Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete

Bežný prokurátor rieši prípad usmrtenia aj viackrát mesačne.

Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
(Zdroj: Pexels.com)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Jednou zo základných úloh radového prokurátora okresnej prokuratúry je vykonávať takzvaný dozor v trestnom konaní. V rámci dozoru* je úlohou a povinnosťou prokurátora doslova sledovať priebeh každého trestného stíhania a v rámci tejto činnosti dozorovať činnosť policajta, ktorý vykonáva vyšetrovanie. Prípadne vykonáva úkony, na ktoré je podľa zákona oprávnený len prokurátor (napr. nariadiť exhumáciu mŕtvoly). Inak povedané, cez pracovné stoly prokurátorov prechádzajú všetky vyšetrovacie spisy.

Inak to nie je ani pri nálezoch mŕtvych tiel, pri ktorých prehliadajúci lekár podľa § 48 zákona 581/2004 Z. z. nariadi na tele vykonať pitvu (v minulosti sa zaužíval pojem tzv. zdravotno-bezpečnostnej pitvy).

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S usmrtením sa prokurátor stretne aj viackrát mesačne

Práve naznačená problematika – samovraždy, patria k ľudsky mimoriadne náročným trestným veciam. Orgány činné v trestnom konaní sa podrobne oboznámia jednak so životom poškodeného, motívom rozhodnutia spáchať samovraždu, priebehom skutku (usmrtenia) a napokon s objektívnym lekárskym nálezom týkajúcim sa zranení, ktoré v konečnom dôsledku viedli k usmrteniu poškodeného.

Z hľadiska hrubého štatistického odhadu možno uzavrieť, že policajné orgány priemerného slovenského okresu vyšetrujú trestný čin usmrtenia cca 2-3x do mesiaca, pričom v 1-2 prípadoch ide bezpečne o samovraždu a nie o úmrtie z iných príčin (napr. pracovný úraz, dopravná nehoda a pod.).

Skryť Vypnúť reklamu

Spravidla najťažšie čítateľné vyšetrovacie spisy sú tie, ktoré sa týkajú samovraždy ťažko chorých pacientov. Policajné vyšetrovanie zvyčajne odhalí totálnu nemohúcnosť a nepripravenosť „systému“ zabezpečiť starostlivosť o takýchto pacientov. Nielen liečbu ich základného ochorenia, ale najmä riešenie psychických dopadov takéhoto ochorenia na pacienta a vývoj situácie, keď lekárska veda už jednoducho nedokáže pacientovi viac poskytnúť. Štatisticky ide v "bežnom okrese" najmenej o 5 samovrážd ročne.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo vedie ľudí ku samovraždám?

Motívy u takýchto poškodených sú spravidla ľahko zistiteľné. Nielen z celkového popisu situácie či výsluchov svedkov, ale najmä z listov na rozlúčku, ktoré sú plné ľútosti a smútku nad dianím v životnom príbehu poškodeného.

Skryť Vypnúť reklamu

lock

Toto je prémiový obsah na Blog.SME.sk.

Staňte sa predplatiteľom Prémium, alebo Prémium bez reklamy a získajte prístup k prémiovému obsahu na Blog.SME.sk.
Okrem toho získate tiež prístup ku 700 e-knihám, môžete si prelistovať denník SME ako aj ďalšie tituly vydavateľstva v verzii PDF a čítať si odomknuté spravodajstvo SME.sk až na 6 zariadeniach.
Predplatné môžete kedykoľvek zrušiť a vrátime vám peniaze.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.

Mám už prémiové predplatné a chcem sa prihlásiť.

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Právnik - prokurátor, pôsobiaci v regióne. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu