"Slávy a pády" Cusca – Časť II.

Písmo: A- | A+

Ako to vyzerá v historickom centre Južnej Ameriky? Čo očakávať od domáceho obyvateľstva? Aká je úroveň turistických služieb? A čo viac som sa dozvedel o živote v Južnej Amerike?

Plaza de Armas
Plaza de Armas 

Reštaurácii je v Cuscu na mraky. Od fast-foodov, ktoré zrejme museli vďaka reguláciam zo strany mesta zachovať tradičný štýl, a dnes pôsobia ako seriózne architektonicky krásne budovy bez miliónov plagátov s akciami, až po top reštaurácie s balkónmi a výhľadom na mesto. Okrem iného tu nájdete aj množstvo malých lokálnych reštaurácii, kde si môžte dať tradičné peruánske menu podľa vlastného výberu za max. 1 euro 50 centov. Najviac takýchto možností nájdete v preplnenom typickom juhoamerickom markete v centre mesta, na námestí San Pedro. Možno sa niekto bude pozastavovať nad hygienov podobných miest, ale mne to prišlo zbytočné. Ľudia z okolia tu obedujú roky bez problémov, a jedno je naozaj chutné, niekedy možno aj lepšie pripravené ako v drahej reštaurácii.

Mercado San Pedro
Mercado San Pedro 

Turistické agentúry a sprievodcovia sú kasta ľudí, ktorý v žiadnom meste Južnej Amerike nechýbajú. V Cuscu na hlavnom námesti, Plaza de Armas, nájdete tie najväčšie turistické agentúry okolia, ktoré ponúkajú túry po meste, priľahlých pamiatkach, či odvoz k bránam Machu Picchu za rôzne ceny. Pravidlom je: všetko sa dá zjednať. Zjednávajte. Väčšia skupinka ľudí vie dosiahnuť aj 50% zľavu z pôvodnej ceny túry. A to pri cenách v Cuscu naozaj niečo znamená, pretože najmä ceny túr a sprievodcov do skrytého mesta Inkov patria nie práve k najlacnejším.

Prvé poobedie v meste som sa rozhodol stráviť obhliadkou historického centra mesta. Po príchode do nadmorskej výšky okolo 3400 m.n.m. sa neodporúča behať do väčších výšok. Nie pre turistov. Zablúdil som teda na hlavné námestie, kde som podľa odporúčaní mal počkať do 12 hodiny pri fontáne. Tu v strede mesta začína pešia obhliadka mesta v podaní jedného mladého aktívneho chlapíka. „Grand Free Walking Tour Cusco“ je aj meno facebookovej stránky, kde sa záujemcovia môžu dozvedieť viac. Celý biznis je spravovaný nízkym chlapíkom indiánskeho pôvodu z džungle medzi Peru a Brazíliou, Marcom, ktorého životný osud, ktorý Vám mimo iné vyrozpráva, Vás nechá v pomykove. 

Palacio
Palacio 

Marco nás teda previedol po všetkých hlavných a zaujímavých miestach centra. Odporučil nám, kedy je katedrála otvorená pre veriacich aby sme sa mohli isť dovnútra pozrieť na sakrálne maľby neznámych umelcov, ktorých mená už nikto nevie, pretože pochádzali z radu Inkov, a mená takých umelcov Španieli do kroník z dôvodu bezvýznamnosti nezapisovali. Zaviedol nás na najdrahšie námestie v Cuscu, miesto kde sa nachádzajú 5 hviezdičkové hoteli, kde sú zvyčajne ubytované celebrity a významné štátne osoby. Tu pobýval prezident Alejandro Toledo, ktorý uskutočnil svoju inauguráciu práve v skrytom meste Inkov. Tu tiež pred dvoma rokmi bol ubytovaný Mick Jagger, ktorý spolu so svojimi priateľmi prešli Inka Trail, a za celý pobyt, ktorý hradil sám spevák, minul cez 2 milióny amerických dolárov so slovami: „Peniaze neznamenajú nič pokiaľ si život nemôžete užiť s priateľmi.“ Tu pred dvoma týždňami strávili týždeň aj korunný princ Nórska aj s manželkou. A dva dni pred mojou návštevou tu vraj bol ubytovaný aj António Banderas, ktorý sa tiež vydal na dobrodružstvo za pokladom Inkov.

Palacio
Palacio 

Nebudem klamať, ohromili ma tieto príbehy. Viac ma však ohromilo, že štvrť, ktorá mala slúžiť práve pre tieto celebrity nebola naozaj na nerozoznanie od trochu viac ošarpaných štvrtí Limy. Nenachádzala sa v blízkosti hlavného námestia a nóbl reštaurácii. Budovy niesli stopy histórie, boli postavené aj 200 rokov dozadu a viac. Štvorcový park v strede námestia, ktoré malo 50x50 metrov dokopy bol udržiavaný len tak ledabolo: žiadne záhrady, kvetinové rady, majestátne stromy. Vchod do hotelov tvorili masívne drevené dvere, ktoré niesli stopy rezbárskej a kováčskej práce s pred 100 rokov. Toto bola alternatíva k super plesklenému Hotelu Kempinski v Cuscu, a popravde pôsobila lepšie. Tieto budovy neboli špinavé. Neboli rozpadnuté. Boli proste úplne obyčajné. A jedna noc v hoteli stála cez 1000 dolárov. Hodnota asi nebude len v zovňajšku.

Nás sprievodca Marco má tiež dobre premyslený biznis plán. Na rozdiel od príručkových sprievodcov nepredáva mačku vo vreci. Marco Vás teda prevedie po meste v priebehu 2-3 hodín, spolu s výkladom v angličtine a španielčine, povie Vám cenné typy ako navštíviť atrakcie lacnejšie, kde sa dobre najesť a kde nakúpiť lacnejšie suveníry, a na záver Vás vezme do baru, kde dostane každý na ochutnávku výdatnú dávku peruánskeho národného nápoja Pisco Sour. To všetko zadarmo, bez blokovania ceny. Teda pokiaľ sa nerozhodnete po skončení nechať sprievodcovi prepitné ako odmenu za túru po meste. Výška odmeny záleží na Vás, ale nič nie je určené. Popravde som však nestretol nikoho, kto by takýto priateľský prístup nedocenil.

Monument Pachacuti, Cusco
Monument Pachacuti, Cusco  

Chyba celého turistického odvetvia v Južnej Amerike je, že Vás sprevádzajú ako malé deti prvýkrát v Zoo. Nastúpiť do autobusu, priviesť na miesto, prečítať fakty, čas na fotografie a ide sa späť. Pritom hlavný dôvod každého, kto sa rozhodne navštíviť krajiny ďaleko za susedovým plotom je práve ten pocit a túžba objavovať. Dobrodružstvo uprostred džungle na miesta stratené v priestore i čase. Je to práve prechádzka nezdokumentovanými ruinami uprostred voľnej prírody bez drobnohľadu dozorcov ako vo väzení. Tajomnosť a nepreskúmanosť je to čo ľudí láka do Južnej Ameriky, a lokálny turizmus to očividne nechápe. A za túto nudu od Vás zapýtajú 5 násobok nákladov na cestu, keby ste to chceli absolvovať sami. Pridanú hodnotu nikde nevidieť. 

Skryť Zatvoriť reklamu