5 dôvodov prečo navštíviť Icu v Peru (časť prvá)

Písmo: A- | A+

Peru skrýva pre väčšinu sveta nezmerné množstvo zaujímavých destinácii. Nehovorím, že turismus v Južnej Amerike je odvetvie neobjavené. Na druhej strane videl som tisícky ľudí stojacich v rade na vstup do zábavných parkov v USA a Universal štúdia, a môžem garantovať, rozdiel v záležitku teda hodnote ako i cene, ktorú za výlet dáte je neporovnateľný. Dostal som tento víkend možnosť navštíviť so školákmi, ktorých učím angličtinu, ďalšie z významných miest Peru a prinášam Vám teda svoj list najzaujímavejších vecí, ktoré môžte v okolí Ici absolvovať.

1) Prvým dôvodom je samotná Ica. Ica v Peru [ ‘ika ] je centrum regionu, ležiaca cca 300 km južne od Limy. Leží blízko probrežia, hoci nie práve na ňom a podnebie je ... púštne. Vitajte v krajine príbehov Tisíc a jednej noci, tisícky míľ od arabských pieskov a tiav. Celoročne teda, nezáležiac od vetrov v danom období, či už fúkajú od mora alebo od púšte, vo vzduchu cítiť zmes soli a minerálov z povrchu zvetraných hôr v okolí. Pretože hoci blízko pobrežia, nadmorská výška je cez 400 metrov nad morom. Mesto stále nesie stopy veľkého zemetrasenia v roku 2007, hoci centrum je krásne upravené a hlavné námestie, ktorého budovy boli premaľované na žlto v noci v žiare lámp doslova žiari zlatistou farbou. Radosť prechádzať sa na týchto miestach po zotmení. Možno prekvapí hlavný význam tohto regionu pre ekonomiku. Región je najproduktívnejšia poľnohospodárska oblasť Peru. Okrem najväčšej produkcie špargle na vývoz, región produkuje tiež veľké množstvo hrozna, a z veľkej časti toto slúži na destiláciu Peruvianského alkoholického moku: Pisca. Návšteva haciendy La Caravedo v blízkosti Ici, domova destilérie Pisca značky Portón, pre človeka, ktorý už navštívil pár viníc na Záhorí moc neprekvapí, ale hacienda samotná bola prekrásne miesto. Jedna z najstarších destilérií v Amerikách , ktorá funguje od 1684, vyzerá ako vytrihnutá z Latino-Amerických telenoviel, je to však domov, v ktorom nikto nežije. Večná škoda.

2) V blízkosti Ici, doslova na jej hraniciach začína púšť a v noci môžte vidieť doslova zlatú cestu osvetlenú svetlom lámp priamo cez duny do púšte. Ak ju budete nasledovať smerom na východ, rozhodne neobanujete. Hneď po prekročení najbližšieho horizontu sa Vám naskytne očarujúci výhľad na oázu Huacachina [ ‘huakačina ] . Moje zážitky boli iba znásobené, kedže som nedávno dočítal Alchimistu od Paula Coelho, a príbeh z púšte a všetky dojmy z nej sa mi zrazu vynoril opäť pred očami. Tu som teda stál na vrcholku jednej z piesočných dún obkolesujúcich oázu o počte obyvateľov dokopy 120, a hoci moja ignorancia k zimných športom ma doviedla tak ďaleko, že som nikdy poriadne nestál na snowboarde, mal som teraz možnosť zjazdiť dunu po jemnom piesku v okolí oázi. Sandboarding je možno najväčšia atrakcia Huacachiny, okrem geniálne pokojného prostredia a ubytovania v hoteloch v okolí jazierka. To bolo kedysi prirodzené, dnes však už nesie znaky, že je umelo udržiavané. Pobyt v oáze je na miestne pomery drahý, blízkosť lacného ubytovania v Ice však robí zázraky pre turistiku.

P.S. Celá oáza pôsobí skutočne ako vytrhnutá z okolitého sveta, nie len dojmom zeleného raja uprostred púšte, ale i fasádou domov. Tie, ak som to zatiaľ nikdy nespomenul, takmer nikdy nemajú vonkajšiu omietku. Takmer všetko v Peru, a zrejme aj iných krajinách Latinskej Ameriky teda pôsobí ako 10-ročná novostavba, hoci ľudia v danom dome bývajú už roky. Interiér a jeho zariadenie ma vždy prednosť. Možno by si západná kultúra, ktorá je v tomto dosť odlišná mohla vziať príklad, v metaforickom zmysle: na výzore a fasáde nemusí záležať na prvom mieste.

Skryť Zatvoriť reklamu