Cestovanie čínskeho turistu po Peru – časť Cusco I.

Písmo: A- | A+

Sedem dní a 1300 fotografii. Najprv sa mi to nechcelo veriť, ale po triezvom zamyslení, že to bolo naozaj hodne objektov hodných spomienok, mi to neprišlo až také šialené číslo. Čomu sa budem teda v nasledujúcej sérii venovať? Budem nudiť popismi všetkých atrakcií Cusca? Nie, je ich príliš veľa. Chcel by som sa venovať tipom a faktom, ktoré som zažil pre tých, ktorý by radi toto krásne centrum Južnej Ameriky navštívili, alebo ich aspoň málo zaujíma ako to v tomto svete džungle a pohorí funguje. Spomeniem tipy na dopravu, možnosti pre turistov ako zábava, ubytovanie, sprievodcov, atrakcie a historky, ktoré som započul. Na záver? Príde cesta na div novodobého sveta, do ukrytého mesto Inkov, Machu Picchu.

Keby mesto Cusco nebolo tak výrazne odrezané od hlavnej dopravnej tepny,zo severu na juh, tak by pokojne mohlo byť hlavným mestom Peru. Verím, že by svojou krásou, architektúrou a hlavne netypickým pokojným prostredím ponúkalo lepší prvý dojem na návštevníkom Peru ako Lima. Pre obrovský prílev turistov má Cusco vybudované aj medzinárodné letisko, čo je pre mesto v nadmorskej výške 3400 m.n.m. čo povedať.

Takmer ako v San Franciscu - tramvaj pre turistov.
Takmer ako v San Franciscu - tramvaj pre turistov. 

Na tento skvost Južnej Ameriky som mal dokopy sedem dní. Do toho samozrejme nemôžem rátať cestovanie na miesto a z miesta. Chvalabohu existuje letecké spojenie s Limou, ktoré naozaj nestojí milióny ale zase povedzme si pravdu, Európania zvyknutý na dopravu za babku s Raynairom si pri platení lokálnych súm povzdychnú. Každopádne, po porovnaní cien medzi letom z Limy do Cusca za jednu hodinu, a minimálne(!!) polovičnou sumou za jazdu autobusom počas 22 hodín, matematika a zdraví rozum hovorí, že predsa len čas sú tiež peniaze, 21 hodín v autobuse naviac Vám už nikto nevráti.

Zvolil som si, samozrejme, opačne. Poučte sa z mojích chýb, necestujte na 1100km vzdialené miesto autobusom. Mňa čakalo aj prekvapenie v podobe pokazeného autobusu niekde cca 30 minút od štartu a čistá neochota aj po 6 hodinách čakania na opravenie o vrátenie peňazí za lístok. Vďaka bohu za dobré slovenské mravy a európske regulácie o ochrane spotrebiteľa. Tu to je čisté zverstvo a vojna o každý jeden cent z Vašich peňazí. Po 7 hodinách a niečo sme sa konečne pohli. Cesta dokopy trvala bezmála 29 hodín. Viac svoje chyby komentovať nebudem.

Katedrála v Cusco
Katedrála v Cusco 

7 dní v Cuscu je množstvo času. Záleží na Vás. Mňa, a nie len mňa, šokovalo množstvo turistov hneď v prvý deň. V celom Peru som nestretol toľko bledých tvári zo Spojených štátov, Európy, Argentíny a Číny. Na námestí sa to hemžilo nemeckými skupinkami turistov, od dôchodcov po študentov cestujúcich po Južnej Amerike. McDonaldy a KFC-čka, zaodeté do tradičných architektonických budov, boli plné američanov všetkých vekových kategórii. Pokiaľ ovládate aspoň jeden svetový jazyk, a nemusí to byť práve španielčina, v Cuscu sa nestratíte. Prehliadky pre turistov po okolitých pamiatkach, meste aj na Machu Picchu som započul v portugalčine, francúzštine i ruštine. Angličtina je samozrejmosť.

Sedem dní znamenalo okrem iného, že nebudem cestovať ako zbesilý turista len za pamiatkami okolia, v počte minimálne 6 významných miest denne. Precestoval som týmto štýlom východné aj západné pobrežie USA a myslím, že zážitky mohli byť aj lepšie. Vychutnať si mesto a atmosféru, a vlastne všetko. Ubytoval som sa teda v hosteli. Narozdiel od San Francisca, ktoré ma hosteli v meste 3, a presne 3, ktoré ľudia zo SA vedia vymenovať spolu s adresami, v Cuscu je každý druhý dom v centrálnej časti vlastne hostel. Druhú polovicu tvoria reštaurácie a turistické agentúry. 

Ukážka tradičnej Peruánskej hudby.
Ukážka tradičnej Peruánskej hudby. 

VIP Hostel House a Loki hostel, kde trávili noci moji priatelia sú veľmi blízko seba. Prečo spomínam práve tieto dva? Patria k tej najlepšej kvalite za rozumnú cenu, ktorú môžete nájsť, spolu s príjemný medzinárodným personálom, ktorý rád Vás ohromí svojimi životnými a cestovateľskými zážitkami po večeroch v bare. Loki hostely patria na západnom pobreží Južnej Ameriky k legende. Okrem hostelu v Argentíne, v La Paz v Bolívii, 3 ďalšie sa nachádzajú v práve v Peru. Jeden z nich aj v Cuscu, kde ponúkajú skvelú možnosť ako sa stretnúť z ďalšími cestovateľmi a turistami po svete, a dobre sa s nimi odviazať. Znakom, ktorý Loki hostel predáva je každý večer párty v bare, ktorý vlastní každý jeden hostel. Tu som teda na jeden večer spoznať kvality lokálnych barov zablúdil aj ja. Okrem Loki patria k vychyteným lokalitám aj kluby Temple a Mama Africa. 

Tu teda dnešná časť končí, pokračovanie nabudúce. Kedže zoznam pamiatok, ktoré som navštívil sa mi nepodarilo ešte stále skompletizovať, pripájam do článku aj pod ním niečo na ochutnávku, to najzaujímavejšie z Cusca. 

Príjemný deň

Šikmá ulička, kde naozaj nájdete všetko.
Šikmá ulička, kde naozaj nájdete všetko. 
Menu za 2,50 eura? Luxus!
Menu za 2,50 eura? Luxus! 
Skryť Zatvoriť reklamu