

Kto by nepoznal kultový film „Spomienky na Afriku" s Maryl Streep a Robertom Redfordom.  Terasu, na ktorej Karen čakala na svojho milého Denisa, vracajúceho sa z divokého bušu, kde poľoval na divú zver. Romantický dom koloniálneho štýlu, v ktorom Karen Blixen prežila štrnásť nezabudnuteľných rokov. Dnes som mala možnosť stáť na spomínanej terase a prechádzať izbami, ktoré mi oživili spomienky na obľúbený film a knihu. Dom sa nachádza v nairobskej štvrti Karen asi desať kilometrov od centra. Bohatá zeleň tu dnes ukrýva honosné vily, v ktorých sa podarilo bývať len tým vyvolenejším. V oáze zelene je ukrytá záhradná reštaurácia. Množstvo stolov v tieni afrických stromov akoby vyrástlo zo zeme spoločne s ostatnou vegetáciou. Hostia v safari oblečení nepôsobia, že sú z nášho storočia, akosi splynuli s atmosférou doby, ktorú si sem prišli pripomenúť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Cesta k domu Karen Blixen
Cesta k domu Karen Blixen (zdroj: Emil Matejka)

Po šálke kávy, ktorú kedysi pestovali na mieste, kde sedíme, sa poberáme k domu našej hrdinky. Už od príjazdovej cestičky vidíme dom s terasou, obklopený veľkou záhradou. Premýšľam, či je to ozaj ten istý dom, ktorý som videla vo filme. Po pár krokoch niet pochýb a zrazu akoby tam sedela Karen v bielych šatách a klobúku. Okolo pobehuje čierne služobníctvo. Rýchlo sa spamätám a precitnem do reality. Na terase sedí turistka vo veľkom klobúku a čierne služobníctvo sú strážcovia objektu. Architektúra domu z neskorších rokov 19. storočia pekne zapadá do prírodného prostredia. Vnútro domu je veľmi útulné, trošku menej svetla ako by sa žiadalo na dnešnú dobu, ale pri predstave letných horúčav určite vyhovujúce. Tmavé exotické drevo interiéru mierne zaťažuje priestor, ale na druhej strane podčiarkuje atmosféru doby. Z dreva je aj ťažký minitrezor, do ktorého si Karen vkladala svoje úspory z obchodovania s kávou.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z obývacej izby sa dá vyjsť do zadnej časti záhrady, odkiaľ je výhľad na Ngong Hills (kopce v tvare ľudských hánok na zavretej ruke). Tu často Karen oddychovala, pričom pozorovala západ slnka a počúvala spev exotického vtáctva. V samotnej izbe je veľký jedálenský stôl so stoličkami a pozornosť upútajú aj dve skrinky s množstvom zásuviek. Do jednej si ukladala medicínu v čase choroby a do druhej, čínskej, šperky. Na opačnej strane miestnosť voľne prechádza do priestoru pracovne a z nej rovno na veľkú terasu.

Najviac prekvapia spálne, sú zariadené bielym anglickým nábytkom, niektoré kúsky sú originály. V Kareninej spálni visí na ramienku safari košeľa s klobúkom, ktoré použila Maryl Streep pri natáčaní filmu. V druhej spálni, mužskej, sú tiež vzácne pôvodné kusy. Napríklad kufor s ramienkami, do ktorého si vešali saká, tak, aby sa na dlhej ceste loďou do Európy nepokrčili. Táto miestnosť najskôr patrila jej manželovi grófovi Blixenovi, neskôr milencovi Denisovi. Posteľná prikrývka je ušitá z kožúškov afrických svišťov, ktorých potomkovia dodnes žijú v starom bútľavom strome vedľa domu.

Skryť Vypnúť reklamu

Dom navštívilo v tom čase viac významných ľudí, medzi nimi aj princ Edward z Walesu, ktorého na safari poľovačke sprevádzal Denis (Robert Redford). Práve Denis bol ten ktorý, privádzal Karen významných hostí pre rozptýlenie a tiež preto, aby ju uviedol do spoločnosti mužov, ktorí rozhodovali o obchode.

Myslím, že život Karen v Keni nebol taký, ako ho vnímame my, dobrodružstvo, exotika a milé stretnutia so svojou životnou láskou. Tieto pocity prežívala určite len ojedinele. Väčšinu času trávila sama v spoločnosti čierneho služobníctva, ktoré jej rozdielnosťou kultúr len ťažko mohlo byť primeraným spoločníkom. Najbližšie mesto Nairobi nebolo to, čo je dnes, a ak aj existovali nejaké koloniálne kluby, tak členmi boli výhradne muži, pre ženy zostávali dvere zatvorené. Karen však dokázala takmer nemožné, v tvrdých podmienkach ďaleko od rodiny a všetkých vymožeností, ktoré už v tom čase Európa ponúkala, spravovala farmu na kávu a naučila sa pracovať s jednoduchými miestnymi ľuďmi tak, aby jej pomáhali a naopak nestali sa jej nepriateľmi.

Magdaléna Matejková

Magdaléna Matejková

Bloger 
  • Počet článkov:  51
  •  | 
  • Páči sa:  27x

Vyzradia ma moje príspevky na blogu. Zoznam autorových rubrík:  Krátky príbeh z AfrikyAfrikaOsobnéKrátky príbehSkutočný príbehÁziaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu